Комітет ВР з гуманітарної та інформполітики підтримав законопроєкт про пільги для кіно, але Мінфін проти, а Гетманцев пропонує «детінізацію ринку»
Парламентський комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики підтримав законопроєкт про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо державної підтримки кінематографії в Україні (№12103), який пропонує продовження пільг для сфери кінематографії. Таке рішення комітет ухвалив на засіданні 31 жовтня.
Законопроєкт 12103 пропонує продовжити тимчасове звільнення від податку на додану вартість операцій, пов’язаних з виробництвом та показом національних фільмів, а також послуг у сфері кінематографії (дублювання та озвучення іноземних фільмів українською) на період воєнного стану та 12 місяців після його припинення (на сьогодні ці пільги діятимуть до 1 січня 2025 року). Метою законопроєкту є підтримка сфери кінематографії в Україні в умовах воєнного стану.
«Ми продовжуємо пільгу для кінотеатрів», — сказав голова комітету гуманітарної та інформполітики Микита Потураєв.
Член комітету Павло Сушко додав, що це дуже важливий законопроєкт для галузі, бо індустрія зараз на межі виживання: «Але основний комітет податковий, а він не буде підтримувати цей законопроєкт. Якщо Мінфін не змінить своєї позиції».
Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев розказав, що всі пільги в різних галузях підлягають скасуванню: «Мінфін має надати аудит пільг. Підхід єдиний для всіх. Немає такої галузі, яка б в умовах війни не обґрунтувала необхідність своєї пільги. Але в нас одне правило для всіх, погоджене з МВФ, — сказав він і додав: — Введення нами пільгової ставки не призвело до детінізації ринку. Це моє загальне враження, яке я підкріплю цифрами від податкової». На думку Данила Гетманцева, це питання слід комунікувати в ключі детінізації ринку: «Заборона на ринку ФОПів в обмін на продовження цих пільг. В такому контексті можлива лише така дискусія. Наша мета — детінізація, і завдяки цьому ми можемо йти на невиправдані кроки».
Депутат Микола Княжицький заперечив і наголосив на тому, що малі кінотеатри є ФОПами і потребують підтримки: «Ми вбили підтримку для українського кіно. Українське кіно не отримує підтримки від держави і не може заробити з ринку». Генеральний директор мережі кінотеатрів «Мультиплекс» Роман Романчук зазначив, що разом зі своїм конкурентом контролює 70% ринку, на його думку, сприяти детінізації може електронний квиток. Натомість скасування пільги, за його словами, призведе до того, що не буде адаптуватись контент для інклюзивних глядачів.
«Виробник не робитиме інклюзивне кіно, а зараз багато військових, які можуть цього потребувати», — додав Павло Сушко.
Зрештою члени комітету підтримали законопроєкт за основу і в цілому. Але при цьому вирішили продовжити обговорення в робочих групах, щоб знайти більш ефективне рішення для підтримки кінематографії.
Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила в другому читанні законопроєкт №9432 про застосування англійської мови в Україні, який у 2023-му подав президент Володимир Зеленський. 226 депутатів підтримали правку, яка передбачає бюджетну підтримку для кінотеатрів за показ англомовних фільмів мовою оригіналу.