Остаточно нелегітимна. Держкіно таки мусить переобрати Раду з державної підтримки кінематографії
Позивач — Національна спілка кінематографістів, що у травні минулого року подала позов проти Кабінету Міністрів, який продовжив повноваження членів Ради, посилаючись на воєнний стан. Повноваження складу органу закінчилися в березні 2023-го.
Суди тривали цілий рік, і у квітні цього року Шостий апеляційний Київський адміністративний суд ухвалив, що рішення Кабміну таки було незаконним. Проте Держкіно подало клопотання вже у Верховний Суд, і його задовільнили. Починаються пітчинги на отримання державного фінансування, які велика частина кіноспільноти бойкотує, називаючи незаконними.
Про конкурси ми писали тут, тут, тут і тут.
Нині ж адвокатка Надія Денисюк написала у фейсбуці, що Держкіно таки муситиме провести конкурс на новий склад Ради:
«Конкурс мав відбутись в березні 2023, але Держкіно нахабно, прикриваючись війною, вирішило поза законом не проводити конкурс. Кабмін виніс відповідну постанову.
Що означає скасування постанови?
1) Всі субʼєкти кінематографії матимуть право обрати новий склад Ради, який повинен діяти в інтересах українського кіно. Не телебачення чи власних інтересах. Це вкрай важливий орган в індустрії.
2) Держкіно повинно провести новий конкурс згідно закону.
3) Майже 600 млн бюджетних коштів на 2024 для підтримки кіно не будуть використані неповноважним органом».
Ми звернулися до Надії по додаткові роз’яснення. Нас зокрема цікавило, чи є законними пітчинги, які цими днями провело Держкіно; майбутня Рада має оцінювати їх чи потрібно буде провести нові.
«Зараз найперше має бути конкурс на нову Раду. Далі конкурс мав би не рухатись, якщо вони задніми числами не прийняли рішення. Бо я поки не розібралась, які вони точно рішення прийняли останні дні і чи нічого поза тим не приймали. Але Держкіно не має робити будь-які дії на виконання рішень Ради, які були прийняті взагалі після 23 квітня, коли рішення винесла апеляція.
Адже з того моменту рішення про скасування постанови про продовження повноважень набрало законної сили. Усі рішення цієї ради з 31.03.2023 підважені. Тобто законність рішень набагато важче довести, ніж незаконність. Тому продовження конкурсу означало б ще більше порушення закону, а правильно було б оголосити новий конкурс», — пояснює Денисюк.
Фото: фейсбук-сторінка Надії Денисюк