Тренди ютубу, занепад «Дизеля» і хто (не)смакує лайку Зеленського після інтерв'ю Фрідману
Тренди ютубу, занепад «Дизеля» і хто (не)смакує лайку Зеленського після інтерв'ю Фрідману
Середа, 8 січня 2025 року
Новини і дайджест матеріалів «Детектора медіа».
Привіт. На зв’язку Марина Леончук, комунікаційна менеджерка «ДМ».
2024-й на українському ютубі: що змінилося і чому це важливо
Як змінювався український ютуб протягом минулого року? Що вплинуло на вибір контенту глядачів, і які формати стали найпопулярнішими? Юлія Поліковська розмовляла про це з Ольгою Тищук-Вольською, яка займається розвитком брендів у ютубі: «Рік став справжньою лабораторією нових форматів, які відкрили нові можливості для всіх». Говорили також про ключові тренди 2024-го: це і вибух популярності шортсів, і зростання аудиторії подкастів, і активний розвиток рекламного ринку. Ви дізнаєтесь, чому шортси стали потужним інструментом для залучення аудиторії, як бренди використовують ютуб для просування, і що це означає для креаторів та глядачів. Якщо хочете зрозуміти, як ютуб змінює український медіаландшафт, матеріал «2024 рік в українському ютубі — рік подкастів, зростання реклами та шортсів» саме для вас.
Моніторинг інформполітики
Нові канали, штрафи, конкурси та заборони пропагандистам. Наталія Данькова аналізувала роботу Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.
У другому півріччі 2024 року Нацрада зосередилась на конкурсах, реєстраціях, засобах реагування та поповненні списку заборонених ресурсів і пропагандистів країни-агресорки. Загалом, медійний регулятор провів із десяток конкурсів. Серед суперечливих рішень були відмови в конкурсі єдиному кандидату. Планується внести зміни в закон «Про медіа», де не буде обов’язку регулятора голосувати за єдиного кандидата за відсутності конкурентів. Нацрада штрафувала медіа — за російську мову в ефірі, відсутність мовлення та невчасні повідомлення про зміни у структурі власників, а приписи виносила через порушення програмної концепції та рекламного законодавства. У 2025 році планується обрання нового члена Нацради від парламенту, оскільки завершилися повноваження Максима Онопрієнка. Про 13 росіян, які поповнили Перелік осіб, що створюють загрозу національній безпеці, проведені конкурси, приписи і реєстрації — читайте тут.
«Єдині новини» зустріли Новий рік із порушеннями стандартів
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 30 грудня 2024 — 1 січня 2025 року провів Ігор Куляс. Як і раніше, найважливіше в ці дні відбувалося на фронті. У телемарафоні канали найбільше обговорювали Покровський, Времівський і Харківський напрямки. Перший канал Суспільного приділяв увагу різним напрямкам пропорційно до активності бойових дій на них і загалом жоден напрямок фронту не залишив без уваги. Різні події внутрішньої політики телемарафон висвітлював не всі, до того ж не всі його учасники про ці події згадували. В ефірі Першого каналу Суспільного цього разу було більше, ніж зазвичай, порушень стандарту відокремлення фактів від думок. Аналіз представлення різних фракцій парламенту в гостьових студіях за тиждень (30 грудня — 5 січня), як і раніше, показав повне домінування «Слуги народу» в ефірі телемарафону (понад 73% всіх «депутатських» ефірів). Представників «Голосу» і «Європейської солідарності» в телемарафон традиційно не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного цього разу було дуже мало «депутатських» гостьових, різні політичні сили були представлені пропорційно. Повний аналіз — тут.
Головні медіавиклики у 2025-му
Штучний інтелект, телеграм, повернення політики — Марина Баранівська та Юлія Поліковська підсумували відповіді експертів, яких просили оцінити торішні досягнення (чи, навпаки, провали) в поширенні медіаграмотності та спрогнозувати, з якими викликами українці зіткнуться в нинішньому році. «Навички критичного мислення — навички сучасної людини, без яких не обійтися ні в Україні, ні в Естонії, ні в США, ні в Канаді. Потрібно маневрувати між потоками інформації та шукати найбільш корисну, релевантну. Щоб не піддатися на “брейнрот” (слово року Оксфордського словника, означає буквально “загнивання мозку”), корисно вміти фільтрувати інформацію», — каже керівниця Національного проєкту з медіаграмотності «Фільтр» Ольга Кравченко. І саме медійні проєкти з медіаграмотності дають можливість підвищувати вміння широкої аудиторії критично оцінювати медіаконтент, розпізнавати маніпуляції та помічати проникнення ворожих наративів, тому вони критично важливі для виживання держави під час війни й у повоєнні часи. Першу частину нашого опитування читайте тут, другу читайте згодом.
Інтерв’ю Зеленського Фрідману: що написали світові медіа
Що винесли в заголовки іноземні медіа після інтерв'ю Зеленського Фрідману? Катерина Городнича пише, що британці смакують лайку, «хороші росіяни» згадують про вибачення Лукашенка, ізраїльтяни — про єврейське походження Зеленського. «Антоніна» добу моніторила, які заголовки з'являться у світових медіа після інтерв'ю українського президента американському подкастеру. Свій огляд моя колега розпочинає з британського The Telegraph. Медіа новиною зробило саме формат інтерв'ю і його тональність. Стаття називається «Зеленський посварився з американським ведучим подкастів, який запропонував йому "пробачити" Путіну». Французи в сухому залишку розмови вважають, що Дональд Трамп — панацея, а Зеленський тільки на нього й молиться: «Зеленський каже, що "сильний" Трамп може досягти миру з Росією та припинити війну в Україні». Як інші західні видання трактували меседжі Президента України? Чи всі зрозуміли суть? І які наративи вивели на перший план? Цей текст допоможе побачити, як одне інтерв’ю може мати десятки прочитань і чому це важливо для міжнародного іміджу України.
Реакції медійників на інтерв'ю Зеленського американському блогеру, цього разу українських, збирала й Ірина Семенюта. Виявилося, що поки одні обурюються обсценною лексикою українського президента, інші вважають її шляхом до прихильності республіканців: «Трамп-чарівник, Путін-Волдеморт, Фрідман-нарцис». Нагадаю тільки, що 5 січня американський подкастер Лекс Фрідман опублікував на своєму ютуб-каналі тригодинне інтерв’ю з Президентом України Володимиром Зеленським, яке було анонсоване в грудні 2024 року.
Фейки і брехня
У польському проросійському телеграм-каналі, посилаючись на представників «миколаївського підпілля», поширили інформацію, що лікарні в місті Дніпрі переповнені «високопоставленими військовими НАТО». Ці пацієнти «настільки резонансні», що співробітники СБУ нібито чергують на вході та поверхах лікарень, вимагаючи від лікарів підписання угод про конфіденційність. Цей режим секретності нібито вводиться в разі «серйозних інцидентів за участі генералів Альянсу». Однак ця інформація не має нічого спільного з реальністю, пишуть мої колеги з #disinfochronicle. Польський проросійський телеграм-канал, який поширив «новину» про генералів НАТО в лікарнях Дніпра, регулярно продукує дезінформацію щодо війни в Україні. Ба більше, пропагандисти вже не вперше посилаються на так зване «миколаївське підпілля». Раніше колеги вже фіксували фейк, що в Сумську область прибули «чорні трансплантологи» ― джерелом цієї дезінформації були якраз-таки представники цього «руху опору». І викривали фейки про «масові вбивства цивільних» українськими бійцями в районі Покровська.
Коли гумор перестає смішити
Новорічне «Дизель шоу» більше не викликає ні посмішки, ні агресії. Тільки співчуття. Текст Олександра Морського вам настільки сподобався (на момент написання цього листа ви вже прочитали його 126 307 разів), що я просто зацитую перший абзац і залишу посилання на весь матеріал, щоб ви дочитали його повністю: «Близько двадцяти років тому ентомолог Крістофер Тіппінг провів експеримент: він відрізав тарганам голови й заміряв, скільки комахи можуть прожити без цієї частини тіла. Відповідь: кілька тижнів. Виявляється, їхнє відносно примітивне тіло може базово функціонувати й без мозку. Понад те, сама голова таргана здатна прожити без тіла кілька годин, але чомусь більше не здатна навчатися. Це сумний і жорстокий експеримент — але так, двадцять років тому американський вчений пояснив “Дизель шоу”. Варто віддати “дизелям” належне, цього разу їхній новорічний кадавр не такий огидний, як раніше. У ньому навіть є кілька загалом милих моментів. Проте їх майже неможливо розгледіти у чотирьох годинах утомлених, заїжджених, просто механічних “жартів”. “Дизель шоу” — це тіло, яке втратило вищі когнітивні функції, але може ще роками показувати номери про тещу». Чому «Дизель» заглох — читайте тут.
Про «Дизель», «Квартал» і «Мамахихотала» написали і Юлія Лавришин, і Катерина Городнича. Ось тут про те, чому «Дизель-шоу» — сумно а «Квартал» — соромно. А тут — чому «Мамахихотала» — прісно. Що стосується перших двох, то в матеріалах колег уже описано, про що гумористи жартували, не полініться прочитати, якщо уникнули тяжкої долі самостійного перегляду цих шоу. «Антоніна» ж зосередилась на тому, чого там не було.
Наразі це все.
Дякую, що дочитали цей лист до кінця.
Більше текстів наших авторів у різних форматах ви можете читати у фейсбуці, інстаграмі, телеграмі, вотсапі, вайбері, іксі (твітері) та на сайті «Детектор медіа». Увесь зворотний зв'язок також пишіть сюди — мені на пошту. А ще всією командою ми будемо вдячні, якщо порекомендуєте підписатися на цю розсилку вашим колегам та друзям.
До зустрічі. Переможемо!
Ваша комунікаційна менеджерка «ДМ» Марина Леончук.