Атака роспропаганди на Олімпійські ігри в Парижі та як захищатися від токсичного контенту
Атака роспропаганди на Олімпійські ігри в Парижі та як захищатися від токсичного контенту
Середа, 31 липня 2024 року
Новини і дайджест матеріалів «Детектора медіа».
Привіт. На зв’язку Марина Леончук, комунікаційна менеджерка «ДМ».
Дослідження «ДМ»: цілі російської пропаганди
«“Інформаційні маніпуляції та втручання Кремля в країнах Люблінського трикутника та Молдові: Аналітичний звіт”. Це великий текст для фахівців. Хай би був корисним, щоб розуміти, як координуватися й протидіяти», — написав про це дослідження наш редактор Євген Бриж у себе на фейсбуці. «Детектор медіа» разом з Ініціативою громадянської стійкості (CRI) та Інститутом Костюшка проаналізували наявні дезінформаційні виклики з боку Росії й висвітлили основні елементи стійкості до російської дезінформації в Литві, Польщі, Україні та Молдові. Повний звіт можна переглянути англійською й українською мовами. Текст-пояснення моєї колеги, дослідниці Лесі Бідочко про те, які цілі переслідує російська пропаганда в Україні, Польщі, Литві та Молдові, — тут. Читала цей текст — і в мене з голови не йшло одне фото:
Я спочатку думала, що це фотошоп і одного спеціально надули, а іншого приспустили (хтось дуже великий і хтось дуже маленький). Але ні, це реальність. Один диктатор приїхав до іншого диктатора (25-26 липня Лукашенко прилетів до Путіна) обговорювати «просування союзних проєктів» та «регіональну безпеку», як про це писали білоруські пропагандистські медіа (ой, а ми знаємо ті їхні «проєкти» і «безпеку»). До прикладу, можна почитати текст Костянтина Задираки та Андрія Пилипенка про те як російська пропаганда паразитує на темі Олімпійських ігор. Напередодні церемонії відкриття Ігор Париж відмовився допустити до участі не лише російських і білоруських спортсменів (окрім тих, хто погодився виступати в нейтральному статусі), але й майже 100 журналістів і техпрацівників з Росії та Білорусі. Це рішення викликало обурення прессекретаря Путіна Дмитра Пєскова, який заявив про «підрив свободи медіа» французькою стороною (ну це можна витримати?). І що роблять росіяни? Звісно, атакують. Російська пропаганда атакує Олімпійські ігри в Парижі за допомогою дезінформаційних кампаній. Ці зусилля спрямовані на підрив популярності спортивного заходу шляхом поширення неправдивих наративів і навіювання страху перед потенційним насильством серед відвідувачів: «Навіть Макрон не ризикнув купатися у брудній Сені».
Нацрада та її засоби реагування
Навесні минув рік з набуття чинності закону «Про медіа». Роботу регулятора щодо імплементації профільного закону депутати та громадськість оцінюють по-різному, виокремлюючи й схвальні моменти. Про це свідчить і моніторинг громадської організації «Платформа з прав людини». Цього року від Національної ради з питань телебачення та радіомовлення очікують створення зручного реєстру та запуск електронного кабінету, через який медіа можуть подавати заяви на конкурс, повідомляти про внесення змін у реєстр тощо. Наталія Данькова написала про роботу Нацради за період першого півріччя 2024 року: конкурси, приписи та штрафи, реєстрація медіа та відмова в реєстрації.
Українські військові — російський полон: що відбувається?
Як рухається ідея вшанування на рівні держави страчених у полоні захисників, якими зусиллями підтримують в Україні та за кордоном «непопулярну» тему військовополонених, а також про потребу максимальної підтримки війська — ось про що Анна Єгорова написала текст, де настрій передано доволі жорстко: «“Спільнота Оленівки”: “Ми не даємо зникнути не тільки темі страти в Оленівці, а загалом темі того, що відбувається в російському полоні”». Представниця організації Олександра Мазур розповіла «ДМ» про те, чому досі в державному календарі немає Дня пам’яті страчених у полоні військових, як змінилося ставлення медіа та суспільства до теми полону й над чим працює зараз «Спільнота Оленівки».
Інфогігієна під час війни
Як захищатися від токсичного контенту? Медіаексперт і медіатренер, креативний директор Lviv Media Forum Отар Довженко на запрошення освітнього проєкту для родин, партнерок/-ів військових та ветеранів «Близькі» провів відкриту лекцію «Як не поранитись об чужі слова. Захист від токсичного контенту та комунікацій в мережі». Під час неї він розповів про особливості виявлення токсичного контенту, що має на меті завдавати шкоди психоемоційній рівновазі аудиторії, схиляти до сприйняття та подальшого поширення дезінформації. А також дав низку порад щодо розвитку корисних практик медіагігієни з власного досвіду. MediaSapiens опублікував стислий переказ лекції. І поради, якщо коротко, такі: не вступати в непотрібні дискусії, не поширювати бездумно інформацію і пам’ятати, що корисних фейків не буває.
Чиє кіно?
А от Лєна Чиченіна пише, що саме час перейти знову до вже забутої теми. Яка звучить так: «Чи впевнені ви, що йдучи в кіно, не фінансуєте росіян?». І ось що нагадує. Деякі українські кінодистрибуційні компанії підозрюють у тому, що вони досі афілійовані з російськими. Серед них — Adastra Cinema. Яка раніше називалася Volga. «Детектор медіа» багато про це писав, навіть робили розслідування. З матеріалів висновок напрошувався однозначний. Проте прямі докази отримати доволі складно. Теоретично це може зробити Держкіно. Лєна Чиченіна запитала в них про це, але... Тому «Антоніна» поговорила з іншими двома джерелами і готує нам «бабах». А поки що — прелюдія до бабаху від Катерини Городничої: «Чи справді український кінодистриб’ютор Adastra Cinema — це російська компанія?» Тут про смішне.
Інтерв’ю
«Українське радіо» завжди, навіть у найжорсткіші цензурні епохи, примудрялося говорити правильні речі. Роман Коляда, ведучий «Українського радіо», розповів Оксані Наумовій про свій професійний шлях довжиною майже в 30 років, про проєкти, якими пишається, про те, що надихає, та ідеї, які хоче втілити в життя.
Z-поезія
У новому випуску «Локшину замовляли?» Вадим Міський із командою аналізували Z-поезію (ода Кремлю і насильству). Як шукають натхнення «зігануті» російські патріоти? Куди може довести бажання присягнути Кремлю на відданість споконвічним «традиційним цінностям» — вбивству, грабежу, насиллю? Як Z-поети стали постійними гостями найодіозніших пропагандистських токшоу і що вони робитимуть після завершення так званої «СВО»?
Наразі це все.
Дякую, що дочитали цього листа до кінця.
Більше текстів наших авторів у різних форматах ви можете читати у фейсбуці, інстаграмі, телеграмі, вотсапі та на сайті «Детектор медіа». Увесь зворотний зв’язок також пишіть сюди — мені на пошту. А ще всією командою ми будемо вдячні, якщо порекомендуєте підписатися на цю розсилку вашим колегам та друзям.
До зустрічі. Переможемо!
Ваша комунікаційна менеджерка «ДМ» Марина Леончук.
Титульне фото: Getty Images