Нацрада не проголосувала за штраф НТН за порушення мовного законодавства. Бурмагін вважає, що скасування штрафу порушуватиме закон
Національна рада з питань телебачення та радіомовлення не проголосувала за штраф каналу НТН за порушення мовного законодавства. Розгляд питання перенесли на наступне засідання. Таке рішення було ухвалене на засіданні 9 січня.
Нацрада провела планову перевірку і виявила, що на каналі НТН вийшла одна із серій телевізійного серіалу недержавною англійською мовою. Серія тривала 41 хвилину. За порушення мовного законодавства передбачений штраф у розмірі 10% від ліцензійного збору — це 454 тисячі гривень
Денис Васянович, керівник відділу дистрибуції Inter Media Group, сказав, що сталась незумисна «прикра помилка»: «Це сталось через постійні блекаути і техніка не справляється з тим, як нам зараз доводиться працювати. Ця серія була відтворена державною мовою через якийсь час. Ми не можемо вносити зміни в плейаут, коли вже пішло відтворення».
Член наглядової ради медіагрупи Сергій Созановський звернув увагу на те, що є «буква, а є дух закону», і просив членів регулятора врахувати, що порушення сталось не зумисно і вплинути на нього компанія не могла: «Вартість підтримки цього сервісу в півтора раза перевищує суму штрафу. У Нацради є право, а не обов’язок накласти штраф. А це великі гроші, які даються нам дуже тяжко. Просимо прийняти до уваги».
У відповідь член Нацради Олександр Бурмагін нагадав, що в аналогічній ситуації регулятор голосував за штраф 24 каналу. Нагадаємо, 88 тисяч гривень мав сплатити 24 канал через російську мову в ефірі. Частка програм українською мовою з 18 квітня до 24 квітня на 24 каналі становила 86,82%, тоді як норма — не менш ніж 90%. Канал звертав увагу на норми, де наявність іншої мови дозволяється в інтерв’ю, коментарях, поясненнях, запитаннях або окремих репліках ведучих. Наявність репліки російською мовою в соціальному ролику зумовлена творчим задумом. Директор каналу Роман Андрейко звернув увагу на те, що є буква, а є дух закону. Однак члени Нацради підтримали штраф.
«У законі немає можливостей не застосовувати заходи реагування. І такий підхід, щоб не надавати привілеїв», — сказав Олександр Бурмагін.
Юристка каналу НТН Ольга Мусійко акцентувала на відсутності прямого умислу порушення: «Хіба відбулось суспільно небезпечне діяння? Показ відбувся англійською мовою. Це не мова країни агресії. Не відбулось порушення національних інтересів. Якщо Нацрада розглядає кожну справу індивідуально, у нас немає прецедентного права».
Заступник голови Олег Черниш запропонував визнати порушення, але виключити пункт про штраф.
Однак Олександр Бурмагін виступив проти цього: «Я проти категорично того, коли регулятор одних гладить, а інших б’є в однаковій ситуації. Це суб’єктивний підхід застосування закону залежно від того, який суб’єкт у проєкті рішення. Я вважаю, це буде порушенням закону про медіа. Якщо ми так творчо будемо діяти, то в закон про медіа внесуть зміни й уріжуть повноваження».
У відповідь Олег Черниш казав, що Нацрада існує для того, щоб закон не був силовою структурою, а члени Нацради могли розібрались і творчо підходили до застосування норм закону.
Перший заступник голови Валентин Коваль запропонував перенести розгляд цього питання і підготувати два варіанти рішення: зі штрафом і без.
Зрештою члени Нацради проголосували за проєкт рішення зі штрафом, він набрав лише один голос Олександра Бурмагіна. Олег Черниш був проти, решта утрималось. Тому розгляд цього питання з кількома варіантами проєкту рішень вирішили перенести на наступне засідання.
Нагадаємо, у минулому півріччі штрафи від Нацради за порушення мовного законодавства отримали 24 канал і ТРК «Броди» Бродівської міської ради.