Від «української ракети ППО» до «спроби зірвати миротворчу місію Орбана»: ворожі телеграм-канали — про атаку росіян на дитячу лікарню «Охматдит»

Від «української ракети ППО» до «спроби зірвати миротворчу місію Орбана»: ворожі телеграм-канали — про атаку росіян на дитячу лікарню «Охматдит»

8 Липня 2024
4223

Від «української ракети ППО» до «спроби зірвати миротворчу місію Орбана»: ворожі телеграм-канали — про атаку росіян на дитячу лікарню «Охматдит»

4223
Як у кремлеграмі заперечували, що Росія обстріляла дитячу лікарню «Охматдит» 8 липня 2024 року.
Від «української ракети ППО» до «спроби зірвати миротворчу місію Орбана»: ворожі телеграм-канали — про атаку росіян на дитячу лікарню «Охматдит»
Від «української ракети ППО» до «спроби зірвати миротворчу місію Орбана»: ворожі телеграм-канали — про атаку росіян на дитячу лікарню «Охматдит»

In English

Уранці 8 липня 2024 року російські окупанти випустили по Україні понад 40 ракет різних типів. Під час цієї атаки ракета поцілила у приміщення Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит». Мер Києва Віталій Кличко повідомив, що в результаті атаки в «Охматдиті» загинули 2 людини, 16 поранені.

У Службі безпеки України за уламками корпусу задньої частини ракети та її серійним номером установили, що це була російська крилата ракета Х-101. І відкрили кримінальне провадження за частиною 2 статті 438 Кримінального кодексу України про порушення законів і звичаїв війни, поєднані з умисним убивством.

«Дитяча лікарня "Охматдит" у Києві. Одна з найважливіших не лише в Україні, а й у Європі винятково дитяча лікарня. "Охматдит" урятував і повернув здоров’я тисячам дітей… Росія не може не знати, куди летять її ракети, і повинна сповна відповісти за всі свої злочини: проти людей, проти дітей, проти людяності загалом», — відреагував на обстріл лікарні Президент України Зеленський.

Також він повідомив, що Україна ініціює екстрене засідання Ради Безпеки ООН.

Загалом унаслідок ранкової атаки Росії по Україні загинуло близько 33 людей, 22 з них у Києві, поранено 140 людей, повідомила Державна служба України з надзвичайних ситуацій.

Російські пропагандисти одразу ж після повідомлення про влучання в лікарню почали поширювати фейки, аби заперечити провину російської армії в одному з найбільших за кількістю вбитих і поранених воєнних злочинів Росії.

«Винна українська ППО: ЗСУ самі вдарили ракетою Nasams/Patriot по "Охматдиту"»

У міноборони Росії цілком очікувано відзвітували про те, що «завдано високоточного удару по об’єктах військової промисловості України та авіабазах ЗСУ», а цивільні об’єкти у Києві постраждали винятково «через роботу української ППО». Анонімні телеграм-канали просували пропагандистське твердження, що по «Охматдиту» вдарили західною зброєю. «Це ракета ППО ЗСУ Nasams збилася зі шляху і влетіла до будівлі біля дитячого корпусу. Західне ППО також часто помиляється», — йшлося у повідомленні одного з пропагандистських телеграм-каналів на 1,1 млн підписників.

«Смію засмутити, але це не дуже схоже на Х-101, а ось на РАС-3 для ЗРК Patriot дуже навіть схоже», — написали автори каналу на 270 тисяч підписників.

Також пропагандисти намагалися применшити наслідки руйнувань: «Обійшлося дефектами фасаду з характерними слідами від шрапнелі та розбитим склом, а українські пропагандисти, як завжди, видають пошкодження від своїх ППО за цілеспрямовану атаку Росії», — написав ворожий телеграм-канал із більш ніж півмільйонною аудиторією.

Версія з українською ППО — одне з універсальних пояснень пропагандистів, яке вони невпинно повторюють у кожному подібному випадку — січневих ударах по житлових будинках столиці, атаках у Дніпрі тощо. Це типова тактика заперечення реальності та перекладання вини з жертви насилля на агресора.

На користь версії про українську ППО пропагандисти підлаштовували докази та винаходили експертів. Наприклад, у телеграм-каналі на 35 тисяч підписників повідомили, що це «українські журналісти виявили на руїнах в "Охматдиті" частини ракет ППО й елементи ураження». Як “доказ” цього у телеграм-каналі навели фото з логотипом Миколаївського обласного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій. За даними сервісу перевірки зображень TinEye, це фото вперше опублікували у квітні 2023 року.

Вирваний із контексту «доказ вини українського ППО» у обстрілі «Охматдиту». Джерело    

Також пропагандисти звинувачували «нерозсудливий» підхід ставити установки ППО в місті. Зокрема кореспондентка всеросійської державної телевізійної і радіомовної компанії Ольга Курлаєва сказала, що «мирних завжди шкода. Але хутірське ППО у дворах, це, звісно, дещо ​​інше».

Якщо українські військові будуть розміщувати засоби протиповітряної оборони далі від міст, це послабить захист населених пунктів, пояснюють у командуванні Повітряних сил ЗСУ. Для ефективної протиповітряної оборони всю територію України потрібно взяти «у кільце», але, на жаль, у нас для цього немає достатньої кількості засобів захисту. Тож Сили оборони розміщують системи та засоби ППО біля окремих населених пунктів, щоб утворити кільце там. «Якби не було ППО, кількість загиблих була б значно більшою, оскільки чимало ракет не долетіли до міст», — ідеться у повідомленні Центру протидії дезінформації.

«В "Охматдиті" перебували військові та політики»

Друга версія росіян цілком суперечить версії про українське ППО: Москва прицільно атакувала дитячу лікарню, адже в ній у той час буцімто перебували військові та політичне керівництво країни. Цю конспірологію здебільшого поширювали в сегменті так званих Z-воєнкорів.

Зокрема, пропагандисти поширювали твердження, що в «Охматдиті» відбувалися секретні засідання «українського начальства», тому вона стала цілком легітимною ціллю російських ракет. «У медичних закладах — УВАГА! — українське начальство любить проводити наради, прикриваючись статусом цих установ, сподіваючись, що вони не зазнають удару. Удари по медичних закладах — не схвалюю. Але знищити українських військових злочинців, які прикриваються хворими, зовсім інша справа», — написав один із так званих Z-воєнкорів у своєму телеграм-каналі на 9 тис. підписників.

Також канал на 24 тис. підписників написав, що «військових на місці удару набагато більше, ніж цивільних. У центрі евакуації та розбору завалів — саме військові. Жодної дитини на відео немає». Це чергова маніпуляція, до того ж непослідовна: адже, за логікою росіян, якби і справді в «Охматдиті» лікувалися військові, ймовірно, що стан здоров’я багатьох із них не дозволяв би зайнятися розбиранням завалів. Окрім цього, як «пацієнти» вони самі перебували би під завалами. До того ж на перших відео після прильоту по лікарні є лише цивільні, а військових немає. Пропагандисти не наводять жодних доказів того, що військові на кадрах вийшли саме з лікарні «Охматдит», а не прибули туди разом зі спеціалізованими рятувальними службами та небайдужими киянами, які оперативно евакуйовували постраждалих і розбирали завали.

Інший спосіб аргументації від росіян, чому атака «Охматдиту», мовляв, не має значення, ґрунтувався на знеціненні жертв:

«Немає даних про загиблих серед неповнолітніх. Загинули двоє чоловіків, 15 осіб отримали поранення різного ступеня важкості», — повідомили у чаті російських «воєнкорів», у якому присутні 5,8 тисячі користувачів телеграма.

«Цілилися не в "Охматдит", а за кілометр від нього»

У телеграм-каналі на 167 тисяч підписників поширили «спростування фейку» про обстріл лікарні. Згідно з ним, «правда» про обстріл «Охматдиту» така: «Справжньою ціллю могло бути вагонне депо, що розташоване в 700 метрах від дитячої лікарні... Зовсім очевидно, що якби по лікарні був завданий ракетний удар, пошкодження були б значно сильнішими. Від будівлі буквально нічого б не залишилося».

Крім вагонного депо, серед версій, куди цілили росіяни, у телеграм-каналах називали завод імені Артема, який розташований на відстані кілометра від лікарні.

«ЗС РФ знову цілилися, як і минулого року, в оборонний завод Артема на Лук'янівській… У результаті — жертви через уламки ракети», — написав пропагандистський телеграм-канал на 65 тис підписників.

Виникає закономірне питання: якщо Москва цілилася високоточними ракетами у київське оборонне підприємство чи залізницю, чому «промахнулася» на кількасот метрів чи кілометр? Як запевняють самі ж росіяни, ракета типу Х-101 є високоточною: «на дальності 5500 км у Х-101 можливе кругове відхилення не перевищує 7 метрів, а на дальності в кілька сотень кілометрів вона потрапляє буквально в "десятку"». Це означає, що така точна зброя може «промахнутися» на кілька метрів чи десятків метрів, але не на кілометр.

Ба більше, на відео не зафіксовано жодних ознак того, що ракета підбита чи пошкоджена. «Також, через те, що вона перебуває на термінальній стадії польоту після традиційного маневеру "гірка" перед ударом, вона не відхилилася від курсу. Таким чином відео з атакою російською крилатою ракетою, яка, на жаль, не була збита, є доказом того, що саме дитяча лікарня й була ціллю для удару. Саме координати "Охматдиту" були занесені в її пам'ять як мішень, і ця атака не випадковість і не результат низької точності російських ракет або невірно прокладеного маршруту», — йдеться у матеріалі Defense Express.

У телеграм-каналі на 35,5 тисячі читачів також списували удар по корпусу «Охматдиту» на його «неправильне» розташування. Мовляв, чому це лікарня стоїть там, де військові об’єкти: «біля "Охматдиту" в Києві є кілька військових об'єктів. Здавалося б, їх і "прикрили" "Охматдитом". Все по-зеблановськи».

Тут варто зазначити, що «Охматдит» заснували сорок років тому, у 1984 році. Завод «Артема» запрацював у 1892 році. А залізнична інфраструктура у Києві існує із 1870-х. Тоді, мабуть, ніхто не уявляв, що Росія вирішить атакувати ці місця крилатими ракетами.

«Кондиціонер вибухнув, як у Луганську в 2014-му. Це вам за Донбас»

Низка пропагандистів не стримували зловтішання та насмішок. Воєнкор «Комсомольської правди» Олександр Коц у телеграм-каналі на 570 тисяч підписників зреагував: «Хороші новини. Для перемоги потрібна щоденна робота».

«Там у Києві неспокійно. Кондиціонери (а їх же заборонили, ну хай будуть бойлери)», — зловтішалися автори телеграм-каналу на 503 тис. підписників, таким чином апелюючи до авіаудару по будівлі Луганської ОДА у червні 2014 року, де, за однією з версій, бойовики стріляли з ПЗРК в український літак, що пролітав над містом, але ракета захопила як ціль теплообмінник робочого кондиціонера на будівлі ОДА.

Удар по «Охматдиту» також позиціювали як «удар відплати». Тож у перші години після атаки залучили розроблені для виправдання вторгнення в Україну набори тез. Мовляв, це Україна «розв’язала війну проти Росії», «від 2014 року знищувала народ Донбасу», «дозволила прихід до влади у Києві нацистів». Тож Москва змушена реагувати на ці «загрози» всіма доступними способами, включаючи удари по цивільній інфраструктурі.

Читайте також: «За славних дідів, проти бойових комарів». Як Росія виправдовувала й пояснювала вторгнення в Україну впродовж року повномасштабної війни

Для підкріплення цих тез у низці телеграм-каналів траплялися підбірки реакцій начебто жителів тимчасово окупованих територій, які раділи тому, що Росія «мститься» Україні за обстріли Донецька й Севастополя. У одному з керченських телеграм-каналів поширювали повідомлення про те, що «за Донбас так не переймалися», «і за дітей Севастополя теж; навпаки, кричали “давайте ще”».

У такий спосіб пропагандисти нормалізують насилля. Вони виправдовують власні воєнні злочини, позицюючи їх як «перемогу» навіть попри те, що постраждало цивільне населення.

«Це спроба зірвати вояж Орбана»

Російська сторона також пояснювала обстріл «Охматдиту» тим, що в такий спосіб Україна намагається привернути до себе увагу світової спільноти та зробити її більш податливою. Міноборони Росії назвало повідомлення про те, що до лікарні потрапила російська ракета, провокацією «напередодні проведення чергової сходки (саміту) своїх покровителів із НАТО». Цю маніпуляцію швидко понесли ворожі телеграм-канали. Приміром, один із каналів на більше, ніж мільйон підписників, запевняв, що в такий спосіб українська влада нібито намагалася «хайпанути медійно у західній пресі перед самітом НАТО», а для Банкової «потрібен тригер перед самітом НАТО, щоб отримати обіцяні ППО».

Була висловлена ще одна версія, мовляв, Київ штучно відводить увагу від… «миротворчого» турне Орбана. «Ми по дітях і лікарнях не б'ємо! На відміну від кровожерливого стада диких шакалів, які задля того, щоб зірвати вояж Орбана, створили загрозу життю та здоров'ю власних дітей», — запевняла одна з пропагандисток у своєму телеграм-каналі на 71 тисячу підписників.

Подібні версії лише вчергове підкреслюють цинічність російських пропагандистів: власні воєнні злочини вони пояснюють надуманими геополітичними розрахунками України, яка нібито навмисне створює подібні криваві картинки, щоб схилити на свій бік західний світ.

Вигороджуючи російських воєнних злочинців за обстріл «Охматдиту», пропагандисти вкотре виступили співучасниками російської агресії. Їхня роль — виправдання воєнних злочинів, дегуманізація жертв і перекладання вини з агресора на жертву. Виправдання обстрілу дитячої лікарні в Україні пропагандисти зустріли з готовим набором повідомлень, які вони припасовують до різних обставин. Відтак, реагуючи на російський удар по дитячій лікарні в Києві, пропагандисти висунули кілька ліній аргументації, які частково або повністю заперечують одна одну. З одного боку, офіційна позиція ґрунтується на запереченні причетності до скоєного воєнного злочину та намаганні перекласти вину на українське ППО. З іншого, так звані «z-воєнкори» в той чи той спосіб доводять протилежне: мовляв, це такий «удар помсти», а цілилися ж не в «Охматдит», а у військовий об’єкт. До того ж, за їхньою версією, дитяча лікарня є легітимною військовою ціллю. Пропагандисти бомбардують людей різними версіями, щоб заплутати читача та відвадити від того, щоб почути постраждалу сторону.

Фото: Vlada Liberova/Libkos/Getty Images

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
4223
Читайте також
18.07.2024 17:00
Ярослав Зубченко
1 021
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду