Кременчуцький телеканал «Візит» під час війни: дисбаланс думок
Кременчуцький телеканал «Візит» під час війни: дисбаланс думок
«Детектор медіа» регулярно моніторить регіональні телеканали України. Наша мета — допомогти читачам обрати джерела, які дотримуються стандартів, а медійникам — попрацювати над помилками та поліпшити свій інформаційний контент.
До цієї хвилі моніторингу входять телеканали, що мають власне ефірне мовлення. Але з технічних причин ми будемо оцінювати контент, який медіа публікують на своїх ютуб-каналах: не лише інформаційні, а й авторські публіцистичні програми та студійні інтерв’ю. Попередні огляди читайте тут. Зараз оглядаємо контент телеканалу «Візит», що мовить у Кременчуці на Полтавщині.
Візит до Кременчука
Контент кременчуцького приватного підприємства «Приватна телекомпанія “Візит”» уже був на огляді «Детектора медіа» в липні 2022 року. Тоді, за інформацією ресурсу Opendatabot, власником медіа був Роман Олександрович Мельник. Який, писали колеги, очолив компанію у 2019 році замість Олександра Олексійовича Мельника. Олександр Мельник — батько Романа. За інформацією реєстру Сlarity-project.info, він пов’язаний із багатьма локальними бізнесами в регіоні. Ще Олександр Мельник обвинувачений у вбивстві колишнього міського голови Кременчука Олега Бабаєва в липні 2014 року.
Мельник своєї провини не визнав, але у травні 2024 року разом з іншими обвинуваченими отримав 15 років позбавлення волі. З моменту затримання чоловіки пробули під вартою майже по 10 років. Тому за «законом Савченко», згідно з яким один день попереднього ув’язнення зараховується за два дні позбавлення волі при обчисленні судом строку покарання, суд ухвалив рішення, що обвинувачені вже відбули покарання. Тож Олександр Мельник та інші учасники вийшли на волю під особисті зобов’язання.
Нині, за інформацією ресурсу YouControl, ПП «Приватна телекомпанія “Візит”» очолює Ірина Скрипачова, а кінцевим бенефіціарним власником є Микола Типусяк. Бізнесмен, поміж іншим, має частку у статутному фонді та є співзасновником ТОВ «Еспресо ТВ».
«Візит» не має власного сайту, натомість у медіа є акаунти у фейсбуку (41 тисяча підписників), інстаграмі (519 читачів), телеграмі (101 підписник). Нам традиційно важливий ютуб-канал медіа. У кременчуцького мовника він створений у травні 2015 року й нині налічує трохи менш як 9 тисяч підписників. Тут публікують випуски новин, а також інші телепроєкти. Для моніторингу переглянуті п’ять випусків новин за 21–28 листопада 2024 року, один підсумковий тижневий випуск за 30 листопада, а також випуски телепрограм, що вийшли впродовж останніх двох місяців.
З повагою — про героїв і… колишнього голову РВА
Випуск новин від «Візиту» має доволі традиційний формат, із ведучими у студії, анонсами важливих матеріалів і добіркою сюжетів про те, що трапилося в місті цього дня. Наприкінці кожного випуску є короткий прогноз погоди.
Сюжети приватного мовника намагаються охопити різні теми із життя Кременчука. Журналісти багато розповідають про полеглих українських захисників. У матеріалах про прощання з воїнами, якими зазвичай починаються випуски, автори дають прямі мови побратимів, рідних, учителів героїв.
Минулого разу, оглядаючи контент кременчуцького мовника, колеги звернули увагу, як часто у новинах фігурував тодішній голова районної військової адміністрації Олег Лєднік. У травні нинішнього року його звільнили з посади. За місяць політик отримав посаду заступника Глобинського міського голови (Кременчуцький район), яку обіймає нині. І саме в цій іпостасі піариться в матеріалах «Візиту».
Заступник Глобинського міського голови Олег Лєднік
З п’яти випусків новин, оглянутих для моніторингу, пан Лєднік мав слово у трьох. Загалом вийшло шість матеріалів, де посадовець фігурував винятково в позитивному ключі. У випуску від 21 листопада Олег Лєднік, зокрема, розповідав про ремонт спортивної зали у Глобиному, далі в цьому ж випуску мовив про перспективи зведення на території громади сміттєпереробного заводу, а ще — про реформування Глобинської міськлікарні.
У випуску від 25 листопада заступник Глобинського міського голови говорив про можливе вилучення з місцевого бюджету реверсної дотації, облаштування житла для переселенців, а наступного дня йшлося про загальний розвиток Глобинської громади. У підсумковому випуску новин «Візиту» за тиждень від 30 листопада повторили матеріал про житло для переселенців у Глобиному.
В одному із сюжетів із циклу «Хто твій депутат?» згадували про роботу депутата Кременчуцької міськради Олександра Роженка («Рідне місто»). Журналісти прийшли на округ обранця та запитали місцевих жителів, чи знають ті свого депутата й чи ладен той упоратися з проблемами містян. З-поміж кількох промовців лише двоє відгукнулися про роботу Роженка негативно. Решта опитаних сипали подяками. Виглядало як неприхований і водночас немаркований політичний піар.
Критика є, а баланс думок?
Як борець за права громади у матеріалах «Візиту» фігурував й інший місцевий депутат Богдан Лазоренко («Європейська солідарність»). Зокрема, в сюжеті від 21 листопада, де йшлося про реорганізацію міської гімназії № 29. Промовець критикував ініціативу кременчуцької влади, але точка зору її представників у сюжеті не прозвучала. Втім, у новинах за 28 листопада журналісти повернулися до теми реорганізації навчального закладу. Навіть навели пряму мову міського голови Кременчука Віталія Малецького. Також указавши, що противників ідеї мер «назвав маніпуляторами», а ще «за поганою традицією перейшов на особистості» окремих місцевих журналістів, котрі критикують посадовця.
Кременчуцький міський голова Віталій Малецький (по центру)
Не було представлено позицію кременчуцької влади й у матеріалі від 26 листопада про те, як Бюро економічної безпеки знайшло порушення в закупівлях міської ради. А також у сюжеті за 27 листопада, як комунальна Кременчуцька міська телерадіокомпанія начебто відбілює заступницю міського голови Ольгу Усанову. Згадана посадовиця, кажуть журналісти «Візиту», підписувала висновки комісії після обстеження дитсадка й не побачила там аварійних дерев. Згодом гілка впала та вбила дівчинку. У критичному до заступниці міського голови сюжеті її позиції немає. Тож баланс думок у вказаних епізодах порушено.
Заступниця Кременчуцького міського голови Ольга Усанова
Представникам влади Кременчука на чолі з мером медійники «Візиту» дають слово регулярно. Але пряма мова Віталія Малецького або його заступників супроводжується настільки потужною критикою, що навіть наявні репліки не можуть забезпечити збалансованості цих новин.
Критики в матеріалах мовника зазнають і місцеві нардепи Юрій Шаповалов («За майбутнє») та його племінник Олексій Мовчан («Слуга народу»). Першого кпинять за оборудки з міською владою, другого, зокрема, за намагання впливати на представників Кременчуцької райради, а ще за зарплатню парламентаря.
З незначних помилок можна відзначити обмовки ведучих. Наприклад, коли депутатів міськради медійниця назвала «народними виборцями». У підсумковому випуску новин тижня від 30 листопада ведуча згадувала суму у «близько чотирьох мільйонА гривень».
Потужніші конструкції лунали у спецпроєкті «Розслідувачі», який веде керівниця телеканалу Ірина Скрипачова. Ведуча, зокрема, говорила про «лакомий шматок» (приміщення в центрі міста, які влада начебто віддає підприємцям) та що «все рішаємо, бо в нашому місті схематозно і налагоджено». Ще згадувала «випАдки» «з аферного життя-буття міськради в особі її очільника Віталія Малецького». Загалом непогане журналістське розслідування було аж занадто присмачене критичним суб’єктивізмом ведучої та мовними покручами.
Звісно ж, чимало було і якісних сюжетів без проблем із повнотою інформації. Серед таких — «скандальний» сюжет про місцеві багатоповерхівки, які залишилися без водопостачання (випуск новин від 26 листопада). Тут журналісти подали як позиції скаржників, так і бодай намагалися достукатися до управлінської компанії, хоч і не отримали коментаря. У схожому відео про конфлікт одного з місцевих роботодавців та найманої працівниці, котра звинувачує компанію в невиконанні умов працевлаштування, журналісти навели точку зору скаржниці, керівниці компанії, а також заступниці директора місцевої філії обласного центру зайнятості. Тут питань до висвітлення позицій сторін немає.
Ще був змістовний матеріал про погашення конвертів до річниці Революції гідності, згадувані вище матеріали про прощання з загиблими героями, виставу театру ляльок за участю місцевих дітлахів. Можливо, тому, що до подій не були причетні представники міської влади?
Про волонтерів і нечестивих посадовців
Щодо неновинних проєктів «Візиту», то, окрім вищезгаданих «Розслідувачів», тут виходять, наприклад, журналістські розслідування «У фокусі». Випуски теж здебільшого присвячені оборудкам, до яких нібито дотичні представники місцевої влади.
Випуск програми від 11 жовтня присвятили тому, як депутат міськради Віталій Котляр, начебто наближений до родини міського голови Малецького, продав місту вбиральню за 1,6 млн грн. Примітно, що Котляр є членом фракції «Європейської солідарності», інший обранець від якої Богдан Лазоренко піариться в матеріалах мовника.
1 листопада розслідувачі досліджували можливість появи в місцевому парку нафтопереробного заводу. Тут саме піарився згаданий депутат Лазоренко, а от «незлим тихим словом» журналісти згадували міського голову та місцевого нардепа Юрія Шаповалова, начебто причетного до оборудки. 22 листопада випуск присвятили видаткам міського бюджету. Тут автори матеріалу кпинили комунального мовника КТРК, журналісти якого, мовляв, «завжди поруч із мером міста» й не критичні до Віталія Малецького. Загалом, враження від проєкту перегукуються з побаченим у «Розслідувачах»: якісна робота журналістів трохи затьмарюється ангажованим ставленням до фігурантів матеріалів.
У проєкті «Спеціальний репортаж» ішлося про розслідування згаданої раніше загибелі дитини, на яку впала гілка. Найчастіше говорила матір загиблої дитини, але журналісти дали змогу висловитися і дотичним до справи місцевим посадовцям.
Найменше запитань виникає до програм із промовистими назвами «Я — волонтер» і «ВПО». У першій очікувано розповідають про роботу волонтерів громади, у другій показали історію переселенки з Харківщини, котра залишилася жити й працювати у Кременчуці. Такі проєкти — на часі зі зрозумілих причин, тому каналу за це, так би мовити, плюс до медійної карми.
Загалом контент «Візиту» досить різноманітний, а робота журналістів була би цілком професійною. Якби не занадто упереджене ставлення до представників місцевої влади, точки зору якої не завжди представлені у відео. На противагу деякі інші політики регулярно мають на каналі майданчик для піару.