Методологія аналізу проросійських і окупаційних телеграм-каналів в українському сегменті телеграма

Методологія аналізу проросійських і окупаційних телеграм-каналів в українському сегменті телеграма

14 Грудня 2022
2739

Методологія аналізу проросійських і окупаційних телеграм-каналів в українському сегменті телеграма

2739
З 2020 року «Детектор медіа» систематично аналізує проросійські наративи і меседжі, які поширюють у фейсбуку, твітері, ютубі й телеграмі у форматах тексту, аудіо й відео. Це дає змогу відстежувати актуальні тенденції та протидіяти негативному дезінформаційному впливу.
Методологія аналізу проросійських і окупаційних телеграм-каналів в українському сегменті телеграма
Методологія аналізу проросійських і окупаційних телеграм-каналів в українському сегменті телеграма

За цією методологією аналітикині й аналітики «Детектора медіа» аналізують контент у телеграмі.

Джерела та принципи роботи з даними

«Детектор медіа» поважає принципи приватності та безпеки персональних даних у соціальних мережах, тому для аналізу бере публічні дані, які користувачі дозволили збирати й обробляти. «Детектор медіа» враховує політику телеграма щодо методів отримання, оброблення та зберігання даних, а також керується законодавством Європейського Союзу щодо захисту персональних даних — GDPR

У телеграмі ми збираємо дані лише з відкритих та публічних груп. 

Об’єкт дослідження — український сегмент телеграма.

Під українським сегментом телеграма ми розуміємо телеграм-канали, які поширюють контент, орієнтований на українську авдиторію, в тому числі контент для тимчасово окупованих Росією територій України. Контент цих каналів здебільшого російськомовний.

Предмет дослідження — проросійські та окупаційні телеграм-канали.

Під проросійськими телеграм-каналами ми маємо на увазі ті, що орієнтовані на українську авдиторію, однак у своєму контенті поширюють дезінформаційні меседжі та наративи, співзвучні з російською пропагандою. 

Під окупаційними телеграм-каналами ми маємо на увазі ті, що орієнтовані на тимчасово окуповані території України, зокрема, в назві чи описі яких є згадка конкретного міста або регіону України, які перебували чи досі перебувають під окупацією з 2014 року; а також населених пунктів, які Росія планує / планувала захопити.

До проросійських телеграм-каналів «Детектор медіа» відносить будь-які з українського сегмента телеграма, контент яких відповідає одному чи декільком критеріям (сумарно):

 • телеграм-канали, зв’язок із Росією яких уже доведений (про такі ми писали раніше); 
 • канали, які поширюють дезінформаційні меседжі та контент, співзвучний із наративами та меседжами російської пропаганди; якщо в контенті каналу  зафіксовано понад п’ять меседжів російської пропаганди за 2022 рік;
 • ті, які цитують російські та проросійські медіа, телеграм-канали, блогерів, ресурси, що пов’язані з російськими спецслужбами, політиками, колаборантами, окупаційними адміністраціями без критичного осмислення чи аналізу; якщо в контенті каналу аналітики зафіксували п’ять і більше таких дописів;
 • мімікрують під українські, однак у контенті використовують лексичні маркери, типові для російського пропагандистського контенту; 
 • поширюють контент каналів, у назві яких є літери «Z», «V», «О» та інші терміни з російського воєнного глосарія (наприклад, «денацифікація» чи «СВО») без критичного осмислення чи аналізу; якщо в контенті каналу аналітики зафіксували п’ять і більше таких дописів.

До окупаційних ми відносимо канали, які локально орієнтуються на тимчасово окуповані території України й відповідають одному чи кільком критеріям (сумарно):

 • мімікрують під офіційні джерела інформації окупаційних адміністрацій;
 • мімікрують під тамтешні медіа й поширюють антиукраїнську риторику, російські дезінформаційні наративи;
 • мають воєнну тематику й поширюють антиукраїнську і проросійську риторику;
 • персональні канали (блоги користувачів), які поширюють контент, співзвучний із наративами та меседжами російської пропаганди;
 • канали, в назві яких є літери «Z», «V», «О» та інші терміни з російського воєнного глосарія (наприклад, «денацифікація» чи «СВО»), використання яких може свідчити позиціювання каналу щодо війни Росії проти України. 

Під дезінформаційним наративом ми розуміємо сталий набір тверджень або оцінок, який використовують для впливу на громадську думку, перебільшуючи або спотворюючи картину дійсності.

У дослідженні «Детектор медіа» фокусується на:

 • виявленні проросійських та окупаційних телеграм-каналів, їх мереж;
 • встановленні взаємозв'язків між ними й іншими каналами;
 • відстеженні тактик поширення російської пропаганди та дезінформаційних наративів; 
 • аналізі змін у роботі проросійських каналів після початку великої війни;
 • дослідженні впливу подій великої війни на рейтинг, контент та авдиторію цих телеграм-каналів.

«Детектор медіа» розуміє, що неможливо з’ясувати мотивацію тих чи інших журналістів, медіа або інших користувачів соцмереж, які поширюють контент. Автори моніторингу не стверджують, що канали займаються цілеспрямованою російською пропагандою (крім окупаційних), а лише констатують, що в їхніх матеріалах з’являються меседжі та контент, тотожний або близький до дезінформаційних наративів Кремля.

Типи даних, які «Детектор медіа» використовує для аналізу телеграм-каналів:

 • загальну інформацію про телеграм-канали (дата створення, кількість підписників та геолокацію);
 • тексти дописів та коментарів до них;
 • інформацію про час публікації дописів та коментарів;
 • інформацію про поширення дописів іншими телеграм-каналами та згадки інших телеграм-каналів.

Лексичні маркери, які вказують на проросійськість контенту

Перелік маркерних слів сформований на основі контент-аналізу російських пропагандистських телеграм-каналів та інформаційних ресурсів, щоб відслідкувати схожу риторику в українському сегменті телеграма. Зокрема, російська пропаганда вдається до тактик підміни понять, маніпуляцій, віддзеркалення тощо. Ці тактики, зокрема, передбачають використання певних маркерних слів / висловів. До них можна віднести навішування ярликів, знецінюючу, образливу лексику тощо. У такий спосіб люди підсвідомо легше сприймають сказане. Також до переліку маркерних включені слова, що вказують на маніпуляції.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2739
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду