Моніторинг: Віртуальна реальність від «Інтера» та «України»
Моніторинг: Віртуальна реальність від «Інтера» та «України»
Канали, наближені до «Опозиційного блоку» - «Україна» та «Інтер» - створюють для своєї аудиторії віртуальну реальність із окремим, штучно сконструйованим порядком денним, у межах якого можна применшувати значущість одних тем і роздмухувати або притягувати за вуха ті, які є вигідними. Так само показовим є щоденна присутність нардепів від «Опозиційного блоку» у студії телеканалу «Україна».
Моніторинг щоденних випусків новина за 2-7 березня (детальний моніторинг)
Перший будній день весни «Інтер» розпочав атакою на Ігоря Коломойського зі звинуваченнями начебто викритої змови при проведенні Мінінфраструктури конкурсу на вакантні посади. Аналогічний «наїзд» без відповіді «Інтер» робить на міністра енергетики Володимира Демчишина, але пояснює це небажанням самого чиновника спілкуватися.
Зате у понеділкових «Подробностях» рясно представлені політики з «Опозиційного блоку», які критикують уряд. Зокрема, в матеріалі про засідання Верховної Ради – чотири синхрони представників цієї політичної сили. «Інтер» та «Україна» протягом тижня декілька разів вихваляли нардепа від «Опозиційного блоку» Наталію Королевську. До студії «Событий» представників цієї політичної сили запрошують щодня.
«Інтер» повернувся до теми зникнення дніпропетровського чиновника Олександра Величка, яке представники «Опозиційного блоку» вважають викраденням. Олександр Вілкул на «Інтері» звинувачує заступника голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації Геннадія Корбана. Позиція звинуваченого не представлена. На «Україні» ж звинувачення проти команди Коломойського озвучив інший нардеп від «Опозиційного блоку» Дмитро Колесников. Теж без дотримання балансу. Протягом тижня ці канали знову поверталися до теми Величка, а коментували її все ті ж представники «Опозиційного блоку». Інші телеканали цією темою не цікавилися, хоча, очевидно, варто було – аби розібратися, що до чого.
Окрім цього, «Інтер» звинуватив команду Коломойського у насильницькій зміні в.о. міського голови Дніпропетровська. Матеріал не збалансовано відповідями звинувачених. Майже ідентичний за змістом матеріал вийшов у новинах «України». Наприкінці тижня, 6 березня, кількість нападок на Коломойського в ефірі «Інтера» зросла до трьох матеріалів за випуск. Попри те, що канал вперше за останні півроку дав синхрон Коломойського, називати сюжет збалансованим не доводиться.
Із початку березня активізувався піар Дмитра Фірташа. «Україна» анонсувала форум у Відні, який «визначатиме майбутнє України». При цьому, не названо організаторів форуму, як і його учасників, окрім самого Фірташа. Характерно, що олігарха представляють саме як учасника події, а не організатора. Наступного дня «Інтер» та «Україна» висвітлювали форум у Відні та цитували незмістовні заяви Фірташа. СТБ зосередився на Леонідові Кучмі, зять якого є власником каналу.
На «Україні» незмінно присутній щоденний піар Ріната Ахметова. У день трагедії на шахті імені Засядька кількість джинси у новинах «України» про власника каналу зросла до трьох сюжетів. «1+1» рекламував курорт «Буковель», що належить Ігореві Коломойському. На ICTV – джинса про комерційний банк «Кредит Дніпро». На СТБ з’явилася комерційна джинса торгівельно-розважального центру.
«1+1» активно та без свіжих інформаційних приводів повертається до звинувачень Леоніда Кучми у причетності до справи Ґонґадзе. Відповісти протилежній стороні ТСН можливості не дає.
Кількість джинси зменшилась із 45 до 36 у порівнянні з попереднім тижнем. У «Событиях» на «Україні» було зафіксовано 17, а в «Подробностях» лише 10 матеріалів з ознаками замовності. Іще три – на ICTV, по два – на СТБ. Новини Першого національного та 5-го залишились чистими.
Моніторинг телевізійних тижневиків за 8 березня (детальний моніторинг)
У підсумковому випуску на «Україні» продовжили джинсувати на користь Дмитра Фірташа, розповідаючи про його «план порятунку для країни». Про замовний характер свідчать відсутність інформаційного приводу та сумнівної цінності синхрон Дмитра Фірташа. Не обійшовся випуск «Событий недели» і без традиційної джинси про власника каналу – Ріната Ахметова. У повідомленні про аварію на шахті ім. Засядька, ведучий Олег Панюта заявив, що постраждалим допомагає лише фонд Ахметова. Також присутня реклама гуманітарного штабу Ахметова. У сюжеті про підвищення податків на видобуток газу та залізної руди присутній синхрон представника «Північного гірничо-збагачувального комбінату», який належить Ахметову.
На «Інтері» теж з’явилася джинса на користь власника каналу – Дмитра Фірташа. «Подробности недели» підготували «паркетний» сюжет з Відня про форум щодо розвитку України. Тема не має інформаційного приводу як для тижневика, а одним із героїв сюжету був сам Фірташ. Окрім цього, «Інтер» запрошував до студії спікерів, які не були компетентними у обговорюваних темах. Так, нардеп Борислав Береза коментував річницю захоплення Донецької ОДА, Сергій Каплін та Вадим Рабинович обговорювали курс долара та зростання цін. Варто зазначити, що ці люди є частини гостями у студії «Подробностей».
На ТСН (1+1) сюжет про проблеми із зарплатами шахтарів має ознаки замовлення. Журналіст звинувачує в деяких проблемах Ріната Ахметова, але не подає ні його думки, ні думки представників компанії, яка фігурує у сюжеті. Також «плюси» продовжили «наїжджати» на Леоніда Кучму, згадавши про 10-річницю смерті екс-міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка. Матеріал незбалансовано коментарем екс-президента.