Як розкручували «український слід» у замаху на Трампа, і що є скандального в новому підручнику з історії?

Як розкручували «український слід» у замаху на Трампа, і що є скандального в новому підручнику з історії?

12 Квітня 2025
0
1749

Як розкручували «український слід» у замаху на Трампа, і що є скандального в новому підручнику з історії?

0
1749
А також що не так із проєктом «100 днів після Путіна» від «Меморіалу»? «ДМ» проаналізував і розібрав теми, які обговорюють цього тижня.
Як розкручували «український слід» у замаху на Трампа, і що є скандального в новому підручнику з історії?
Як розкручували «український слід» у замаху на Трампа, і що є скандального в новому підручнику з історії?

Субота,  12 квітня 2025 року

Новини і дайджест матеріалів «Детектора медіа»

Привіт. На зв’язку команда «Детектора медіа», яка продовжує працювати попри всі складнощі.

«Український слід» у замаху на Трампа 

«Український слід виявлено в замаху на Дональда Трампа», «СБУ, польові командири, Офіс Зеленського. Яка участь Києва у замаху на Трампа?», «Корисний патріот: невдалий убивця Трампа співпрацював із Києвом» — ось такими свіжими заголовками російські медіа зреагували на допис сина президента США Дональда Трампа-молодшого, зроблений 8 квітня на платформі X, у якому він звинуватив Київ у приховуванні інформації про підготовку замаху на його батька. За його словами, Київ буцімто замовчував, що американець Раян Веслі Раут намагався придбати в Україні зброю незадовго до «спроби» вбити кандидата у президенти США Дональда Трампа.

Центр досліджень «Детектора медіа» проаналізував  реакцію російських пропагандистів на допис Трампа-молодшого, а також виявив, наскільки часто «український слід» виникає в російській пропаганді за будь-яких інформприводів. Читайте дослідження за посиланням.

100 днів після Путіна

На початку квітня російський правозахисний центр «Меморіал» опублікував проєкт «100 днів після Путіна» — збірку законодавчих пропозицій на понад тисячу сторінок, який гіпотетично мають ухвалити після того, як у Росії зміниться влада.

У документі прописані реформи з демократизації Росії, «захисту від диктатури», процеси транзиту влади й проведення виборів, відновлення правосуддя та закінчення війни в Україні. І саме в тій частині, яка стосується України, російські правозахисники перетворилися раптом на політиків і запропонували те, що має сподобатися росіянам, а не те, чого вимагає міжнародне право чи справедливість. Особливо це стосується питання депортації дітей, яку автори документа  називають «евакуацією» і взагалі не пропонують механізмів повернення дітей на батьківщину. А ще вони хочуть, щоб Україна відшкодувала руйнування, які зазнала Росія під час війни. Правозахисниця Олександра Дворецька проаналізувала частину документа, яка стосується України, й розповіла «Детектору медіа», що з ним не так. Читайте її інтерв’ю тут.

Менше грошей — менше фактчекінгу

У частини українських недержавних фактчекерських проєктів виникли проблеми з фінансуванням після того, як президент США Дональд Трамп видав указ призупинити на 90 днів усі програми іноземної допомоги США.

Центр досліджень «Детектора медіа» з’ясував, як вплинуло зупинення фінансування США на роботу інших фактчекерських організацій України та доступність її результатів для аудиторії українських інтернет-медіа. Найбільше зменшилися посилання на їхню роботу в публікаціях в інтернет-медіа українських фактчекерських ініціатив — як локальних, так і загальнонаціональних. Їхнє місце в інформаційному полі зайняли міжнародні організації та державні комунікаційні ініціативи. Детальніше про те, як зменшення фінансування змінило роботу фактчекерських організацій та їхню видимість в інформаційному просторі, читайте в нашому дослідженні за посиланням.

«Болото» в Білому домі, «булінг України»

Повернення до Білого дому в США Дональда Трампа стало точкою відліку нового етапу в американській політиці. Скорочення федеральних працівників, антиміграційна та конспірологічна риторика, амбітні зовнішньополітичні наміри в дусі XIX століття (прагнення приєднати Гренландію, плани змін у Секторі Гази, тарифні війни) — все це спричинило реакцію американських медіа. Центр контент-аналізу провів комплексне дослідження американського медіаполя за період з 20 січня до 10 березня 2025 року, щоб з’ясувати, як змінилася риторика американських медіа за перші тижні каденції Трампа та яке місце в американському медіапросторі посідає Україна. Читайте аналіз тут

Сестри і Slawa

Місяць тому  у Варшаві запрацював український телеканал Slawa TV. Він мовить кілька годин на день і намагається постачати українським глядачам думки польських і європейських політиків з перших рук і без посередництва міжнародних інформаційних агентств.

Але майже одразу канал опинився в центрі уваги російських пропагандистів, які почали інформаційну атаку на нього. Катерина Городнича поспілкувалася з керівницею проєкту Марією Гурською про фінансування та місію каналу, а також розібралася, хто саме організовує скоординовану атаку на нове медіа. Читайте деталі цієї детективної історії в матеріалі «Медведчуківські пропагандисти взялися мочити українське медіа Slawa TV в Польщі».

Все фігня, переписуємо?

Новий підручник «Історія України» для 11 класу викликав  бурхливу реакцію  в соцмережах. Передовсім видання критикували за  те, що в нього вже включили розділ про велику війну, але, на думку істориків, ще зарано аналізувати такі недавні події, до того ж травматичні для багатьох школярів. Також йому закидали виключно позитивне висвітлення діяльності влади, зокрема Володимира Зеленського.

Антоніна, тобто Лєна Чиченіна, прочитала цей підручник (на відміну від більшості критиків) та поспілкувалася з одним із його авторів, яким (частково) виявився ведучий та автор багатьох документальних фільмів на історичну тематику Акім Галімов.  З більшою частиною претензій до підручника вона згодна, з частиною — ні, а що відповів на критику Акім Галімов і як він ставиться до створення цієї книжки — читайте в матеріалі «Антоніни»

Наразі це все.

Дякуємо, що дочитали цей лист до кінця.

Більше текстів наших авторів у різних форматах ви можете читати у фейсбуці, інстаграмі, телеграмі, вотсапі, вайбері, іксі (твітері) та на сайті «Детектор медіа». Весь зворотний зв’язок також пишіть сюди — нам на пошту. А ще всією командою ми будемо вдячні, якщо порекомендуєте підписатися на цю розсилку вашим колегам та друзям і задонатите нам та іншим якісним медіа, які зараз потребують підтримки.

До зустрічі. Переможемо!

Ваша команда «ДМ»

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
1749
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду