Обурені хворобою

Обурені хворобою

27 Листопада 2013
2070

Обурені хворобою

2070
Пропагандистські прийоми замість професійних стандартів у випусках новин регіональних телеканалів у липні 2013-го.
Обурені хворобою
Обурені хворобою

Журналісти частини досліджуваних регіональних телеканалів у липні працювали у стилі пропагандистів влади або власників медіа чи їхніх політичних патронів. Відтак сюжети наповнені оцінчними судженнями, натомість інформацію подано без контексту та позиції іншої сторони конфлікту. Експерти «Телекритики» в липні зафіксували зниження показників дотримання професійних стандартів у 9 з 15 каналів, які потрапили до моніторингу.

Узагальнений моніторинг за липень (8–14 липня) 2013 року матеріалів із ознаками замовності (або цензури) на місцевих телеканалах, а також дотримання регіональними журналістами професійних стандартів.

Проаналізовано новини на телеканалах Криму («Неаполь», ДТРК. «Крим», Чорноморська ТРК), Львова (ЛОДТРК, ZIK, ТРК «Люкс»), Харкова (ХОДТРК, 7 канал, Simon), Вінниці (Вінницька обласна державна телерадіокомпанія «Вінтера», телеканал «Віта», ТРК «Вінниччина») й міста Суми (Сумська обласна державна телерадіокомпанія, ТРК «Відікон», «Академ ТВ»).

Методологія моніторингу новин на місцевих телеканалах аналогічна методології моніторингу новин на загальнонаціональних каналах. Її викладено тут

Моніторинг регіональних новин за червень можна подивитися тут.

Матеріали з порушеннями професійних стандартів, які можуть свідчити про ознаки замовності (цензури)

Харків

Сюжети з ознаками замовності у період липневого моніторингу експерти Олексій Захарченко і Олександр Гвоздик відзначили на всіх трьох досліджуваних харківських каналах. Вони помітили й синхронне розміщення таких сюжетів у новинах трьох каналів. Найпоказовіший приклад – сюжети про хворобу екс-прем’єрки, а нині ув’язненої в колонії неподалік Харкова Юлії Тимошенко. Журналісти, на думку експертів, виступили в ролі пропагандистів: не подали другої сторони – прихильників, однопартійців Юлії Тимошенко й пристали на сторону «обурених хворобою» опонентів екс-прем’єрки: 12.07 на 7-му каналі з’явився матеріал «Обурені хворобою Тимошенко люди вийшли на вулицю» (автор – Ігор Безкровний), на ТРК Simon – «Харьковские общественные организации призывают Юлию Тимошенко не спекулировать на своей болезни», а на ХОДТРК – «Громадські організації просять владу забезпечити проведення операції Тимошенко». Два останні сюжети – без вказання авторства, в усіх представлено позицію лише однієї сторони, до того ж у якості експертів залучено осіб, не компетентних коментувати подію або процес. До речі, одна з коментаторок хвороби Тимошенко – Олена Шингарьова, керівник Харківської міської громадської організації інвалідів «Креавіта» – озвучує й інші потрібні для влади меседжі, як-от про необхідність проведення всеукраїнського референдуму із запровадження двопалатного парламенту, зняття депутатської недоторканності тощо. На ХОДТРК – вона експерт із остеохондрозу:

«СТУДІЯ: Громадські організації інвалідів, ветеранів, багатодітних сімей Харкова направили звернення Президенту України та міністрам. У листі вони просять владу забезпечити проведення операції екс-Прем’єр-міністру... За словами керівника організації "Креавіта" Олени Шингарьової, будь-який український лікар виліковує гострі прояви остеохондрозу за тиждень, і вона не розуміє, як висококваліфіковані медики однієї з кращих клінік Європи більше року не можуть вилікувати хронічну грижу міжхребцевого диска.
СИНХРОН: Олена ШИНГАРЬОВА, керівник Харківської міської громадської організації інвалідів "Креавіта": "Нам бесконечно больно, когда мы видим, когда проходит глумление на эту тему. И так подрывается международный авторитет Украины, и постоянно накаляется политическая обстановка у нас, в Украине, внутри. Поэтому мы вынуждены обратиться к высокопоставленным деятелям Украины и попросить, чтобы наконец-то ситуацию разрядилась, и чтоб были приняты меры для того, чтобы Юлия Владимировна действительно выздоровела, вне зависимости, хочет она этого или нет"».

Також синхронно на двох харківських телеканалах – ХОДТРК і Simon – виходили сюжети з ознаками замовності про віце-прем’єр-міністра Олександра Вілкула. Ці сюжети жодним чином не зачіпають місцевої тематики – в репортажах ідеться про участь посадовця у підготовці свята в Дніпропетровську: «До начала фестиваля The Best City.UA остались считанные дни» (ТРК Simon, 10.07, автори – Лідія Калініна, Ксенія Бай), «12 липня стартує музичний фестиваль Best City» (ХОДТРК, 09.07, без авторства), «У Дніпропетровську стартує фестиваль Best City» (ХОДТРК, 12.07, без авторства):

«РЕПОРТАЖ: 4 сцени для ді-джеїв, для молодих рокерів, ну і мейн-стейдж. Сьогодні тут гратимуть "Воплі Відоплясова", "Ночные снайперы", Hurts. В наступні два дні запалюватимуть "Бі-2", "Ленінград", "Мумій Троль" та Scorpions. І Best City у Дніпропетровську надовго.

СИНХРОН: Олександр ВІЛКУЛ, віце-прем’єр-міністр України: "Мы уже не первый год показываем, что Украина – это не какая-то неизвестная страна, terra incognita. Украина – это известная страна с запоминающимися брендами, известными на весь мир"».

Ідентичні до сюжетів на харківських телеканалах про віце-прем’єр-міністра Олександра Вілкула та інших посадовців експерти побачили й у випусках новин в Івано-Франківську: «Держпідприємництво ініціює законопроект задля полегшення роботи бізнесу» (ХОДТРК, без авторства, від 11.07) – також аналогічний сюжет є в новинах Івано-Франківської ОДТРК, «Олександр Вілкул відвідав Волинь» (ХОДТРК, без авторства, від 11.07) – аналог на Волинській ТРК.

А 7-й канал не погребував показати в новинах сюжет із виразними ознаками комерційної замовності (цікава реакція Нацради з питань телебачення і радіомовлення на це відео в новинах): містить елементи, що сприяють реалізації товарів, робіт або послуг одного суб’єкта. (08.07, без авторства):

«РЕПОРТАЖ: Харків’янин Володимир Юрченко став першим переможцем акції "Заправся квартирами" на WOG. Йому вдалося зібрати усі 5 сегментів акційної картинки і стати власником однокімнатної квартири в Києві…. Акція триває до кінця липня. Крім того, на заправках WOG водії можуть отримати миттєві призи: порцію кави, хот-дог або енергетичний напій».

Суми

Показники дотримання стандартів та кількості матеріалів із ознаками замовності в липні (27%) порівняно з червнем (20%) дещо погіршилися. За словами експерта моніторингу Парасковії Дворянин, новини сумських телеканалів мають загалом доволі низьку якість і перебувають у стані творчої стагнації. На думку експерта Отара Довженка, теленовини в Сумах не є політично монополізованими, однак і повноцінного плюралізму думок у них немає. «Академ-ТВ» і «Відікон» доволі об’єктивно висвітлюють події у міській владі, однак не дозволяють собі жодної критики або не цілком позитивної інформації про виконавчу владу області та Партію регіонів.

Кількість сюжетів із ознаками комерційного замовлення у сумських телеканалів вищий, ніж у решти досліджуваних регіонів. Наприклад, сюжет ТРК «Академ-ТВ» (8 липня):

«СТУДІЯ: Жнива у розпалі. Елеватор Сумського комбінату хлібопродуктів уже розпочав приймати новий врожай. Сушитимуть пшеницю, ячмінь та кукурудзу у сучасній зерносушарці.

СИНХРОН: Олександр ХОЛЯВКО, головний інженер ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України", "Сумський комбінат хлібопродуктів": "Эта сушарка была нам поставлена и установлена благодаря руководству корпорации в лице Якубовича Игоря Валентиновича, Гапона Александра Александровича и Гоголя Петра Николаевича"».

Вінниця

Медіаексперти Вікторія Кондратська і Роман Шостак виявили ознаки замовності у 12% сюжетів вінницьких теленовин. Це на 4% менше, ніж у червні. Найбільшу частку цих матеріалів, як і в червні, подало Вінницьке державне телебачення  – 12 (11 – політичного та 1 – комерційного характеру). Другий місяць поспіль жодного замовного матеріалу не зафіксовано експертами в новинах каналу «Віта». Два замовних матеріали – у випусках новин каналу «Вінничина». У матеріалах із ознаками замовності – соціальна тематика, у якій ідеться про втілення ініціатив президента та «щедрість» родини народних депутатів Григорія і Оксани Калетників.

Сюжет Вінницького державного телебачення (ВДТ):

«РЕПОРТАЖ: Автор: Тетяна ДОВГАНЬ. Професійне свято працівники Іллінецького районної спілки споживчих товариств, як годиться, розпочали з урочистого зібрання. До вітального слова запросили керівництва районного очільника Вінницької облспоживспілки, представників засобів масової інформації. Особисто подякувати тим, хто справно і вчасно забезпечує населення товарами та послугами, приїхав народний депутат України Григорій Калетнік».

Ще два сюжети з ефіру державного телеканалу ВДТ:

«СТУДІЯ: Івана Купала в Ямполі цьогоріч святкували на 2 дні раніше, аніж за звичай. РЕПОРТАЖ: Другий рік поспіль до проведення свята долучається благодійний фонд "Батьківська земля".

СИНХРОН: Тетяна КАТРУК, керівник БФ "Батьківська земля" у Ямпільському районі. Сьогодні від почесного президента Оксани Миколаївни Калетнік, яка є керівником нашого благодійного фонду, ми будемо дарувати ось такі рушнички переможцям конкурсів і змагань, які будуть проводитись на святі Івана-Купала.

СТУДІЯ: Молодь та дітлахи Вінниччини дуже люблять танцювати. Інша справа, що не кожному по кишені відвідувати платні хореографічні гуртки. На допомогу таким юнакам та дівчатам прийшов благодійний фонд "Батьківська земля", почесним головою якого є народний депутат України Оксани Калетнік».

Крим

У 15% сюжетів кримських теленовин за час липневого моніторингу експерти Анна Гін та Анатолій Мажора побачили ознаки замовності. Найбільше – в ефірі державного телеканалу ДТРК «Крим» – 28% і втричі менше на приватних телеканалах: ТРК «Черноморська» 7% і ТК «Неаполь» – 10% репортажів. ДТРК «Крим» продовжує практику трансляції протокольних репортажів, із високопосадовцями з Києва та Сімферополя у головних ролях, які «перевіряють» і «обіцяють».

Сюжет ДТРК «Крим» (8 липня), автор – Оксана Куприянова:

«СИНХРОН: Николай ПРИСЯЖНЮК, министр аграрной политики и продовольствия Украины: Задача – найти оптимальный вариант, чтобы если межхозяйственные сети находятся не на балансе таких предприятий, на территории которого мы находимся, находится на балансе сельсоветов и которые не могут, не в состоянии справиться с этими сетями, найти эффективную возможность их передать на баланс государству».

Сюжет ДТРК «Крим» (7 липня):

«РЕПОРТАЖ: Украина все еще находится под негативным влиянием мирового экономического кризиса. Финансовые проблемы стран Еврозоны снизили спрос и цену на экспорт. Именно поэтому Украина должна искать альтернативы на внешних рынках. Выделять что-то одно не стоит, – убежден Николай Азаров».

Експерти зауважили відсутність будь-яких персонажів у сюжетах, окрім держчиновників і депутатів. У сюжеті ДТРК «Крим» (8 липня) про програму «Доступне житло» (автор – Олена Морозова) є два синхрони чиновників і жодної людини, що отримала або стоїть у черзі на «доступне житло».

Того ж дня журналістка ДТРК «Крим» Олена Бережна робила сюжет про відзначення національного вірменського свята і також подала синхрон чиновника:

«РЕПОРТАЖ: Поздравить собравшихся приехал глава крымского правительства Анатолий Могилев. Он отметил: власть должна делать все, чтобы оказывать помощь в восстановлении монастиря».

І жодної прямої мови вірмен, що організовували й відзначали свято.

Приватний телеканал «Неаполь» також подає беззмістовні сюжети із життя високопосадовців. Наприклад, за 9 липня:

«РЕПОРТАЖ: Глава крымского правительства заявил, что приток капитала – залог интенсивного социально-экономического развития. Крымская власть со своей стороны создает для этого все необходимые условия».

Які саме умови створює кримська влада, в сюжеті не зазначено. В іншому репортажі (11 липня, автор – Валеріан Озерян) – про візит на комбінат безалкогольного пива – теж про конкретні дії у майбутньому ані слова:

«РЕПОРТАЖ: Когда в Крыму работают предприятия – это приятно, а когда еще и хорошо – приятно вдвойне… В завершении официального визита стороны обменялись не только рукопожатиями. На комбинате пообещали, что знают, как и дальше развиваться быстрыми темпами, а парламентарии заверили – в случае необходимости, всегда готовы посодействовать росту».

Депутати питимуть більше пива, щоби сприяти зростанню підприємства?

Львів

Найменший показник у «Нового каналу» (НК) – 12%, середній у телекомпанії ZIK – 15%, найвищий – у Львівського обласного телебачення – 22%. Кількість замовних сюжетів, порівняно з попереднім місяцем, зросла на всіх каналах: НК – на 8%, ZIK – на 2%, ЛОДТРК – на 7%. Сюжети з ознаками замовності видають політичні симпатії власників телеканалів.

 

Дуже показовою, на думку експертів Антоніни Мніх та Оксани Максимець, у цьому відношенні є новина за 12 липня, яка стосується рішення депутатів міськради скасувати двоставковий тариф для міського теплопостачального підприємства. Шукаючи винних у проблемі, журналісти в сюжеті ЛОДТРК стосовно мера нейтральні, а ZIK однозначно паплюжить міського голову («У "Львівтеплоенерго" не згідні із ухвалою міських депутатів про впровадження одноставкового тарифу»).

Окрім сюжетів із ознаками політичного замовлення, в ефірі телеканалу ZIK вийшов сюжет із неприхованою рекламою, текст майже ідентичний до того, що вийшов на харківському 7-му каналі:

«РЕПОРТАЖ: Виграти квартиру просто, – кажуть на WOG. Водій має заправитися будь-якою маркою пального об’ємом 20 і більше літрів за один раз.

СИНХРОН: Володимир ЮРЧЕНКО, виграв квартиру: "Так, я постійно заправляюсь на WOG. Чому? Це якість пального, плюс хороше ставлення персоналу і швидке обслуговування. Я взяв квиток, який виявився щасливим".

РЕПОРТАЖ: Виграти помешкання у Києві завдяки акції "Заправляйся квартирами" може будь-хто. У водіїв ще є шанс до 15 серпня. А ще, окрім помешкання, водії можуть отримати подарунки: каву, енергетичній напій та хот-дог».

А так завершується сюжет про цю ж подію на 7-му каналі: «…на заправках WOG водії можуть отримати миттєві призи: порцію кави, хот-дог або енергетичний напій».

Аналіз дотримання журналістських стандартів у регіональних теленовинах

Харків

Загальний бал за дотримання журналістських стандартів на харківських телеканалах – 3,68 із 6 можливих.

Харківські журналісти найкраще дотримуються стандарту «оперативність» – 0,83 бала (найвищий показник у 7-го каналу – 0,93). Найнижчі оцінки експерти дали за стандарт «баланс думок і точок зору» – 0,41 бала (з усіх харківських каналів найгірше із «балансом» на ХОДТРК – лише в кожному четвертому сюжеті є друга сторона – 0,25 бала).

Приклад відсутності балансу в сюжеті на ХОДТРК і наявності в ефірі 7-го каналу під час висвітлення однієї події: на ХОДТРК сюжет «Кошти на запровадження референтних цін на гіпертонічні ліки можуть перерозподілити» (08.07, без авторства) побудовано виключно на словах заступника голови ОДА Ігоря Шурми. У той же час матеріал на цю тему 7-го каналу «Харківська область отримає понад 11 мільйонів гривень на часткове відшкодування витрат на придбання ліків від гіпертонії» (08.07, автор – Анжела Сушко) містить також коментарі споживача ліків і представника аптечного закладу.

Стандарту «оперативність» більшою чи меншою мірою відповідають майже усі сюжети 7-го каналу, ХОДТРК і ТРК Simon (0,93, 0,88 і 0,67 бала відповідно). Нижчий бал ТРК Simon викликаний частим вміщенням у випусках новин сюжетів, які є абсолютно не прив’язаними до дати. Наприклад сюжети від 08.07: «Стоимость беспошлинно ввозимых товаров хотят снизить более чем в полтора раза», «Золотовалютные резервы Украины рекордно сократились», «Почти каждый второй украинец хранит свои сбережения под матрасом».

Яскравим прикладом порушення стандарту оперативності є розміщення на телеканалах сюжетів про обмеження руху вантажного транспорту. Так, 7 канал розмістив сюжет «Спека примушує обмежувати рух вантажівок» у випуску новин від 08.07, а ТРК Simon подав матеріал «Грузовикам запретили ездить в жару» лише 11.07 – через три дні.

Суми

Загальний бал сумських новина рів – 3, 47 із 6 можливих.

Найнижчі оцінки від експертів сумчани отримали за стандарт «повнота наведених даних та інформації з проблеми» – 0,38 (найнижчий з усіх – 0,33 СОДТРК). Найкраще сумські журналісти дотримуються стандарту «достовірність» – 0,80 (найвища оцінка – 0,88).

Нехтування стандартами «повноти» експерти помітили в сюжеті про підвищення вартості проїзду з посиланням на Facebook-сторінку мера Сум Геннадія Мінаєва:

«СТУДІЯ: З 22 липня вартість проїзду в сумських маршрутках може зрости. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив міський голова. За його словами, перевізники збираються підвищити вартість самостійно, без погодження з виконавчим комітетом.

РЕПОРТАЖ: Міський голова пише, що після того як відмовив перевізникам у розгляді питання збільшення вартості проїзду, ті поставили його перед фактом – підвищать тариф самостійно.

ТИТРОВАНО: "Что самое интересное или обидное (кому как), что сделать они это могут совершенно в рамках правового поля, как говорится, в строгом соответствии с требованиями ныне действующего законодательства. Перевозчики просто регистрируются плательщиками НДС и все. Согласование исполкома им не нужно. Впрочем, установив тариф в 3 гривны, они реально будут получать 2,50, так как 50 копеек будет составлять тот же НДС"».

Перш за все, запис на Facebook, навіть якщо є впевненість у стовідсотковій автентичності акаунта, мав би бути лише приводом для звернення до мера, а не першоджерелом інформації. Також, зважаючи на претензії, висловлені на адресу перевізників, журналісти були зобов’язані звернутися до останніх і навести їхню позицію; натомість випущений в ефір матеріал вочевидь зображає перевізників у негативному світлі.

Вінниця

Середній бал трьох вінницьких телеканалів за дотримання професійних стандартів – 3,95 із 6 можливих.

Найнижчий середній показник у вінничан за «баланс думок і точок зору» – 0,36 бала. Найнижчий бал за баланс і водночас з усіх оцінених телеканалів за дотримання «балансу» у державного телеканалу ВДТ – 0,16 бала. Найвищі оцінки вінницькі журналісти отримали за стандарт «достовірність» – 0,95, у телеканалу ВІТА за цей стандарт – найвищий бал 1,00.

Крим

У кримських телеканалів – найвищий середній показник за дотримання журналістських стандартів серед 5 регіонів – 4,30 бала із 6 можливих.

Найкраще кримчани впоралися з дотриманням стандарту «оперативність» – 0,99 бала, а телеканали «Неаполь» і «Чорноморська» отримали найвищий бал – 1,00. Найгірше виходило виконувати вимоги стандарту «відокремлення фактів від коментарів» – середній бал – 0,30, найнижчий показник у ДТРК «Крим» – 0,26.

На всіх кримських телеканалах експерти знайшли промовисті приклади порушення стандарту «відокремлення фактів від коментарів»: «специалисты предполагают», «медики предостерегают», «по словам экспертов», «исследователи надеются», «ведется следствие».

«Горе-участковые» и «горе-предприниматели» – постійні герої сюжетів – найбільше на ТК «Чорноморська», «вероятно пьяные» водії зустрічаються у «Неаполя» та «Чорноморської».

Львів

Львівські журналісти отримали за дотримання стандартів 4,09 із 6 можливих.

Найменше львів’яни дотримувалися стандарту «повноти наведених даних та інформації із проблеми» – середній бал – 0,59, найнижча оцінка з трьох телеканалів у ЛОДТРК – 0,49 бала. Найвищий середній бал – «оперативність» – 0,87 бала й найкращий показник у ЛОДТРК – 0,98 бала.

У Нового каналу – найвищий показник із усіх 15 телеканалів із дотримання одного з найпроблемніших стандартів «баланс думок і точок зору» – 0,77 бала. Для порівняння, на каналі ВДТ (Вінницькому Державному телеканалі) – усього 0,16 бала. Телекомпанія «Новий канал», на думку експертів, здебільшого дотримується професійного формату виготовлення новин, коли автор сюжету не лінується взяти коментарі в усіх зацікавлених сторін, а також незалежних експертів.

Нагадаємо, що результати моніторингу засобів масової інформації є оцінковими судженнями, відповідно до статті 47-1 Закону України «Про інформацію», і не мають офіційного характеру.

Моніторинг дотримання професійних стандартів у роботі інформаційних служб українських телеканалів здійснюється громадською організацією «Телекритика» за підтримки USAID, наданої через «Інтерньюз Нетворк». Метою моніторингу є підвищення рівня медіаграмотності українського суспільства, стимулювання медіа до відповідальності, дотримання журналістських стандартів та підвищення якості медійного продукту.

Моніторинг є незалежною експертною оцінкою громадської організації «Телекритика». Всі висновки й точки зору, висловлені в усіх публікаціях моніторингу, можуть не збігатися з точкою зору USAID чи «Інтерньюз Нетворк». Методологію проведення моніторингу викладено тутМатеріали проекту читайте в рубриці «Моніторинг» сайту MediaSapiens.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: v3im.com
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2070
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду