Політичні ліки
Пиво «Славутич» - мазь доктора Тайса з живокостом - Юлія Тимошенко - шампунь Elseve - телефон Samsung - Володимир Литвин - антиперспірант Garnier - телефон Nokia - Сергій Тігіпко - помада L'Oreal - ліки «Ессенціале» - новий тариф U'tel - Віктор Янукович - «Диклак-гель» - скраб Garnier - Арсеній Яценюк - «Фестал». Це перелік роликів одного рекламного блоку вечірнього прайму четверга на каналі СТБ. В один флакон умістилися і шампуні, і лікарські засоби, і... політики.
Абсурдність фальстарту передвиборної кампанії відображена в цій рекламній послідовності. Поки офіційно політреклама не дозволена, вона розміщується як комерційна і, відповідно, потрапляє в комерційні блоки в суміші з FMCG. Що ж, політиків теж можна зарахувати до цієї категорії, бо вони в українській дійсності стали fast moving consumer goods (товари повсякденного вжитку): громадяни їх дешево і швидко купують і постійно змінюють.
На підсвідомому рівні споживачі можуть пов'язувати рекламовані продукти, що стоять поруч, між собою. Виходить, що Юлія Тимошенко і Віктор Янукович «примазуються» до електорату, Володимир Литвин хоче очистити політикум від смороду, Сергій Тігіпко зафарбовує недоліки і підкреслює принади інших, а Арсеній Яценюк покращує прохідність (і після цього він каже, що непрохідний?). Тобто сусіди по рекламній «полиці» розкривають прихований зміст рекламних кампаній політичних супротивників. Утім, це лише припущення. Бо в другому слоті, на іншому каналі послідовність роликів не така. А немає тенденції - нема й обґрунтування.
Пройдімося по телевізійних меседжах політиків. Юлія Тимошенко дебютувала в цьому політичному сезоні з надзвичайно сентиментальним і щемливим роликом. Це навіть не політична агітація - це соціальна реклама. Про Тимошенко - ані слова. Але за кадром звучить її проникливий і дбайливий голос. Вона просить глядачів разом долати кризу (невже все так погано, що потрібно звертатися до жертв кризи?). «Допоможіть тому, хто цього потребує. Візьміть частину чужих проблем на себе - і криза буде подолана, бо разом ми сильні», ‑ такий фінальний акорд її телезвернення, супроводжуваного ліричними утопічними картинами того, як люди протягають руку допомоги.
На відміну від Тимошенко, Віктор Янукович знає, хто допоможе: він сам. Ролик - практично двійник попереднього: закадровий проникливий (виявляється, Янукович теж гарний актор) голос, а в кадрі прості люди. Відмінність - у фіналі. Тут з'являється сам кандидат зі словами: «Я чую кожного і кожному готовий допомогти». І вся утопія Тимошенко руйнується цією фразою: на її заклик знаходиться один достойник, котрий може подолати кризу. Враховуючи те, що реклама Януковича стартувала пізніше за Тимошенко, можна припустити, що це навмисно продуманий контрхід суперника.
Володимир Литвин і Сергій Тігіпко змагаються в призі за найбільш ідіотський ролик. Це тому, що Тігіпко рекламує книгу, щоправда, за своїм авторством, а Литвин - сайт www.litvin.in.ua і номер телефону, за яким кожен може довести... свою здатність працювати депутатом селищної ради. Якщо з Тігіпком ще хоч трохи зрозуміло: видав свою президентську програму у вигляді книги, хоче, щоби народ почитав - от і рекламує, то з Литвином непорозуміння: навіщо вести мову про депутатство, якщо на кону - вибори президента. Чи, може, він свої шанси оцінює як нульові, то й почав заздалегідь готуватися до парламентських виборів, у яких шанс є, сподіваючись і на їхню достроковість.
До речі, Тігіпко теж рекламує телефонну лінію 8 800..., але на білбордах. Повторити за ним цей рекламний хід вирішив і його головний супротивник Віктор Янукович. Тільки Віктор Федорович чомусь повісив на щитах київський номер із абсолютно незапам'ятовуваними цифрами. Інтернет-видання «Обком» з'ясувало, що цей номер числиться за директоркою «Фонду Горбаля» Раїсою Гаган.
Що ж до Арсенія Яценюка, то він потішив креативом у телерекламі. Його меседж абсолютно прогнозований - нагнітання і страхання, що притаманні мілітаризованій кампанії політика. «Заводи зупиняються, країна майже нічого не виробляє, ми беремо кредити, щоби віддавати старі борги» і т. д. і т. п. Сам Арсеній у кадрі з'являється зі свого плакату (його ми оцінювали в минулому номері ТК), ніби його зображення оживає. І в кінці - балакливий Арсеній знову перетворюється на плакат. Що приваблює в ролику, так це режисура й операторська робота: у кадрі лише один Яценюк, але використані різні плани, плавні і різкі переходи, що робить картинку динамічною. Втім, це мерехтіння може заважати засвоєнню рекламного послання. З іншого боку, у словах Яценюка фактично ті самі істини, що й у Януковича, зате інакше подані.
Наступного місяця ТК сподівається на рясніший дощ телевізійної політреклами. Тим паче, що 19 жовтня кампанія вже буде оголошена, а значить, мухи відділяться від котлет (політики - від комерційних товарів), їх стане більше, та й ті п'ятеро кандидатів, що вже стартували, покажуть щось новеньке. А ми це все покритикуємо.
Суб'єктивний рейтинг рекламних роликів
Позитив
«Це було неймовірно! Стільки задоволення...», ‑ каже захекана жінка чоловіку в ліжку. І про що ви, як гадаєте, цей ролик? «І телевізор, і пральна машинка, і холодильник», ‑ перераховують вони. Одним словом, це реклама розпродажу у «Фокстроті». Завдяки інтригуючому початку і недвозначним натякам сюжет привертає увагу споживача, а банальна тема розпродажів подана нетипово. При цьому ролик невульгарний, як могло би бути. За це, а також іще й за те, що ця реклама має всі шанси розбурхати високоморальну комісію, ми їй надали перевагу в цьому місяці.
Нейтральна
Усі знають, що справжнього згущеного молока, як і справжнього вершкового масла, в Україні майже не виробляють. Було дивно, що ніхто з виробників, які справді працюють за держстандартами (так звані ГОСТи), не намагається здолати це переконання рекламою своєї продукції. Нарешті почали долати. Поки що реклама згущеного молока від Первомайського молочноконсервного комбінату транслюється в блоках регіональної реклами. Але це чи не перша спроба переконати споживача, що не все так погано, і є якісна згущенка. Рекламодавець придумав і власний ідентифікатор - на його банці зображений малюк. І хоч якість ролика така собі, але ми вітаємо Первомайський МКК за вихід на ніким не оране рекламне поле.
Негатив
Найбільш облажався зі своєю рекламною кампанією телеканал «Інтер». Це ж треба було ціле літо працювати над промо нового сезону, 1 вересня запустити рекламу на бордах, а через тиждень утратити одне з топ-облич - Андрія Данилевича. І поки Данилевич закликає «Голосувати за «Свободу», канал уже хаотично шукає йому заміну в «Подробицях тижня» і «Свободі на «Інтері» та починає знімати рекламні щити. Навіщо «Інтер» знову персоналізує промо, якщо вже одного разу обламався з обличчям каналу? Згадайте випадок із Костянтином Стогнієм: «Інтер» використав його обличчя в осінній кампанії каналу, а з 1 січня 2008 року він з'явився на ICTV. Та цього разу рекламна втрата б'є всі рекорди: Данилевич навіть не встиг розпочати сезон.