Дискурс «влади мови» й телебачення

16 Квітня 2013
16974
16 Квітня 2013
14:01

Дискурс «влади мови» й телебачення

16974
Навіть на СТБ найкращі шоу все більше переходять на російськомовний дискурс. На цьому тлі вигідно вирізняється лише цьогорічний «Голос країни» («1+1»)
Дискурс «влади мови» й телебачення

«Нацистов, забросавших Потапа и Настю яйцами, взяли под домашний арест», - повідомленням із такою назвою «порадував» публіку днями один сайт. Хто ж такі ці несамовиті шаленці й чого їх назвали нацистами? Може, вони прагнули депортувати співаків із України як «расово чужий елемент» чи відправити їх до концтабору? Ні, виявляється, яйцеметниками рухали інші мотиви: з цього ж повідомлення ми дізнаємося, що «6 апреля в Тернополе Потапа и Настю Каменских за исполнение русскоязычных песен на концерте забросали яйцами» та що затримані хулігани (а саме так їх офіційно зве міліція) є членами організації «Тризуб».

 

Слід віддати належне ЗМІ: «нацистами» нападників назвали, здається, лише «Версії». Інші, навіть суто російські мас-медіа вели мову про «парней» чи «украинских активистов». Видається, що ці лексично-політичні нюанси відбивають якщо не розуміння, то відчуття журналістами дражливості ситуації: в постколоніальних країнах трапляються й не такі казуси...

 

Цікавим у цьому сенсі є ще одне повідомлення: «Представители организации "Тризуб" выразили солидарность с теми, кто организовал "яичную акцию". "Тризуб" не берет на себя ответственность за эту акцию, но мы поддерживаем ребят, которые это сделали, потому что это хороший националистический поступок, - говорит глава движения Василий Лабайчук, - Ребята бросили в певца с 10 яиц. Два попало в него - одно точно в лоб. Выступление остановили. К ребятам сразу же подбежала охрана и милиция. Потап пробовал заговорить с ними. Говорил, что он сам националист, и не с тем борются».

 

Отака історія, яка висвічує одну з граней серйозної проблеми нинішньої України - проблеми кореляції лінгвістичного, соціокультурного та етнонаціонального у світі мас-медіа (обмежимося ним, винісши за дужки суто політичні, освітні чи побутові явища), і передусім у телевізійному світі. Бо ж наразі саме телебачення заміняє масовій аудиторії, перефразовуючи Леніна, одразу й кіно, і цирк, а відтак є «найважливішим із мистецтв» для формування ірраціонально-підсвідомих та раціональних мотивів і настанов людських учинків. Бо ж тернопільські тризубівці, безумовно, не купували дисків із записами Потапа та Насті, а бачили виконавців у «ящику»...

 

А мовний режим у цьому «ящику» (не кажу вже про контент) нерідко нагадує якусь глибоку російську провінцію. Зупинюся тільки на двох шоу телеканалу СТБ, які мені особисто загалом подобаються, бо там можна побачити не лише віртуозних (іншого слова не підбереш) ведучих та членів журі, а й «живих» (як їх не заганяють у рамки «формату») конкурсантів.

 

Це «МастерШеф» (із доважком у вигляді «Кулінарної династії») та «Україна має талант». Шоу ці в ефірі вже не перший рік, мають свого глядача і достатньо високі рейтинги. А водночас - є взірцями мовного і соціокультурного тиску на україномовних українців - як на учасників шоу, так і на якнайширшу глядацьку аудиторію.

 

 

Ризикую викликати на себе вогонь з боку заповзятих націоналістів, але насмілюся стверджувати, що прагнення до тотальної україномовності всіх телепрограм, а тим більше шоу з «живими» учасниками і ведучими, - це нонсенс. Можна вжити і більш міцне слово. Адже, за офіційними даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року, майже третина українських громадян вважає своєю рідною мовою російську. Серед цих людей далеко не самі тільки росіяни - є і значна частина питомих українців, є й представники інших етносів та етнічних груп.

 

Що ж, маємо те, що маємо - закономірний наслідок існування України в якості «колонії європейського типу» - так само, як, скажімо, Чехії чи Ірландії, які звільнилися практично одночасно з нами. Тільки вони втримали свою незалежність (хоча чехам потім і випало тяжке випробування - шість років у статусі протекторату Богемія унд Моравія), а Україна її надовго втратила. До 1933 року вона ще зберігала певну культурну автономію, за якої відбувалися взаємообумовлені процеси модернізації та українізації, але потім настали зовсім інші часи.

 

Тож наші телевізійні реалії не повинні бути фальшивими й містити «відлаковану дійсність». Але, з іншого боку, в країні, яка тривалий час перебувала у стані, багато в чому гіршому за «протекторат Богемія унд Моравія», телебачення не повинне - свідомо чи підсвідомо, не має великого значення - продовжувати лінію тоталітарних господарів такого протекторату. А воно, на жаль, продовжує.

 

«МастерШеф» та «Кулінарна династія» роблять це ледь не в чистому вигляді. Російська (плюс іспанська) мова «справжніх майстрів», «метрів», «еліти» - і чи то не надто оковирна російська, чи український суржик «посполитих». А оскільки дискурс тут однозначно російськомовний (не думаю, щоби з іспанської учасникам конкурсу перекладали українською...), то, по-перше, в межі цього дискурсу заганяються претенденти на роль класних кухарів (вони «підтягують» свій суржик до російської мови, а то й просто «для публіки» розмовляють нею), по-друге, це все не може не впливати на телеглядачів.

 

І ситуацію не рятує закадровий голос коментатора, який говорить гарною українською мовою, - в кадрі все зовсім інакше. І якесь дивне враження складається в підсумку - що серед жінок та чоловіків, які розмовляють правильною українською мовою, відсутні майстри кухні... Невже ж панівний у шоу російськомовний дискурс впливає на підсвідомість експертів, а відтак на оцінку страв конкурсантів?

 

 

 

На «Україна має талант» ситуація начебто принципово інша. Є в журі Ігор Кондратюк, є ведуча Оксана Марченко з її експансивною і багатою лексично мовою. Ба більше: мовленнєва стилістика Слави Фролової та Влада Ями - це зовсім не «московский говорок» та московська ж манера спілкування з аудиторією у студії та телеглядачами. І все ж... Ви помічали, що останнім часом Ігор Кондратюк усе частіше й частіше збивається чи то на суржик, чи то на неоковирну російську? Воно й не дивно за ситуації, коли панівною - в силу формату програми - є російська мова. Скажете, так історично склалося? А чи нормальним є те, що склалося в результаті десятиліть наполегливої діяльності «лінгвістів у цивільному» плюс незамаскованих чекістів?

 

Тож СТБ своїми найкращими шоу (про інше я мовчу) сприяє тому, що мовна ситуація в Україні змінюється далеко не в кращий бік. Адже, за результатами проведеного Київським міжнародним інститутом соціології з 23 лютого по 11 березня всеукраїнського репрезентативного опитування громадської думки, у порівнянні з часами перепису населення сталися істотні зміни. Лише 56% опитаних, відповідаючи на запитання: «Яка ваша рідна мова?» - назвали своєю рідною мовою українську, 40% - російську, 3% - іншу мову, а 1% не зміг відповісти. І хоча соціологічне опитування - не перепис, але, проведене професійно, воно дає цифри, близькі до тих, які визначає офіційна статистика (це, до речі, на початку 2000-х засвідчив той самий КМІС).

 

Й уявіть тільки: рівно десять років тому КМІС зафіксував, що серед українських громадян віком від 17 до 35 років українську мову рідною вважали тільки 62% (загальна цифра була вищою на три з гаком відсотки). Це за президента Кучми та прем'єра Януковича, якщо хто забув. Навряд чи такий приріст тих, для кого українська - не рідна - відбувся за рахунок вимирання старшого покоління: у віковій групі до 20 років тоді майже 70% опитаних вважали рідною українську. Що ж сталося? Звісно, одного чинника тут бути не може, але зовсім не «українські буржуазні націоналісти» запровадили в науковий обіг поняття «інформаційний імперіалізм», «постколоніальний синдром» та «втеча від рідної мови»... Яку тут конкретно роль відіграло телебачення - це питання, але що якусь відіграло й продовжує відігравати - не викликає сумніву. І не лише Шустер-Кисельов-Куликов, а й розважальні телеконкурси талантів.

 

Хтось здивується, чому в цьому ряді названо Андрія Куликова? А хіба він не демонструє щопонеділка запопадливість, переходячи на російську в розмові з депутатами-комуністами чи урядовцями-регіоналами, якщо ті ігнорують українську мову? Не з приватними особами, а з людьми, за своїм статусом зобов'язаними вільно володіти державною мовою?

 

 

На такому загальному тлі вигідно виділяється цьогорічний «Голос країни» («1+1»). В силу того, що українська мова не є чужою й неорганічною для жодного з тренерів, вони ж члени журі. І ще в силу того, що рівень співочих тренерів такий, що в ефірі у разі потреби вільно й так само органічно звучать й англійська, і російська, і французька, й іврит... Яку мову з почутих під час передачі я ще забув? Власне, таким би і мусив бути мовний режим на телевізійному талант-шоу в Україні!

 

Загального враження від стилістики цього шоу не в силах зіпсувати навіть персонаж на виході зі сцени, який займається провінційним копіюванням вульгарно-московських зразків спілкування з конкурсантами...

 

На тому поставлю крапку. Хоча тема не завершена. Телебачення «на нашій - не своїй землі» дає чимало підстав її продовжити.

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
16974
Коментарі
6
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
пота
4179 дн. тому
Те, що Потапа закидали яйцями, погано. Але те, що він "возомнил" із себе "зірку", мене обурює. Він не злазить з екранів ТВ. Треба бути більш самокритичним. Його участь у "Що? Де? Коли?" - взагалі нонсенс. Тупий, неграмотний "інтелектуал". А пісні, що він пише - це ЖАХ. Одна "Чумачедшая ..." чого вартує. Потапе - не ганьбись !
тоже мне бином Ньютона
4182 дн. тому
Самые рейтинговые шоу на рейтинговом канале являются достоверным показателем востребованности. Значит, зрителю нравится именно такой языковой вариант подачи, что бы они в анкетах соцопросов не понаписали. На СТБ умеют держать нос по ветру и вмиг бы полностью украинизировались, если это стало бы экономически выгодно. P.S. З метою усунення непорозумінь щодо особи автора цього поста, доповідаю, що українську мову люблю і вільно нею володію. Хоча рідною є російська. Що поробиш, така вже традиція в киян з діда-прадіда - розмовляти російською. А в анкетах писати казна що ))
satyr
4183 дн. тому
{ Загального враження від стилістики цього шоу не в силах зіпсувати навіть персонаж на виході зі сцени, який займається провінційним копіюванням вульгарно-московських зразків спілкування з конкурсантами...} - ПСУЄ ЗУБАСТІК, ДУЖЕ ПСУЄ...
На захист Кондратюка
4183 дн. тому
Мені відомо, що Кондратюку самому не подобається, коли він переходить на російську, але велика кількість учасників з Росії, Білорусі, Казахстану, Азербайджану, Грузії, Киргизстану заставляє Ігора це робити.
телеман
4183 дн. тому
Дивна стаття... Я українець, я в своїй країні і я хочу дивитися українське телебачення, не перемикаючись постійно на російський мовний код. Єдине, що мені пропонує ТБ - це дубльовані фільми. Чому б не створити окремі телеканали для російськомовних, так само як для татар, болгар, угорців тощо? Або принаймні виділити окремий час для таких передач, не примушуючи глядачів постійно здригатися і гадати, якою мовою буде сказано наступне слово. Дослідники твердять, що такої безладної мовної мішанини, як у нас, такої мовної шизофренії нема в жодній колоніальній чи постколоніальній країні.
Віктор 29
4183 дн. тому
Шановний, робити висновики за результатами 2001 року, це як ви написали нонсенс, але я використаю і міцніше слово це просто тупо.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду