Для ефективного управління авторськими правами має бути визначені тарифи та «легальна» організація – експерти
Попри прийняття у травні закону «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав» питання з тарифами не було погоджене учасниками ринку.
За словами пана Гузія, у законі йдеться, що поки користувачі та правовласники не погодять між собою розмір роялті, організації колективного управління (ОКУ) мають застосовувати тимчасові тарифи, які визначає уряд. «Однак він цього не зробив. І я знаю, що незабаром будуть подані позови через те, що МЕРТ (Міністерство економічного розвитку та торгівлі) не виконав перехідні положення у вказані терміни», - сказав пан Гузій.
Водночас Оксана Ярмоленко, заступниця директора Департаменту інтелектуальної власності МЕРТу, зазначила, що мінімальні тарифи встановлені й опубліковані на сайті міністерства: «МЕРТ не є регулятором, і сторони мають їх погодити».
Однак наразі ринку складно погодити тарифи через те, що автори та великі правовласники, за словами учасників дискусії, «вважають, що мають збирати по максимуму» і називають «суми з багатьма нулями», що не відповідає ситуації на ринку та в країні.
Дмитро Гузій також наголосив, що необхідно створювати платформу, яка стане єдиним вікном управління правами у сфері авторських прав. Приміром, держава може визначити одну або кілька акредитованих організацій, які й здійснюватимуть збір та розподіл авторської винагороди.
На думку заступника генерального директора СТБ та групи StarLightMedia Анатолія Максимчука, наявність єдиної акредитованої організації стане плюсом для іноземних інвесторів: «Імпортери зацікавлені розуміти, куди ці гроші йдуть».
Але наразі, за словами пана Гузія, така організація не визначена, адже найбільша українська організація колективного управління – Українське агентство з авторських та суміжних прав, що спеціалізується на виплаті роялті, перебуває «на межі самоліквідації» і втратила членство у Міжнародній конфедерації товариств авторів та композиторів CISAC. А ця організація є головним світовим органом із захисту авторських прав, що об’єднує провідні організації колективного управління з різних країн.
За словами Оксани Ярмоленко, наразі міністерство проводить перемовини із CISAC щодо поновлення членства для державної організації.
В.о. гендиректора Українського агентства з авторських та суміжних прав Ірина Бугаєнко повідомила, що агентство місяць тому відновило виплати правовласникам.
Нагадаємо, 15 травня Верховна Рада України ухвалила закон «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав», який набув чинності 22 липня. Закон регулює діяльність організацій колективного управління майновими правами суб’єктів авторського права і (або) суміжних прав в Україні. Зокрема, у документі визначається процедура акредитації таких організацій. Зараз їх в Україні 19.
Організації колективного управління (ОКУ) – це установи, яким автори творів або інші правовласники можуть передавати свої повноваження на управління авторськими або суміжними правами. ОКУ можуть від імені правовласників укладати договори з користувачами, погоджувати розмір винагороди (роялті), збирати, розподіляти і виплачувати зібрану винагороду. Саме вони забезпечують захист прав інтелектуальної власності музикантів, письменників, художників та інших правовласників.