Новий еталон популізму та новий головний ворог теленовин

Новий еталон популізму та новий головний ворог теленовин

16 Жовтня 2017
3295

Новий еталон популізму та новий головний ворог теленовин

3295
У вересні першість за порушеннями традиційно утримують «Інтер» та «Україна», а от лідери у категорії чорного піару змінились.
Новий еталон популізму та новий головний ворог теленовин
Новий еталон популізму та новий головний ворог теленовин

Протягом першого місяця осені, згідно з моніторингами експертів ГО «Детектор медіа», теленовини випустили 185 сумнівних сюжетів (на 40 менше, ніж у серпні). Теми порушень можна було умовно розділити на дві частини: нова сесія Верховної Ради та креативні. До першої категорії увійшов, головним чином, політичний піар на реформах та їх критиці. А от в другій категорії протягом вересня можна було побачити демонізацію «євроблях», день народження Ріната Ахметова, «виселення» «1+1» із офісу та новини із життя чупакабри. Про слід, який в наших мізках   залишив телевізійний вересень, ви можете прочитати в детальному аналізі.

А нижче тезовий огляд основних трендів маніпуляцій місяця.

Найбільш маніпулятивний телеканал місяця:

У товариському матчі між «Україною» та «Інтером» перемогу із рахунком 70:75 (за кількістю сумнівних сюжетів) здобула команда «Подробностей». При цьому обоє телеканалів наманіпулювали практично удвічі більше, ніж усі ЗМІ після них. Цього разу успіх «Інтеру» забезпечив політичний піар: 36 появ Сергій Капліна та членів «Опозиційного блоку». При цьому, згідно з усіма правилами ефективного розподілу ресурсів, майже кожна поява цих політиків виступала також критикою ворогів «Інтера».

Найбільше піару:

У вересні найбільше піару в новинах отримав «Опозиційний блок»: 21 сюжет від «Інтера» та шість від «України». Члени цієї партії коментували на каналах усе: від медичної реформи до освітньої, від стану правоохоронних органів до введення в Україну миротворців, від «прориву» Саакашвілі до пожежі в Одесі. Не зрозумійте неправильно, думка опозиції в новинах це добре. Але в опозиції у нас чотири фракції, а не одна. На другому місці за кількістю піару знаходиться Володимир Гройсман 19 сюжетів. Як хороший керівник, він, замість профільних міністрів, взяв на себе піар за усі урядові реформи в країні.

І, так, звісно, як завжди, справжнім піарним переможцем вересня із 28 сюжетами став Рінат Ахметов. Рано чи пізно в сюжетах про його благодійність на «Україні» почнуть повторюватися люди.

Найбільше чорного піару:

Цього місяця в іменній рубриці «Народного фронту» переміг... Міхеїл Саакашвілі. Шість місяців партія Арсенія Яценюка була на першому місці, але вхід/вихід «грузинського реформатора» та постійна увага до нього «України» дали свої плоди 11 маніпулятивних критичних сюжетів та заслужене перше місце. «Сегодня» розповідали про політика всю найважливішу інформацію: коли й де спалювали його опудало, хто обурюється його коментарями, хто подає на нього в суд, захищаючи свої честь та гідність.

На другому місці у вересні опинився Вадим Рабінович, якого сім разів критикували на «Інтері», головним чином, за буцімто проплаченість його мітингів. А от «Народний фронт» «Подробности» згадували лише тричі й то на самому початку місяця. Невже й тут партія втратила рейтинги?

Цитата місяця:

Якщо у Міжнародне бюро мір та ваги колись вирішать додати еталон популізму, ми маємо гідного кандидата:

Олег Ляшко про інфляцію та збільшення зарплат, студійне інтерв’ю на каналі «Україна», 25 вересня:«Я знаю одне місце, де немає інфляції - на кладовищі. Давайте, може, взагалі припинимо людям платити зарплату, тому що інфляція? Треба платити зарплату так, щоб вона була вища, ніж інфляція, і тоді інфляція не страшна».

Вау-момент місяця:

Узагалі, ще 1 вересня перемогу в цій рубриці забронював собі телеканал «Україна», де, очевидно, освоїли технологію клонування і випустили два ідентичних сюжети про «День знань» із різницею в рік. Але першість знову вирвав «1+1» із матеріалами 11-12 вересня про жінку, що постраждала від вибуху в центрі Києва.

Виявилося, що потерпіла лягла в лікарню під вигаданим прізвищем і ні її родичі, ні, очевидно, вона сама не бажають публічності. Але у «ТСН» це виправили. Тут повідомили всій країні справжнє ім’я, як виявилося, пересічної жінки. Показали її сторінку в соціальних мережах та кадри її обгорілого тіла. Оприлюднили ім’я її доньки, що теж знаходиться у лікарні. Знайшли, показали та розпитали її колишнього чоловіка. Він повідомив «1+1» «ексклюзивні подробиці»: те, що жінка любить красиве життя, що з донькою вона не бачилися вже рік, що їй загрожує втрата зору та ампутація ноги.

Складно навіть перелічити, який величезний обсяг персональної інформації розкрили за два дні журналісти. І це все, нагадаємо, про, як виявилося, пересічну людину, що намагалася уникнути публічності. Як це, взагалі, пропустили в ефір?

 

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Фото: greeninstitute.gr/l
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3295
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду