Черкаський телеканал «Вікка» під час війни: життя регіону та місцевих посадовців
Черкаський телеканал «Вікка» під час війни: життя регіону та місцевих посадовців
«Детектор медіа» регулярно моніторить регіональні телеканали України. Наша мета — допомогти читачам обрати джерела, які дотримуються стандартів, а медійникам — попрацювати над помилками та поліпшити свій інформаційний контент.
До цієї хвилі моніторингу входять телеканали, що мають власне ефірне мовлення. Але з технічних причин ми будемо оцінювати контент, який медіа публікують на своїх ютуб-каналах: не лише інформаційні, а й авторські публіцистичні програми та студійні інтерв’ю. Попередні огляди читайте тут. Зараз на огляді матеріали черкаського телеканалу «Вікка».
Мовник з історією
Черкаський телеканал «Вікка» вже був на огляді «Детектора медіа» у грудні 2022 року. Відтоді, за інформацією ресурсу YouControl, власники медіа не змінилися. Товариство з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія “Вікка”» засноване в жовтні 1994 року і на 90 % належить ТОВ «Денді-плюс», яке, своєю чергою, на 100 % належить Світлані Бродській. За інформацією YouControl, вона — засновниця багатьох компаній, серед яких спортивний клуб «Черкаси», «Київбаскет», «Венето» і навіть Київський річковий порт.
Світлана Бродська — дружина Михайла Бродського, бізнесмена й — у дев’яностих і двотисячних — політика. Явного впливу Бродського на контент «Вікки» «Детектор медіа» не помітив ні два роки тому, ні тепер. Хоча це не означає, що новини та проєкти ТРК «Вікка» позбавлені політичного піару.
Медіа, окрім сайту, має сторінки у фейсбуці (17 тисяч читачів), інстаграмі (1730 читачів), канали в телеграмі (понад 1200 підписників) та в тіктоці (12,7 тисячі слідкувачів). Нас традиційно найбільше цікавить ютуб-канал мовника. Він створений у червні 2009 року і нині має 95,7 тисячі підписників.
Тут викладають окремі сюжети новин, підсумкові інформаційні випуски, а також численні телепроєкти. Для моніторингу переглянуто 20 сюжетів, оприлюднених із 19 грудня по 3 січня, а також телепрограми, що вийшли упродовж останніх місяців.
«Під патронатом міського голови…»
У попередньому огляді колеги відзначали: ТРК «Вікка» багато розповідає про життя містян і, за потреби, критикує місцевих посадовців. Загальна картина відтоді трохи змінилася: журналісти й нині багато розповідають про життя Черкас. Але при цьому піарять міського голову Анатолія Бондаренка й очільника ОВА Ігоря Табурця, а також деяких місцевих підприємців.
Розпочнімо з першого політика. Анатолій Бондаренко очолює Черкаси з 2015 року. Під час пандемії коронавірусної хвороби міська влада пом’якшила карантин для підприємців, що вилилося в затяжний конфлікт з Офісом президента та особисто Володимиром Зеленським. Зрештою Бондаренко повторно очолив місто за підсумками місцевих виборів 2020 року.
Черкаський міський голова Анатолій Бондаренко
У новинах ТРК «Вікка», принаймні в моніторинговий період, посадовець фігурував регулярно. З 20 переглянутих сюжетів мовника очільник міста фігурував у трьох. І якщо в матеріалі про вручення освітянам грамот Верховної Ради України (хоч і геть «паркетному») Анатолій Бондаренко говорив як представник міської влади, то поява прямої мови політика «за все хороше» в сюжеті про оперний спів у Свято-Михайлівському соборі була геть зайвою. Так само, напевно, журналісти, розповідаючи про ретровечірку для слухачів Університету третього віку, могли не додавати, що захід пройшов «під патронатом міського голови». Виглядало як політичний піар.
Потроху піариться в новинах телеканалу й очільник області. Ігор Табурець фігурував у двох відео. І якщо його присутність на ветеранському форумі запитань не викликала, то матеріал про те, як посадовці Черкаської ОВА передають допомогу фронту, був неприхованим політичним піаром Ігоря Табурця і компанії. Плашка наприкінці відео свідчила: його змонтували самі представники адміністрації.
Голова Черкаської ОВА Ігор Табурець
У згаданому вище відео про ветеранський форум у Черкасах журналісти, зокрема, говорили про підприємця Руслана Хомідова, який «інвестував понад 1 млн гривень» для розбудови місцевого ветеранського простору. Ще в новинах черкаського мовника був сюжет, де розповідали про добрі справи на підтримку війська представника партії ВО «Черкащани», депутата Черкаської обласної ради Олександра Воскобойника.
У моніторинговий період було помічено й сюжети з ознаками комерційного піару. Наприклад, якісний матеріал із циклу «Міняю роботу», в якому журналістка ТРК на певний час приміряла на себе посаду консультантки в центрі «Зір», з одного боку, запам’ятався ґрунтовністю. А з іншого — рекламою однойменної компанії в новинному відео.
Ще був сюжет про підбиття підсумків року обласною федерацією боксу. Ґрунтовний матеріал із коментарями президента федерації, спортсменки та тренера автори присмачили прямою мовою гендиректора ПАТ «Юрія». Попередньо зазначивши, що саме ця компанія стала спонсором черкаських боксерів. У жодному з усіх перелічених випадків (принаймні, в матеріалах, викладених на ютубі), рекламного маркування відео не мали.
Ще трохи про новини
У решті переглянутих новин траплялися хіба що дрібні помилки або технічні моменти. Наприклад, коли у відео про реорганізацію місцевої ветлікарні лікарка говорила, мовою телевізійників, на «пушку», тобто в накамерний мікрофон. Через що пряма мова коментаторки супроводжувалася численними сторонніми шумами.
Сторонні відео від Головного управління Нацполіції чи СБУ мали або тематичні плашки, або ж їх можна було «розпізнати» за коментарями речників того чи того відомства.
Традиційно відзначаємо якісні матеріали мовника. Журналістів ТРК «Вікка», крім вищезгаданого сюжету з циклу «Міняю роботу», можна похвалити за відео про здорожчання оренди житла. Де автори розповіли історію переселенки з Маріуполя, яка вимушена залишити помешкання в Черкасах через суттєве зростання вартості оренди. Або за матеріал про виставу для дітей захисників України, що відбулася в місцевому театрі ляльок. Можна подякувати журналістам і за своєрідний «бантик»: коротку розповідь про те, що в черкаському зоопарку до місцевого зубра підселили самицю.
Багато проєктів, дитячих і дорослих
За що ще можна відзначити журналістів ТРК «Вікка», так це за чималу кількість неновинних проєктів. На випусках погоди зупинятися не будемо: це короткі сюжети з прогнозом від синоптиків. Ще є програма інтерв’ю «Актуальна розмова», куди приходять як представники місцевої влади, так і інші промовці.
Зокрема, 23 грудня гостею була заступниця Черкаського міського голови Анастасія Чубіна, яка підбивала підсумки першого семестру навчального року. У компліментарній розмові посадовиця, зокрема, згадувала й керманича міста Анатолія Бондаренка. 28 грудня на діалог прийшов представник компанії зі страхування, розповівши про зміни в оформленні автоцивілки. 6 січня лікарка-пародонтологиня пояснювала деталі догляду за зубами та яснами.
Ще один проєкт із гостями у студії зветься «Нескорені», тут зазвичай спілкуються з людьми, дотичними до допомоги війську. Наприклад, у випусках від 25 листопада та 29 грудня були місцеві волонтерки, а 4 січня прийшов представник компанії-виробниці військової амуніції.
Є і проєкт, де «виговоритися» (з елементами піару) можуть місцеві посадовці. Він зветься «Пряма мова» та зазвичай ретранслює відео з брифінгів тих чи тих посадовців. Наприклад, 28 грудня тут був фрагмент виступу директора Черкаського центру контролю та профілактики хвороб, де йшлося про захворюваність на ГРВІ на Черкащині. 31 грудня оприлюднене відео, де очільник області Ігор Табурець звітує про виконану впродовж року роботу. 2 січня був випуск, де фігурував начальник управління освіти й науки ОВА, розповідаючи про досягнення вихованців Малої академії наук.
Проєкт «ПротворЧе» натякає глядачеві, що тут розповідають про культуру та мистецтво. Так і є: 29 листопада гостями програми стали учасниці місцевого акапельного гурту «Буднітай», 25 грудня ведуча спілкувалася з дизайнеркою одягу, а 2 січня про життя-буття розповідали музиканти гурту «Базиліо має рацію».
«Четверта влада» — ще один проєкт інтерв’ю від телеканалу «Вікка». Тут зачіпають важливі суспільно-політичні теми. Зокрема, гостем випуску, оприлюдненого 22 листопада минулого року, став боєць Третьої штурмової бригади на позивний «Ангел», який розповів про власну мотивацію служити у війську, бойовий досвід, проблеми мобілізації тощо.
24 грудня про різдвяні традиції мовив капелан Нацгвардії України, а 31 грудня 2024-го вийшла програма, гостем якої став офіцер легіону «Свобода», заступник командира 198-го батальйону Сергій Воронов. Військовий ділився думкою про ситуацію на фронті, потенційне перемир’я та ймовірні вибори.
Також в арсеналі мовника є короткі сюжети з циклу «Історія Черкас», де глядачам за допомогою анімованої картинки із субтитрами розповідають про місцеві пам’ятки або просто цікаві місця. Зокрема, про будівлю готелю «Слов’янський», дім Цибульських або каналізаційні колектори Черкас.
На особливу увагу заслуговують проєкти за участю дітей і підлітків. Зокрема, у програмі «Теревеньки» дітлахам ставлять запитання. Наприклад, чому деякі тварини взимку впадають у сплячку або які правила дорожнього руху ті знають? Дуже мило, а подекуди й інформативно.
А от програма «Молодіжне інформаційне агентство» — це фактично повноцінні випуски новин, підготовлені школярами. Виходить змістовно. Наприклад, в останньому наявному на ютубі випуску від 29 грудня юні журналісти розповідали про турнір на честь українських захисників, вистави театру ляльок, секрети виготовлення ароматичних свічок тощо. За такі проєкти усій редакції — велика повага. Адже дорослі медійники, по суті, змалечку готують собі гідну журналістську заміну.
Зрештою, за величезну кількість неновинних проєктів колектив черкаської ТРК «Вікка» можна лише похвалити. А от у новинах варто суттєво зменшити кількість піару посадовців і підприємців.