Телебачення Півдня та Сходу – новини з присмаком виборів

Телебачення Півдня та Сходу – новини з присмаком виборів

7 Травня 2014
2643

Телебачення Півдня та Сходу – новини з присмаком виборів

2643
Найбільше піарили Симоненка та Тігіпка. Моніторинг теленовин регіональних телекомпаній Одеси, Дніпропетровська, Луганська, Запоріжжя та Донецька за 24 – 30 березня 2014 року.
Телебачення Півдня та Сходу – новини з присмаком виборів
Телебачення Півдня та Сходу – новини з присмаком виборів

Період моніторингу новин телеканалів п’яти обласних центрів південної та східної України припав на тимчасове затишшя між завершенням анексії Криму Російською Федерацією та появою перших серйозних проявів сепаратизму на Донбасі. Відтак, місцеві журналісти здебільшого відображали в новинах перебіг повсякденного життя. Втім, із перебільшеною увагою до охочих поборотися за президентську посаду. Загалом, за оцінками експертів, вже кожний четвертий сюжет у новинах має ознаки замовності. А відсоток дотримання в новинах журналістських стандартів склав не більше 50%, або 2,95 балів із можливих 6. Причому збалансованістю подачі інформації переймались автори менш ніж третини сюжетів місцевих новин.

Слід зауважити, що телеканали всерйоз займалися промоціями – лідера КПУ Симоненка (Дніпропетровськ) і Сергія Тігіпка (Одеса). Що стосується останнього, то медіаспільнота пов’язувала такий прояв симпатій із чутками про придбання ним 7-го каналу в екс-мера Одеси Олексія Костусєва. Як відомо, наразі телеканал припиняє свою роботу та закривається, розділивши долю АТВ, який пов'язували з опальним Ігорем Марковим.

Узагальнений моніторинг матеріалів із ознаками замовності (або цензури) на місцевих телеканалах Одеси (7 канал), Дніпропетровська (11 канал), Луганська («Ірта»), Запоріжжя («ТВ 5») та Донецька («Донбасс») за 24 – 30 березня 2014 року.

Методологія моніторингу новин на місцевих телеканалах аналогічна методології моніторингу новин на загальнонаціональних каналах. Її викладено тут.

Моніторинг за лютий 2014 року – тут.

Огляд матеріалів із ознаками політичного чи комерційного замовлення («джинси») у випусках новин

Одеса, 7 канал

За оцінками експертів, ознаки замовності містять 30 із 70 матеріалів новин, або 43%! Зауважимо, це найвищий показник серед каналів, включених до моніторингу. Переважна більшість із них (25 із 30) мають ознаки політичного замовлення, а 5 матеріалів – ознаки комерційного, оскільки можуть розглядатись як такі, що сприяють просуванню чи реалізації товару або послуг.

У моніторинговий період у новинах телеканалу значна увага приділялася зміні політичної ситуації в країні та регіоні, кримському питанню, а також початку президентської кампанії. Зокрема, в ефірі з’являються сюжети, які з високою вірогідністю можна оцінити як такі, що мають ознаки політичного замовлення та можуть мати на меті просування інтересів на той момент ще ймовірних кандидатів на посаду Президента України.

Зокрема, експерти відзначили наявність замовних сюжетів про Юлію Тимошенко та Сергія Тігіпка (по 2 матеріали за 6 днів). Інформація про Сергія Тігіпка рельєфно виділяється на фоні повідомлень про інших кандидатів, відомості про кандидатів подаються з порушенням критерію повноти інформації, оскільки замовчується перелік усіх відомих на той момент претендентів на посаду президента.

«Елена КРЫЛАТОВА, ведущая: Сергей Тигипко подал в ЦИК документы для регистрации кандидатом в Президенты в качестве самовыдвиженца. Сегодня туда же отнесли все необходимые документы и другие желающие, например, экс-губернатор Харьковской области Михаил Добкин, а также президент Всеукраинского еврейского конгресса Вадим Рабинович. Напомню, 25 мая наша страна должна будет сделать важный выбор. Именно на этот день назначены президентские выборы в Украине»

Ще одна згадка про Сергія Тігіпка в новинах, що має ознаки політичного замовлення, побудована на основі заяви політика про готовність очолити Партію регіонів. У цьому матеріалі міститься інформація імовірнісного характеру та переважають оцінки самого політика, а не довершені факти.

«Елена КРЫЛАТОВА, ведущая: Сергей Тигипко готов встать за штурвал Партии регионов. Об этом народный депутат заявил в обращении к делегатам съезда обезглавленной политической силы. До съезда партии осталось два дня. Однако по-прежнему неизвестны место его проведения и основная повестка. Тигипко уверен – обновление руководства партии сегодня необходимо как никогда.

Сергей ТИГИПКО, народный депутат Украины: «Я готов взять на себя ответственность руководства Партии регионов. Я готов возглавить партию только в одном случае – если это будет партия новая. Если эта партия будет, которая строится совершенно по другим принципам, которые были, которые существовали в партии до этого».

Елена КРЫЛАТОВА, ведущая: Напомню, съезд партии намечен на 29 марта. Ожидается, что на нем из бело-голубых рядов исключат самого Виктора Януковича».

Поява в новинах матеріалів, присвячених Юлії Тимошенко, зафіксована двічі, – це повтор одного й того ж сюжету (перший вихід 29 березня, повтор – 30 березня). Матеріал складається із «синхронів» самої Тимошенко та закадрового тексту з яскравими, часто негативними оцінками журналіста:

«Евгений ДЕМИТРАШ, корреспондент: Юлия Тимошенко бесспорный мастодонт большой политики. Ведь в ней она с 96-го года. Ничего, что грядущие президенские выборы для леди Ю старые, зато самые честные, по ее мнению.

Юлия ТИМОШЕНКО, лидер партии «Батькивщина»: «Я вважаю, що це перші чесні президентські вибори в Україні. Я думаю, що не буде жодного нарікання на їх проведення, на наявність фальсифікацій і на будь-які інші негаразди, які завжди були присутні на всіх президентських виборах в Україні попередніх. Тобто, перші чесні вибори. Ці вибори відрізняє від попередніх виборів ще одна унікальні річ – на цих виборах не буде, по суті справи, змагатися проросійська частина України та проросійська політична сили з прозахідною. І не стоїть питання або,-або. Мені здається, що це ті вибори, коли однозначно виграє хтось із демократичних проєвропейських лідерів політичного поля».

Евгений ДЕМИТРАШ, корреспондент: На выборы Тимошенко планирует идти под знаменами своей родной «Батькивщины», если конечно партия доверит. И враг номер один не сорвет коварные смелые планы, а работа в этом направлении уже ведется».

Матеріали 7-го каналу з ознаками комерційної реклами «маскуються» під новини про культурні події: виставки, кінопокази, тиждень моди тощо. У повідомленнях не йдеться про суспільну значущість цих заходів, проте виразно простежується просування послуг чи товарів, торгових марок чи організацій.

Найбільш явно це видно в матеріалі про вихід нового журналу. Кореспондент використовує багато яскравих виключно позитивних оцінок у своєму тексті, фактично рекламуючи видання:

«Анастасия СИМОНОВА, корреспондент: Это вам не статьи в Интернете. Почувствовать запах свежей прессы, полистать глянцевые страницы куда приятнее. Этот журнал его создатели действительно полюбили. Это видно и по тому, как они бережно держат его в руках. Внимание привлекает сразу – на обложке журнала «Художественное пространство Одессы», специально написанная картина под названием "Джаз". Начинаешь листать и понимаешь, затянул

Дніпропетровськ, 11 канал

Натомість березневий показник кількості матеріалів із ознаками замовності в новинах дніпропетровського 11-го каналу становив  4 з 50 оцінюваних одиниць контенту, або усього 8%.

До політичної «джинси» експерти віднесли 2 сюжети, причому обидва ретранслюють висловлювання лідера КПУ Петра Симоненка.

Наприклад, у сюжеті за 26 березня Симоненко представлений як «експерт» з військових питань.

«Аліна СОСНОВСЬКА, кореспондент: Лідер КПУ Петро Симоненко виступає проти без’ядерного статусу України. Він згадує, що раніше державу охороняли п’ять тисяч танків, чотири тисячі бойових машин піхоти, та бронетранспортерів. Системи залпового вогню. Серед них – 95 ракетних «Смерч». Крім того, 1100 бойових літаків. Ну, й третій у світі за потенціалом ядерний арсенал. Але вже у 1996 році 175 шахтних пускових установок та 13 уніфікованих командних пунктів були рекультивовані. Україна заключила Будапештський меморандум і стала без’ядерною державою. Обов’язок зберігати її територіальну цілісність взяли на себе Росія, Великобританія та США.

Петро СИМОНЕНКО, лідер КПУ: «Если сегодня мир, пятое, шестое поколение использует вооружение, то Украина практически находится на 4, в лучшем случае на 5. Тот военно-промышленный комплекс, который способствовал укреплению обороноспособности, сегодня практически разрушается. Поэтому, когда говорим о том, кто виноват, мы утверждаем, коммунисты, что в этом виновата система. Задача которой сегодня сохранить, и защитить интересы капитала и олигархической власти, а не создать предпосылки для укрепления мощи государства. В том числе, обороноспособном комплексе».

Аліна СОСНОВСЬКА, кореспондент: Петро Симоненко пропонує провести люстрацію в армії. І негайно».

Іще один сюжет представляє КПУ та її лідера як рятівників нації.

«Ведучий: Комуністична партія України запропонувала власну антикризову програму й готова взяти участь у її втіленні. Комуністи вважають, що ситуація в країні вимагає проведення таких соціальних реформ, які би підтримали непрацюючих людей. Саме заради цього зневірені українці виходили на акції протесту.

Аліна СОСНОВСЬКА, кореспондент: Комуністи вважають, українці вийшли на Майдан, бо не могли спостерігати за розкраданням країни, нехтуванням громадянських прав та антисоціальною політикою. На своєму з’їзді вони заявили: економіка на межі колапсу, а суспільство в шоці від криміногенної ситуації.(…)

Аліна СОСНОВСЬКА, кореспондент: На черговому з’їзді комуністи запропонували свою програму виходу з кризи та критикували уряд народної довіри.

Петро СИМОНЕНКО, лідер КПУ: «Ни одна из буржуазных партий, действующих в Украине, не в состоянии сформировать правительство, которое возьмется за воплощение этой реальной и очень необходимой народу Украины программы».

Аліна СОСНОВСЬКА, кореспондент: Комуністи пропонують припинити теревені про незворотність непопулярних реформ и зайнятися проведенням реформ популярних. КПУ готова запропонувати не лише їхній план, а і його реалізацію».

У цих репортажах відображена позиція тільки Петра Симоненка. Вони не містять коментарів опонентів комуністів  або думки експертів. Також немає бекґраунду, який би дав знати глядачам й інший бік питання.

Серед проаналізованого масиву новин була зафіксована й комерційна «джинса». У сюжетах висловлювалися думки тільки однієї сторони, до того ж, вони сприяли формуванню позитивного ставленню до названих структур.

«Ведучий: З 1 квітня в Дніпропетровську стартує місячник безпечного використання газу, який ініціює підприємство «Дніпрогаз». В Україні минулого року через неправильне поводження з газом у побуті сталося більше 100 нещасних випадків, в яких загинули 79 осіб. 2 трагедії трапилися саме в Дніпропетровську. У рамках профілактичної роботи в «Дніпрогазі» ведуть роз’яснювальні бесіди зі споживачами, влаштовують перевірки технічної справності газових приладів. Наразі в Дніпропетровську їх зареєстровано більше 700 тисяч. Також представники «Дніпрогазу» збираються читати лекції в школах.

Юрій БЕСПРОЗВАНИЙ, перший заступник голови правління, головний інженер ПАТ «Дніпрогаз»: «С 1 апреля мы планируем посетить 105 школ города и планируем количество учеников, которые будут проинструктированы о правильном использовании газовых приборов в быту, составит около 70-80 тысяч человек. Для этого нашим предприятием уже проводится работа с руководителями этих школ. Нами приобретена продукция наглядная».

Або інший приклад:

«Ведучий: На ПАТ «Арселорміттал Кривий Ріг» впровадили новий технологічний процес, який передбачає використання гідротехнічних споруд для очищення стічних вод підприємства. Проект обійшовся заводу в 10 мільйонів гривень. Підприємство ставить перед екологічною службою завдання максимального зниження шкідливого впливу технологічних процесів на навколишнє середовище.

Дмитро МАНЬКІВ, головний керівник департаменту охорони водного басейну ПАТ «Арселорміттал Кривий Ріг»: «До 2010 года имели здесь проблемные участки попадания фильтрационных вод проскоков в нагорный канал, которые попадали данные проскоки в реку».

Олена ГОРОДЕЦЬКА, кореспондент: В департаменті з охорони навколишнього середовища ПАТ «Арселорміттал» разом із екологічними службами зайнялися вирішенням цієї проблеми. У процесі видобутку сировини та виробництва металів потрібні значні обсяги води для обробки й охолодження. Крім того, вода використовується в багатьох процесах гірничого видобутку. Дренажні системи, що експлуатувалися протягом багатьох десятків років, прийшли в непридатність. Тому прийняли рішення впровадити новий проект(…)»

Луганськ, «Ірта»

Середній показник матеріалів із ознаками, що можуть свідчити про їх замовний характер, у березневих новинах каналу становить 9%, або 7 із 75 проаналізованих матеріалів. Більшість новин, ідентифікованих як замовні, належить до категорії політичної «джинси» – 5 із 7. Причому, вони стосувалися діяльності як відомих політиків, так і представників місцевих органів влади. Яскравим прикладом політичного замовлення став матеріал стосовно позиції КПУ та її лідера щодо подій, які відбуваються в країні:

«Катерина РАКОВА, ведуча: Армія сьогодні в полі зору країни. Здавалося би, її обороноздатність тримається виключно на героїзмі та стійкості солдатів, та є ще й технологічна частина оборони вітчизни. І тут, кажуть в КПУ, Україна відчуває себе беззахисною. Хто та як ослабляв українську армію, комуністи вважають, це робилося цілеспрямовано всі 23 роки незалежності.

Кореспондент: Одну з найбільш дієздатних армій у Європі отримала після розвалу Радянського Союзу Україна. Сьогодні важко уявити, державу берегли 5 тисяч танків, 4 тисячі бойових машин піхоти та бронетранспортерів. Достатня кількість систем залпового вогню, серед них 95 систем «Смерч». Додайте до цього 1100 бойових літаків, ну, і третій у світі за потенціалом ядерний арсенал. Але вже у 1996-му 175 шахтних пускових установок та 13 уніфікованих командних пунктів були рекультивовані. Під наглядом США знищені й ракети. Армія перестала існувати – зроблено під диктовку США, – нагадує лідер КПУ Петро Симоненко.

Петро СИМОНЕНКО, лідер КПУ: «Сегодня мир – 5-6-ое поколение использует вооружение, то Украина практически находится на 4-ом, в лучшем случае на 5-ом. То есть, военно-промышленный комплекс который способствовал укреплению обороноспособности, сегодня практически разрушается.

У цьому матеріалі свідомо подається тільки позиція однієї політичної сили та її лідера на причини занепаду української армії, втрати державою своєї обороноздатності. Журналіст подає припущення явно замовного характеру щодо різних чинників і зовнішніх сил, які призвели до занепаду вітчизняних збройних сил, як доконаний факт.

Показово, що аналогічний сюжет демонстрував і дніпропетровський 11 канал.

Ознаки політичної замовності експерти побачили й у новині, що висвітлює позицію екс-президента Віктора Януковича щодо шляхів стабілізації політичної ситуації в Україні:

«Катерина РАКОВА, ведуча: Усунений Президент України Віктор Янукович вважає, що стабілізувати політичну ситуацію в країні може лише загальноукраїнський референдум, а не дострокові вибори. Саме це значною мірою має стабілізувати політичну ситуацію, зберегти суверенітет та цілісність України, - вважає втікач Янукович. За його словами, внесені до законодавства антиконституційні зміни, в тому числі і «Про вибори Президента», виключають можливість чесних виборів, коли би вони не відбулися. Також Янукович у зверненні до з’їзду Партії регіонів попросив зняти з нього повноваження почесного голови партії і виключити його з неї».

Це повідомлення жодною мірою не актуалізоване для луганської аудиторії. До того ж, аналогічні новини про Януковича з’являються в регіональній пресі та новинах телеканалів по всій Україні.

Як замовний відзначено й сюжет, присвячений діяльності міського голови Луганська Сергія Кравченка. Новини про його діяльність за формою подачі – відвертий «паркет».

«Марина БЄСЄДНА, кореспондент: Луганський міський голова Сергій Кравченко ознайомився з роботою підприємства, поспілкувався з колективом, із людьми, від яких багато в чому залежать чистота та порядок нашого міста.

Сергій КРАВЧЕНКО, Луганський міський голова: «Работает очень хорошо предприятие, контейнеры пустые. Меньше стало проблем. Это заслуга этих людей. Я очень хотел бы, чтоб они получали новую технику, и мы обязаны покупать новые контейнеры, новую технику, и, конечно, заработная плата этим людям. Потому что труд не очень такой интересный, но он очень нужен для нашего города. Я очень благодарен руководству коллектива, предприятию, личному составу, который очень активно работает даже в такое тяжелое время».

Експерти зазначають, що інформація, пов’язана з ініціативою міської влади, каналом подається тільки в позитивному ключі. У даному сюжеті наведено лише позитивні відгуки городян. До того ж, жодного коментаря з боку екологічної громадськості, яка могла би висловитись критично, немає.

Запоріжжя, «ТВ 5»

Відсоток матеріалів із ознаками замовності на каналі «ТВ 5» не дуже великий, – 18%, або 10 із 55. Три з десяти мають ознаки комерційної замовності. Лише три сюжети було позначено як можлива комерційна «джинса».

Наприклад, сюжет за 27 березня.

«Елена ЗАЙЦЕВА, ведущая: Дворец культуры «Днепроспецсталь» приглашает запорожцев посетить выставку-ярмарку весенних товаров. Производители, предприниматели из разных городов Украины представят модную обувь, теплые стильные куртки, шубы, головне уборы и шарфы. Юбки и блузки, деловые костюмы, сумки, трикотаж для взрослых и детей, а также постельное белье, косметику и украшения. Выставка работает во Дворце культуры «Днепроспецсталь» до 30 марта. Время работы с 10:00 до 19:00 часов, а в воскресенье до 15:00».

Сім матеріалів експерти віднесли до політичної «джинси». Зокрема, до цього переліку потрапили новини, присвячені «Запоріжсталі». У більшості випадків їх важко ідентифікувати як комерційну «джинсу», оскільки відсутній мотив просування певних послуг або товарів. Це скоріше іміджеві матеріали. Це можна вважати специфічною ознакою телеканалу, бо практично в кожному випуску новин містяться згадування про підприємство «Запоріжсталь», що входить до групи «Метінвест» Ріната Ахметова.

Аналогічною є ситуація з гіпертрофованою увагою телеканалу до «круглих столів» із питань медицини.

Загалом в п’яти випусках новин за тиждень вийшло чотири сюжети, що безпосередньо стосуються «Запоріжсталі» та п’ять сюжетів про заходи, що відбулися за участі медиків.

Наприклад:

«В областной клинической инфекционной больнице состоялась научно-практическая конференция, на которой обсуждались вопросы профилактик эпидемических заболеваний в осенне-летний период». Або «Проблемы реформирования сферы здравоохранения обсуждали сегодня руководители городского управлени охраны здоровья и главные врачи лечебно-профилактических учреждений первичной и вторичной помощи».

Практична цінність такої інформації для широкого загалу є досить сумнівною.

Інші матеріали, що мають ознаки замовності, здебільшого пов’язані з акцентуванням уваги на позитивних характеристиках суб’єктів.

Також варто зазначити, що жодний матеріал, який має ознаки замовності, не просуває інтереси якогось конкретного політика, бізнесмена або громадського діяча.

Донецьк, «Донбасс»

Третина новин телеканалу, що вийшли в моніторинговий період, експертами віднесена до таких, що містять ознаки замовності. Їх 35%, або 23 із 66 проаналізованих. Більшість матеріалів, ідентифікованих як замовні, належить до категорії політичної «джинси» – 18 проти 5 комерційної.

Скажімо, сюжет у новинах за 25 березня можна віднести як до так званої політичної «джинси», так і до комерційної.

«Сергей ГРУНОВ, ведущий: Политическая нестабильность в Украине не повлияла на планы по добыче сланцевого газа на Юзовском участке. Об этом сегодня заявил глава компании «Shell Украина» Грэхем Тайли во время встречи с губернатором Донеччины Сергеем Тарутой. Представитель корпорации подтвердил: условия контракта в силе, и первую скважину по добыче альтернативного топлива пробурят, как только закончат все исследования и оформят необходимые документы.

Грэхем ТАЙЛИ, гендиректор компании «Shell Украина»: «Не так давно я встречался с министром топлива и энергетики паном Проданом, и он меня уверил, что новое правительство поддержит наш проект, поэтому мы надеемся, что Украина будет выполнять свои обязательства».

Сергей ТАРУТА, председатель Донецкой облгосадминистрации: «Договорись о том, что будем не только совместно сотрудничать, но и максимально помогать вести совместную разъяснительную работу, потому что сегодня у части населения сложились какие-то предубеждения абсолютно необоснованные».

На думку експертів, цей сюжет просуває інтереси обох зазначених ньюсмейкерів, один із яких є регіональним політиком, інший – представником міжнародної корпорації. При цьому актуальність та суспільна значимість даної новини досить сумнівна.

Загалом, переважна більшість сюжетів ТРК «Донбас» із ознаками політичної замовності стосується висвітлення діяльності та намірів голови Донецької ОДА Сергія Тарути (8), секретаря облради Андрія Шишацького (1) та інших місцевих чиновників (3). Інколи кричуща безглуздість таких новин порушує всі професійні стандарти.

Це, зокрема, стосується сюжету від 26 березня:

«Сергей ГРУНОВ, ведущий: В ВР и Кабмине разрабатывают новый закон о статусе региональных языков. Об этом в студии «Вопрос о власти» заявила заместитель директора Департамента по вопросам внутренней политики Донецкой ОГА Светлана Кузнецова.

Светлана КУЗНЕЦОВА, заместитель директора Департамента по вопросам внутренней политики Донецкой ОГА: «Сейчас готовится новый проект закона. Каким образом он готовится - не знаю. Создано две комиссии, по тем данным, которые нам представила госпожа Астрид Торс, о том, что при ВР у нас одна комиссия и вторая комиссия при Кабинете министров. Не участвует в этом наша общественная организация  представителей национальных меньшинств»

Корреспондент: Т.е. сейчас разрабытывается новый Закон «О статусе регионального языка»

Светлана КУЗНЕЦОВА, заместитель директора Департамента по вопросам внутренней политики Донецкой ОГА: «Да, разрабатывается. Он будет, да. Каким он будет, никто не знает».

Підозри в наявності замовної складової в експертів викликав і сюжет спецвипуску за 26 березня «Десятки миллионов гривен потратит в этом году группа "Метинвест" на улучшение жизни городов, где работают ее предприятия». Зрозуміло, що новина має майже всі ознаки замовної, однак без наявного відеоряду незрозуміло, чи був сюжет якимось чином відокремлений від основного випуску новин, чи мав візуальні відмінності або схожість у дизайні та інших компонентах, тобто чи міг він ввести в оману глядача не тільки з формальних причин, а й візуально викликати довіру як звичайна новина.

Дотримання професійних стандартів

Одеса, 7 канал

Загальні показники дотримання професійних стандартів журналістами каналу мають оцінку нижче середнього та становлять 3,11 з 6. У сюжетах найбільш витриманим критерієм є оперативність. Цей стандарт присутній у 58 сюжетах із 70 (0,83 бала). Найменш витриманими є критерії дотримання балансу думок (11 із 70 – 0,16) та повнота інформації (15 із 70 – 0,21).

Характерним прикладом порушення балансу думок є новина за 25 березня під назвою «Одесса без пятого трамвая», де йдеться про тимчасові незручності мешканців міста в зв’язку з припиненням руху одного з трамваїв і заміни його на маршрутне таксі. У сюжеті висвітлені думки багатьох невдоволених – від пасажирів маршрутки до директора «Одесміськелектротранс», але відсутні пояснення з боку міськвиконкому. При цьому в сюжеті згадується, що тимчасове припинення руху викликане необхідністю ремонтних робіт на одній із ділянок дороги.

Під час оцінки програми новин за 25 березня експерти звернули увагу на побудову структури самого випуску. Сюжет про вбивство одного з лідерів «Правого сектору» Олександра Музичка поставлений у контекст наступних повідомлень: «”Правий сектор” буде мститися міністру внутрішніх справ А. Авакову», при цьому проігнорована заява організації із вимогами відставки (цивілізований аспект) і робиться акцент на «помсті» – А.Аваков готовий боротися з бандитами. Далі – «На Полтавщині затримали активістів "Правого сектору"» (подається версія міліції), при чому більш актуальна інформація про те, що затриманих звільнено, подається не на початку, а в кінці випуску, чим створюється хибне уявлення про наявність підстав для затримання.

У матеріалах 7-го каналу за цей період присутні матеріали, що представляють виключно версію слідства правоохоронних органів і містять ознаки порушення презумпції невинуватості. Зокрема, в матеріалі за 27 березня йдеться про вбивство в одній із квартир Одеси. У сюжеті формально представлені синхрони як затриманих, так і працівників слідчої групи, проте всі вони витримані в дусі версії слідства:

«Следователь: «Как происходили далее события?».

Задержанный: «Он потом встал. Я его пару раз ударил по лицу. И потом, получается, левой ногой по коленям. И он вот сюда сел».

Анастасия СИМОНОВА, корреспондент: Личности злоумышленников сотрудники милиции установили уже через считанные часы. Их задержали. По данному факту начали уголовное делопроизводство».

У підводці ведучої міститься речення: «Убийц поймали спустя считанные часы после преступления», що є очевидним порушенням презумпції невинуватості та може свідчити про порушення стандарту відокремлення фактів від коментарів.

Протягом тижня відображені політичні події, пов’язані з кадровими змінами в місцевих органах влади, політичними процесами в органах місцевого самоврядування, зокрема скорочення штату чиновників, економія бюджету, спостерігається інформаційна присутність акції Антимайдану, проте немає жодної згадки про діяльність активістів Майдану (крім насичених негативними оцінками повідомлень про «Правий сектор»).

У ході моніторингу виявлено, що значна частина матеріалів у новинах (19 із 70 – 27%) дуже схожа на аналогічні сюжети, що вийшли в інших ЗМІ. Імовірно, надаючи перевагу оперативності, журналісти не здобувають інформацію самостійно, а беруть уже готові повідомлення з інших медіа, що також впливає на якість матеріалів. Більшість із них не відповідають критеріям достовірності, повноти та балансу думок.

Дніпропетровськ, 11 канал

Серед каналів, включених до моніторингу, 11 канал веде сумнівне лідерство за показником порушення журналістських стандартів: експерти оцінили рівень їх дотримання на 1,9. Найвищий показник дотримання з усіх стандартів – достовірність інформації (0,52).

За результатами оцінювання, канал у своїх новинах майже не дотримується таких критеріїв, як баланс думок (0,27), відокремлення фактів від коментарів (0,31) та повноти інформації або фактів у розглянутій проблемі, або новині (0,24).

Луганськ, «Ірта»

Загальний показник дотримання професійних стандартів інформаційної журналістики на телеканалі в моніторинговий період у березні становить 3,73 бали. За оцінками експертів, показник дотримання журналістами в новинах балансу думок склав 0,47. Зауважимо, це найвищий бал серед каналів, новини яких розглядалися.

Найгірше кореспонденти дотримувались вимог стандарту повноти (0,32), найкраще – стандарту достовірності (0,92) та відокремлення фактів від коментарів (0,84).

Найпоказовішим прикладом матеріалу з порушенням стандартів експерти назвали сюжет у новинах за 26 березня про досягнення місцевих комунальних служб.

«Катерина РАКОВА, ведуча: Співробітники міського комунального підприємства «Центржилком», яке обслуговує більшу частину житлового фонду Луганська, день у день планомірно працює для нормального життєзабезпечення міста. Але, крім цього, на підприємстві впроваджуються нові сучасні форми роботи, щоби луганчанам було більш комфортно в своєму місті.

Марина БЄСЄДІНА, кореспондент: 2009 року в Артемівському районі почалося впровадження програми установки енергозберігаючого зовнішнього освітлення. Сьогодні межі цієї програми розширені. Таке освітлення вже встановлене в частині Ленінського району, на черзі Жовтневий.

Лідія Григорівна, мешканка вул. 3-тя Донецька: «Провели нам свет, теперь у нас очень хорошо. Мы, пенсионеры, рано приходим, а они выходят, молодежь, вот теперь такая красота. Вот это большое спасибо».

Лілія ФІЛОНОВА, начальник філії № 5 ДКП «Центржилком»: «ЛПК «Центржилкомом» установлено освещение на подъездах, которое реагирует на сумерки, то есть, на вечернее время. Начинает темнеть, срабатывают датчики, загорается освещение возле подъезда. Все довольны, всем нравится».

Марина БЄСЄДІНА, кореспондент: На комунальному підприємстві «Центржилком» системно працюють над підвищенням якості обслуговування населення. Із 1 лютого тут почав діяти контакт-центр, обладнаний сучасною технікою. Тоді ж, у лютому, луганчанам була запропонована ще одна послуга – on-line оплата комунальних рахунків.

Алла НЕСТЕРЕНКО, начальник абонвідділу ДКП «Центржилком»: «Эта система предполагает оплату через Интернет за коммунальные услуги. На сайте «Центржилкома» есть раздел «Оплата коммунальных услуг». Переходя на этот раздел, можно получить полную информацию по лицевым счетам и можно увидеть детальную информацию по каждой услуге. Тоже присутствует там раздел начисления, открывается и полностью идут тарифы указаны, за какую услугу сколько начислено, сколько оплачено и задолженность на конец периода. Если есть желание оплатить, можно нажать «оплатить», заполнить счет так, как вам удобно и оплатить».

Сергій ШАТОХІН, директор ДКП «Центржилком»: «Мы внедряем это для удобства. То есть, если человек имеет, грубо говоря, Интернет, планшет, мобильный телефон, он уже может выполнить эту операцию, не стояв в очереди, в кассе, не платя комиссию. Платежи все доходят, и это уже проверено. Мы для себя ставили эту задачу –объединить все платежи».

Марина БЄСЄДІНА, кореспондент: Подібні новації – реалії сьогоднішнього часу. Луганський міський голова Сергій Кравченко поставив завдання максимально задовольнити побажання городян щодо поліпшення якості наданні послуг і це один із аспектів даної роботи. На підприємстві впевнені, що такий формат обслуговування буде затребуваним і на on-line оплату перейде більшість луганчан».

Зауважмо, що в матеріалі цілковито ігнорується дотримання стандарту балансу думок. Адже представлені лише позитивні відгуки про діяльність комунального підприємства та не надано критичних відгуків із боку споживачів. Ключові повідомлення в сюжеті наведені виключно від керівництва комунального підприємства, при тому немає жодного висловлювання від представників громадських організацій, які опікуються сферою житлово-комунального господарства.

Запоріжжя, «ТВ 5»

Дотримання професійних стандартів журналістики кореспондентами каналу в новинах експерти оцінили на 2,82 бали, що вивело «ТВ 5» у ранг середнячків серед телекомпаній, включених до моніторингу. Загалом, наполовину витримано вимоги стандартів оперативності (0,65), точності (0,47) та відокремлення фактів від коментарів (0, 58).

Схоже, що значні проблеми для журналістів каналу викликає дотримання в новинах балансу думок (0,15). У більшості сюжетів присутні один-два коментарі, що відображають думку тільки однієї сторони.

Наприклад, візьмемо сюжет «21 марта был принят коллективный договор металлургического комбината "Запорожсталь"». У ньому взагалі відсутні коментарі рядових працівників підприємства, яких насамперед стосується питання, що висвітлюється. Відображена тільки точка зору керівництва підприємства та профспілкових лідерів. Аналогічну ситуацію ми бачимо в більшості сюжетів.

Навіть там, де, на перший погляд, баланс дотримано, здебільшого немає коментарів пересічних громадян, очевидців, або учасників подій, що суттєво знижує й показник повноти надання інформації до мізерного показника 0,15.

До того ж, експерти звернули увагу, що значна частина випуску новин припадає на загальноукраїнські, які мають до регіону опосередковане відношення, або взагалі його не стосуються.

Так, у випуску новин за 24 березня з 14 сюжетів п’ять не мають відношення до Запоріжжя та повторюють новини центральних телеканалів.

Наприклад, перший сюжет, що відкриває випуск: «Совет национальной безопасности и обороны поручил Министерству обороны передислоцировать воинские части, которые базируются в Крыму». Одразу за ним – наступний: «Ночью российские военные с применением оружия и участием вертолетов захватили батальон морской пехоты в Феодосии». І так далі.

У випуску за 25 березня це чотири новини з п’ятнадцяти. Наприклад: «Народные депутаты со второй попытки поддержали постановление об отставке Игоря Тенюха с должности исполняющего обязанности главы Министерства обороны Украины».

За формою – це короткі інформаційні повідомлення, які містять лише факт без бекграунду, коментарів та будь-яких доповнень. У цих сюжетах факти подаються неповністю, не розкриваються деталі події. Незважаючи на те, що в більшості сюжетів інформація наведена точно та є посилання на конкретні джерела, в цілому її повнота страждає. Відтак, і через це про дотримання стандарту можна говорити досить умовно. Але якщо не оцінювати такі сюжети як новину, доведеться під час моніторингу не брати до уваги майже третину ефіру.

Зазначимо, що всі ці матеріали подані оперативно, в день, коли відбулася подія. Якщо продовжувати тему оперативності, то варто зазначити те, що на телеканалі «ТВ 5» по суботах та неділях не виходить підсумковий випуск новин. Натомість події за вихідні висвітлюються окремим блоком по понеділках.

Донецьк, «Донбасс»

Показник дотримання професійних стандартів інформаційної журналістики за моніторинговий період на телеканалі «Донбасс» 24 – 30 березня 2014 року становить 3,15 бала.

Зокрема, показник балансу думок – 0,36. Найгірший результат має показник дотримання стандарту повноти представлених фактів (0,30), кращий – достовірності (0,74), оперативності (0,71). Показники дотримання стандарту відокремлення фактів від коментарів і точності – однакові (0,52).

Нагадаємо, що результати моніторингу засобів масової інформації також є оцінковими судженнями відповідно до статті 47-1 Закону України «Про інформацію» й не мають офіційного характеру.

Моніторинг дотримання професійних стандартів у роботі інформаційних служб українських телеканалів здійснюється громадською організацією «Телекритика» за підтримки USAID, наданої через «Інтерньюз Нетворк». Метою моніторингу є підвищення рівня медіаграмотності українського суспільства, стимулювання медіа до відповідальності, дотримання журналістських стандартів і підвищення якості медійного продукту.

Моніторинг є незалежною експертною оцінкою громадської організації «Телекритика». Всі висновки й точки зору, висловлені в усіх публікаціях моніторингу, можуть не збігатися з точкою зору USAID чи «Інтерньюз Нетворк». Методологію проведення моніторингу викладено тутМатеріали проекту читайте в рубриці «Моніторинг» сайту MediaSapiens.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
rw6ase.narod.ru
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2643
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду