Попса в законі
Отримала Зіна Підалькіна електронною поштою отакого листа:
В «Шоуманії» пригадають все!
Напередодні Старого Нового року Новий канал підготував спецпроект «Шоуманії» - «Згадати все». Сексапильна ведуча програми Світлана Лобода згадуватиме все, що було у 90-х у світі українського шоу-бізнесу – хто тоді був популярний, а хто тільки з’являвся на естраді.
Неповторна і чарівна Світлана Лобода допоможе пригадати глядачам перші хіт-паради, а також покаже раритетне відео вітчизняних зірок. Кожен зможе побачити, якими були у дев’яностих Ірина Білик та Олександр Пономарьов. А також в «Шоуманії» можна буде побачити, чим зараз займаються Ольга Юнакова, Юрко Юрченко та інші популярні виконавці. І все це буде в традиційній яскравій атмосфері.
«Шоуманія» - «Згадати все» у неділю в 10:40 на Новому каналі.
Хіба ж могла Зіна таку програму пропустити? Сіла у неділю о 10.40 за свій «ящик», аби на те «спеціальне» глянути. 10... 20... І ще 30 хвилин почекала. Нема проекту. Думала, смачно вилаявшись, уже на серіал якийсь перейти, аж зазирнула в програму – а там той самий проект об 11.35 зазначений. Зраділа Зіна, стала хвилини рахувати – так їй кортіло, бідній, щось надзвичайне у перший день царювання Старого Нового року подивитись.
«Яка кралечка! Мов Барбі!» - захоплено мовила Зінаїда, побачивши на своєму екрані ведучу «Шоуманії» Світлану Лободу, яка у коричнево-білому (як на старих фото) просторі увійшла у кадр. З правого боку вона тягнула якусь скриню, на голові мала пов’язку й розкішний хвіст. «Аеробіка?!» - здивувалася Підалькіна, бо саме таку зачіску зазвичай носили викладачі вправ для схуднення на телебаченні. Та коли картинка стала кольоровою, а Світлана вилізла з не менш розкішними, ніж хвіст, довгими ногами на скриню, й мовила «Это «Шоумания», и я - Светлана Лобода», Підалькіна збагнула свою помилку. Це, судячи з усього, була святкова програма. Принаймні, так її визначила струнка і ошатна, мов прикрашена новорічна ялинка, - уся в блискучому синьо-рожевому – ведуча. «Все старое становится модным», - мовила вона й закінчила. – «Сегодня в спецпроекте «Шоумании» - «Вспомнить все».
«Всьо?» - здивувалася Зіна, не розуміючи, як можна у програму, що почалася об 11.35, а закінчитись мала о 12.05, втелющити все.
«Куди зникли перші вітчизняні зірки? Як починали титани?» - не вгамовувалась Лобода і ставила сакраментальні питання, а в руках крутила, демонструючи, аудіокасету з одним із двох альбомів суперпопулярної у 90-ті роки в Україні групи «Фантом-2». Зіна не вельми була обізнана з творчістю цього гурта й напружилась, бо Світлана так і не пояснила їй, як, усе ж таки, називався той аудіоальбом, і жодної пісні не запропонувала для прослуховування.
«А теперь вспомним других звезд того времени, которые превратились в фантом и уже вряд ли вернуться». І тут же «фантоми» постали у кадрі – живі і здорові. Жіночка в чорному костюмчику і білій сорочці мовила: «Прівєт, я – Іра, група «Аква віта». За нею – молодик: «Прівєт, я Ігор – група «Аква-віта». І далі: «Я Діма Шифєр, участнік групи «Спалахнув шифер». Так само «повно» були представлені Ліна Скачко, Юрко Юрченко, Марина Одольська, Євгенія Власова, група «Іграшки» та інші. Про кожного Лобода запропонувала вичерпну інформацію: хтось із них нині працює водієм, хтось отримував за концерт «шалені гроші» - півтори тисячі доларів, хтось після декретної відпустки заспівав і повернувся на сцену тощо. Ніц не розуміла з програми Зіна, бо якщо йшлося про український шоу-бізнес, його витоки, - нехай і про попсу, - то чому серед згаданого зіркового люду не було відомих нині музикантів, таких як Кузьма, Скрипка, Бурмака...?
Так само «ніяк», як і про музикантів, Світлана Лобода розповіла і про хіт-парад «Територія А», давши репліку Олександра Бригинця, що це був перший телепроект про вітчизняну музику. Сказано було також, що програма мала шалені рейтинги, та за 3 роки її закрили. «Чому?» - знервовано стукнула Підалькіна по підступному «ящику», який потрібної їй інформації не видавав.
«Как стать звездой сейчас? – продовжувала сипати перли на бідну Зінчину голову Світлана. – Нужно обладать относительно условными голосовыми данными, относительно привлекательной внешностью и иметь много-много денег». Занудило Підалькіну від такого телевізійного узаконення сучасних норм попсової сцени. «Що ж це таке діється?! – зарепетувала вона, бо не відчула в чарівній одноманітності мови Світлани Лободи й натяку на іронію. – Бездарність у законі? На що ж нащадкам рівнятися? Що ж то за Лобода така?»...
Й полізла Зіна до Інтернету, і відразу втрапила на сайт Світлани – «светланалобода.ком». Із нього у вуха Підалькіної, не питаючи дозволу, полилися її пісні, які стовідсотково відповідали оголошеним з екрану критеріям. А сам сайт Лободи мав дві версії – російську й англійську, що відразу окреслювало її аудиторію, куди україномовна публіка аж ніяк не вписувалась, а про УКРАЇНСЬКИЙ шоу-бізнес, певно, й не йшлося.
«Чи варто далі описувати хіт-парад від Лободи з Вакарчуком на першому місці?» - засмучено запитала себе Підалькіна, бо, хоч і йшлося в цій програмі про тих, хто вижив і нині процвітає, тхнуло від нього відсутністю об’єктивності. «З таким самим успіхом Світлана могла б десь на кухні представити друзям любих її серцю кумирів. Ефект був би той самий», - гмикнула Зіна, і мала на те підстави, бо бачила: розповідь про шоу-бізнес 90-х не може влізти у 30 хвилин ефіру. Щоб інформація була поживною, варто було обмежитись однією темою, особою чи проблемою. Бо, коли брати персонажів знакової «Червоної рути» (про неї в «Шоуманії» теж згадувалось), то лише на те, щоб згадати всіх переможців її, - а вони перелічені на сайті «Червоної рути» - піде більше, ніж півгодини. «Заплутатись можна у персоналіях», - пояснила Світлані, блимаючи на екран, Підалькіна. Здалося їй, що герої підбиралися ті, хто під рукою опинився, чи кого змогли навмання згадати у святкові дні оператор чи режисер.
І смутно, тяжко стало на серці від того всього українській дівчині Зіні Підалькіній. Усвідомлювала вона, що, хоч якою б чарівною та успішною Світлана Лобода була, хоч скільки б мала грошей, її вельми легко замінити іншою «Барбі». Навіть якщо та буде відрізнятись від цієї в кадрі, нічого особливо не зміниться. Змінити ж ситуацію з музичними проектами могла б непопсовість, мужність утнути щось наперекір, а також присутність на екрані харизматичної особистості з енциклопедичними знаннями чи безмежною любов’ю до музики. Так було у колишньому рок-проекті «Решето» на каналі ТЕТ (кадри з цієї програми, яка вже давно закрита, ТЕТ досі часом використовує у своєму вечірньому ефірі – певно, чималий фактаж зібрали автори за недовгий час ефірного життя програми). Бо, якщо таж сама «Територія А», вчасно з’явившись у просторі, де вона була потрібна, виконала свою функцію популяризації української музики, то призначення і функція «Шоуманії» для Підалькіної залишились загадкою. Так і пішла дівуля геть від телевізора, не знайшовши відповідей на свої запитання.