9 травня: програма передач на позавчора
Між іншим, ООН ще 2004 року закликала свято 8 й 9 травня перетворити на Дні Пам'яті та Примирення. (Нагадаю: в частині пострадянських держав відзначають День Перемоги 9 травня, всі інші народи відзначають 8 травня День Миру, День закінчення війни у Європі тощо). Якщо не за назвою, то за суттю. Не знаю, чи бодай хтось в Україні почув цей заклик, та за всіх обставин сьогодні реакція на нього є суто негативною. Яке там примирення? Ми ще повоюємо з клятим Заходом, який зазнав від нас поразки в 1945 році! - таким є неофіційний, але очевидний навіть для неозброєного ока лейтмотив цьогорічних святкувань. І чи не найкраще він відстежується в діяльності телебачення - яке в нас, звісно ж, повністю незалежне (а ви не знали?) від влади та від російських офіційних і залаштункових менеджерів.
Переді мною - програма телепередач на 9 травня. Почнімо, ясна річ, із Першого національного каналу.
7.00 - військовий парад 2010 року до Дня Перемоги з Червоної площі у Москві. Ряджені під фронтовиків російські солдати з муляжами бойових нагород на гімнастьорках із трьохлінійками. Для повноти картини не вистачає тільки викопаного з могили і поставленого на Мавзолеї генералісимуса...
8.15 - військовий парад 2010 року до Дня Перемоги в Києві на Майдані Незалежності. Традиційне для нинішніх господарів Печерських пагорбів мавпування їхніх московських старших братів.
10.00 - урочистості в Києві з нагоди Дня Перемоги (пряма трансляція).
11.20 - урочистості в Москві з нагоди Дня Перемоги.
12.20 - урочистості в Харкові з нагоди Дня Перемоги.
І тільки о 14.25 - музичний фільм «Великий День Перемоги».
Далі в програмі, серед іншого, таке:
17.20 - фільм «Винищувачі» 1939 року випуску. Який, звісно ж, дуже правдиво розповідає про тодішню Червону армію, щойно перемелену жорнами Великого терору, і в якому звучить особливо актуальна в світлі подальших воєнних подій пісня: «Любимый город может спать спокойно...»
19.00 - концертна програма до Дня Перемоги з Харкова - загалом аж три години. Враження таке, що на Харків приміряють роль столиці країни...
Тепер - телеканал «Україна».
7.20 - «Сімнадцять миттєвостей весни». З художнього боку фільм ледь не бездоганний, під оглядом історичної правдивості - навпаки.
Із 10.15 і до 18.00 - телесеріал «Диверсант-2: Кінець війни». Унікальна халтура, хоча й вельми бюджетна. Навіть зірки на погонах старших офіцерів не змогли правильно розташувати.
Телеканал «Інтер».
5.30 - фільм «Торпедоносці». Непоганий, як на совєтські часи. Мабуть, саме тому його поставили на таку рань...
7.50 - звісно ж, «Сімнадцять миттєвостей весни».
11.55 - фільм «Офіцери». Взірцевий військово-патріотичний «совок», хоча і з непоганими акторами. Сценарій Бориса Васильєва - як на мене, найгірше, що він коли-небудь писав. І найменш правдиве.
18.05 - фільм «Зірка». Очевидно, новітня, а не давня екранізація однойменної повісті Еммануїла Казакевича. Стовідсоткова брехня під оглядом правдивості історичний подій - дивізія «Вікінг», про яку йдеться у фільмі, насправді завдала цілком успішного й несподіваного удару по частинах Червоної армії.
20.30 - фільм «Брестська фортеця». Цей художній фільм створено відповідно до постанови Ради міністрів Союзної держави Росії і Білорусі. Крапка.
23.20 - документальний фільм «Маршали перемоги: Жуков і Рокосовський». Не знаю, не бачив. Якщо фільм справді документальний, то може бути дуже цікавим. Але якщо він справді документальний, чи став би його транслювати «Інтер» 9 травня?
Телеканал «1+1».
7.20 - програма «Друга світова війна: Сталін, нацисти і Захід». Може бути цікаво.
11.00 - фільм «У червні 41-го». Річ у тім, що в 2000-х роках знято два фільми з однаковою назвою. Перший із них - це останній фільм режисера Михайла Пташука, який загинув одразу після зйомок. Фільм російсько-американський, тому з голлівудським присмаком. Другий фільм - російсько-білоруський, з Сергієм Безруковим в ролі лейтенанта-прикордонника.
12.40 - фільм «День Перемоги». Не бачив. Але у позитивній рецензії на нього відзначено, що за сюжетом поранений лейтенант самотужки знищує роту ворогів. Якщо це правда, то й дивитися не варто.
14.05 - фільм «Сорокап'ятка», «Нова студія», Україна. Середньої якості художня стрічка про 22 червня 1941 року.
Далі я пропускаю кілька позицій, і нарешті -
21.50 - фільм «Сволота». Один із найдрастичніших російських фільмів на воєнну тему за останній час. Одні рецензенти кажуть, що такого бути не могло в принципі, інші - що бувало й не таке.
Телеканал ICTV.
5.55 - фільм «Порятувати рядового Райана» - ну, хоч хтось згадав, що у війні брали участь не тільки солдати всемогутнього Сталіна...
А далі - три відомі стрічки Олексія Пивоварова.
9.25 - документальний фільм «Москва. Осінь. Сорок перший».
10.50 - документальний фільм «Ржев. Невідома війна Георгія Жукова».
17.05 - документальний фільм «Брест. Кріпосні/фортечні герої» (рос.: «Крепостные герои» - двозначність, яку свідомо використовує автор).
Між ними - о 12.40 - вклинився фільм «Без права на помилку». Судячи з обсягу екранного часу, це свіженька чотирисерійна фантасмагорія на тему незрівнянних подвигів совєтських розвідників.
22.30 - фільм «Ворог біля воріт». Західна (Німеччина - США - Велика Британія - Ірландія) стрічка про Сталінградську битву і знаменитого снайпера Зайцева. Голлівудська стилістика, але і голлівудська професійність - і що тут скажеш?
Що стосується інших телеканалів, то НТН демонструє о 15.20 стрічку «В лісах під Ковелем», - очевидно, щоб якнайдошкульніше допекти «клятим бандерівцям», бо йдеться про дії на Волині партизанського з'єднання Олексія Федорова. Уявіть собі: сам Берія (!) скаржився Сталіну на бандитизм та розбій цих партизан щодо цивільного населення... А СТБ, мабуть, вирішив зосередитися на совєтській кінокласиці: «А зорі тут тихі...» (11.50), «Білоруський вокзал» (1.55) і, звісно, ті самі «Офіцери» (7.45).
Осібно від усіх стоїть Новий канал: він узагалі нічого не присвятив упродовж 9 травня Дню Перемоги. Не буду вигадувати мотивацію таких рішучих дій менеджменту каналу, але, принаймні, це певна позиція. Хтось її підтримає, хтось категорично засудить - але тут хоча б не йдеться про лакейське: «Чого зволите?»
Загалом же, як бачимо, 9 травня певну марку тримають ICTV та (частково) «Плюси». Проте й вони не дотягують до ідеї відзначення не Дня Перемоги (де та держава-переможець, покажіть-но на карті?), а чогось більш значущого і всезагального. Ну, а пропагандистський і міфотворчий шал офіційних та напівофіційних телеканалів узагалі неприйнятний для держави, яка за Конституцією вважається демократичною. І цей шал наводить на певні думки. Бо ж, як відомо, у Другій світовій війні Об'єднані Нації воювали з тоталітарними державами Вісі - Німеччиною, Італією, Японією та їхніми сателітами - і перемогли. Реакція нинішнього неосовєтського керівництва України на заклик ООН щодо Днів Пам'яті і Примирення та відображення цієї реакції в програмі телепередач близьких до влади каналів на 9 травня 2011 року зайвий раз підтверджує думку, що Совєтський Союз потрапив до об'єднання демократичних держав у силу казусу, випадковості, такої собі іронії історії, і його законне місце було зовсім на іншому боці.
Але при тому на рівні «окопної правди», на рівні молодшого офіцерства та рядових бійців, безумовно, фактом було знищення одного з найжахливіших режимів ХХ століття, й українці є законними співтворцями перемоги над нацизмом. Ось ця суть справи, як видається, ніяк не знайде відображення на вітчизняному телебаченні, а відтак програма телепередач на 9 травня знову є програмою передач на історичне позавчора.