Завтра було «Євробачення»: за крок до дійства
Першими наближення основного дійства відчувають журналісти. Зростає напруга у прес-центрі. Голосний регіт стає різномовним: прибуває все більше телевізійних закордонних команд та просто пишучої братії. На стінах починає рясніти від інформації та об'яв. Збільшуються кола навколо очей дівчаток у фірмових жилетках «Першого національного». Журналістський день 20 листопада відкривала подія під назвою «Прес-конференція спеціяльно запрошеної зірки».
З досить невеликим запізненням на сцені з'явилися ведучі конкурсу пан Тимур Мірошніченко (НТКУ) - спокійно, та пані Ані Лорак («зірка») в оточенні «персонажів», які притримували щось попід пахвою... Чарівна Кароліна розпочала зустріч з пресою із завченого привітання, яке вона має виголосити зі сцени під час шоу. Декілька слів англійською додав і пан Тимур. Іронічну посмішку викликала невеличка шпилька від телевізійника: «У Кароліни це лише друге "«Євробачення»", а у мене вже дванадцяте...». І це правда - адже пан Мірошніченко вже досить давно працює і на дитячих і на дорослих конкурсах.
На черзі наступна цікавинка: повна відсутність запитань від журналістів. У мене це викликало подиву з двох причин. Перша: журналісти не володіють інформацією щодо «Євробачення» і не знають, про що запитувати. Друга: я не читаю до обіду українських газет певного штибу. В них українських музикантів називають «цєлєбрітісамі» та «зірками». Іноземці ж не читають навіть після обіду. Пауза загрозливо «висла». Як повідомляє нам один з комерційних телеканалів: на обличчі людини 10.000 м'язів - пані Кароліна «тримала удар» 9951-м з них. Вітаю власників декількох телевізійних камер, що були присутні: такий ексклюзивний крупний план багато чого вартий! Співачка спробувала розрядити ситуацію і пожартувала : «Це найкоротше шоу в моій біографії» (переклад з англійської автора). Згодом журналісти почали щось вигадувати. І ніби продовжили мою тему про «імідж»: «От пісні пані Кароліна буде виконувати англійською і грецьких авторів. Чому, адже в її репертуарі багато українських?» Короткий виклад відповіді співачки: «Я нікагді нє страдала націаналізмам...». Потім доволі цікаво, весело і навіть кумедно ведучі розповіли про різні моменти виникнення постійних змін в сценарії та текстах. Це насправді серйозна робота, адже всі нюанси під час «живої роботи» потрібно буде донести до мільйонів телеглядачів англійською. Я подивився денні репетиції відкриття і на моніторах і в залі - наша пара працює вправно, артистично, фахово. Чітка і вміла орієнтація на сцені, відчуття камер, тотальна телегенічність. Ще декілька відповідей на запитання про ставлення до рівня дитячого виконання і побажання від Ані Лорак: «С лімона можна всєгда сдєлать ліманад - нужна нікагда нє сдаватца!». І... ось воно головне, сталося: журналісточки побігли брати автограф!
Я перемістився до головної сцени - на велику арену Палацу спорту. Приміщення явно ожило і заповнилося суцільним дитячим гамором: тривали репетиції церемонії відкриття конкурсу. Декілька сотень діточок різної статури, зросту, віку, статі. Ті, які у фан-зоні, завзято пищать і аплодують.Ті, які на сцені, натхненно і фахово хореографічно творять. Цікавий прийом, що його застосували вперше, - так званий «грін-рум» в окремій зоні прямо на сцені. Як я і передбачав, діагоналі «перекрили» дітками, по 48 з кожного боку. Вони також - один з активних елементів сценографії, а значить будуть «всередині» ТБ-картинки. Це також вперше! Помічаю і залаштункові цікавинки. Діток у фан-зонах (таких під сценою декілька) просять зробити наступне:
- «Роздані "командою" смішні долоньки-хлопавки використовувати лише "на Мальті"! А ще: там на кожній цяцьці є пімпочка; якщо її відкрутити, підуть мильні бульбашки; а бульбашки, які потраплять на сцену, утворять ковзанку - це небезпечно; хлопавки здати сьогодні і отримати завтра, після шоу їх вам залишать... - масове "у-у-у-у-р-р-р-р-а-а-а-а"»;
- «Команда Вірменії кидатиме зі сцени м`ячі ; їх назад кидати не потрібно, а слід впіймати і здати старшим по фан зонам; масове "у-у-у-у-у-у-у-у.... "»;
- «Під час виступу України вам ось сюди кинуть віночки, їх потрібно швиденько передати по руках от туди - "а-а-а-а-а-а-а-а..."».
Мою думку про те, що би зробив я «з пімпочкою» в їх віці, перебиває голос пана Андрія Єрьоміна: « Хочу нагадати, що ви не тільки бавитеся і відпочиваєте у фан-зонах, а і працюєте». Маленькі професіонали захитали голівоньками... і побігли, хто куди. На перерву. В команді медиків, які постійно чергують на події, тихесенько підраховують : «Чотирнадцять разів повторювали». Питаю, чи бува, ніхто сьогодні зі сцени не гепнув. «Ні», ну добре! Вихоплюю з вихору одну з чарівних старших керівниць: «Дітки нагодовані та напоєні, не маємо жодних проблем, все класно!». Приємно.
По сцену згадав недаремно. Все,що відбувається на сцені, доволі серйозно відрізняється від обраного візуального вирішення конкурсу, яке запропонували у прес-пакетах журналістам, «у телевізорі» глядачам та присутнім у Палаці спорту. По суті, це дві різні стилістики: зелена кольорова гама всієї супутньої продукції, сайту, відео графіки, до створення якої запрошено цікавого українського аніматора пана Коваля, і решти з використаннями авторських елементів, кольору і духу творчості пані Марії Примаченко з одного боку. Чорно-біла стилістика сцени з гострими елементами - з іншої опери. Саме таке вирішення сцени і створює ілюзію наявності провалин на її поверхні. Лишень звикаєш до того, що чорне на сцені це «намальоване твердо», гепаєш в справжнє чорне , яму! Таке враження, що автор (хто?) цього рішення ніколи не стояв на сцені.
Цікава знахідка: суто наш український прадавній візуальний елемент - журналістам роздані торбинки з натурального полотна. Що може бути цікавішим за фактуру груботканої льняної «бабусиної» тканини? Адже це не тільки фон для декорацій, це практично фонове вирішення всього: зали для пресових конференцій, папок, ручок, перепусток і т.д. і т.п. Чим не «імідж!» - адже «буржуазія» відразу відрізнить фактуру справжнього житомирського від пофарбованого невідомо чим китайського ? Але чиясь вправна рука чи може чиїсь вправні інтереси розділили візуальний образ конкурсу на частини: це -тобі (з відкатом !), це - тобі (з відкатом!), а це - тобі... Для істериків: поки що це припущення. Хоча колеги з НТКУ прозоро натякали: «Ти там обережніше...» Невже коридорами колиски дитячого «Євробачення» на Мельникова вже ходять дяді з відповідними їжачками та «загорнутими» вухами? Давно не заходив на 10 поверх...
Ще раз переглядаю відеоповтор відкритя конкурсу. Ще більш руба постають насторожені запитання: «Хто писав музичний супровід (такий)? Хто автор хореографії (такої)? Хто автор загальної сценографії (такої)?». Ще з подивом почув потужний «закадровий клич», що линув десятками кіловатів. З подивом тому, що після зрозумілого «привєтствуєм: Росія!», пролунало: «Прівєт-Галандія" тощо. Вирушив до прес-центру запитати, «кто рєшіл аткрєатівіть!». Наводжу короткий виклад відповідей щодо різних копірайтыв, у відповідь -«Не знаємо,будемо дізнаватися». Нагадаю - конкурс готують уже чи не з рік. Титри з обов'язковим дотриманням серйозного міжнародного і нашого законодовства в царині інтелектуальної власності потрібні будуть уже сьогодні. Але я прекрасно розумію, чому журналістам не давали і не дають прізвищ: вони підуть шукати цих людей! Точно знайдуть і запитають. І отримають відповіді. І країна дізнається багато про що! Нарешті. Головним чином не про колір та хореографію, а про...Правильно- про «цікаву» долю 38.000.000. Прописом - тридцяти восьми мільйонів!
Що більше деталізується пісенний конкурс, то більше ясності. От на пресовій конференції побачив декілька HD-камер. В «тракті». Звертаюся до колег з НТКУ: «Невже все ж таки купили? Маленьку? Репортажну? Петееску?». Дослівну транскрипцію сказаного лишу поза папером чи екраном. Згодом довідався - розгорнуто ще одну телевізійну іноземну станцію. Логіка вам уже зрозуміла: проїзд, проживання і т.д. і т.п.
А поки що пан Ігор Раллє на хвильку відволікся від роботи з забезпечення інтернет-трансляції (нагадую з 16 листопада вперше в інтернеті - все, що відбувається в Палаці спорту) і коротко мені кинув : «Я висловює думку творчого колективу НТКУ: ми все могли зробити самі. Нам просто не дали». Про всяк випадок, перепитав, чи можу я його думку оприлюднити, адже заборону давати несанкціоновані тимчасовим начальством НТКУ коментарі ще не відмінено. Здалося, що пан Ігор «задіяв» всі 10.000 м`язів обличчя.
Непомітно настав вечір. Колеги-викладачі попросили мене розповсюдити запрошення серед студентів. Помітне пожвавлення на ескалаторі зупинки «Палац спорту». Біля виходу з метро зустрічаю юнь та відправляю до зали. Хтось жартує: «Зирін, вас зараз пов'яже міліція за спекуляцію!» Ви не повірите: за мить до мене підскочила «персонаж-борець з інфлюенцою» з учорашньої пресової-конференції і... запропонувала гроші за зелененьке запрошення. Студентський нарід вибухнув сміхом. «Інтернешнл»-журналістка залементувала: «...Он дівчатка торгують по десять гривень...». І зникла. Пішов шукати дівчаток. Звісно ж, не знайшов! Хоча було прийнято рішення залу не заповнювати, але знайомі, батьки та друзі сотень маленьких дійових осіб шоу все ж таки тяглися від метро до зали. Відразу скажу: вони не пошкодували. На вході педантично роздавали всім одноразові маски. Хотів взяти «тьоті» коробку - не дали! І ретельно перевіряли, «щоб не дзвеніло». У глядачів це абсолютно не викликало дискомфорту і навіть переконувало: все серйозно і безпечно! Малечі все це навіть подобалося, і вона поважно і самостійно (ну маа-а-ама) крокувала через міношукачі. Крокувала на генеральну репетицію. Вона має відбутися з «повним» світлом звуком, костюмами та телебаченням. Відеосигнал летить до всіх країн, що мають право на голосування. За кордоном в студіях-мовниках знаходиться жюрі від кожної країни. 20 листопада професіонали виставляють свої бали. 21-го до них додадуть 50% глядацьких голосів і отримаємо переможця-2009.
Найцікавіше в залі було спостерігати дві речі: обличчя дорослих (мам з татусями, бабусь з дідусями, просто друзів) і десятки діточок. В центрі велетенського майданчика під музику відбувалося казна що - рухалося все і всюди: від мікробів, що, фактично, ще повзали, до пацанів, які, як горобці, пролітали туди-сюди! Особливий кайф - стати в центр потужного світлового променю, що спадав з-під стелі. Мами майбутніх зірок їх у тому сяйві ретельно фотографували. Бажаючим навіть доводилося вистояти маленьку чергу.
Я спостерігав усі номери у центрі зали. Поруч зі мною стояли і проходили вітчизняні професіонали - саунд-продюсери, звукорежисери, художники по світлу. Особливих претензій до шоу не було: якісно, спокійно, рівно. Початок мене заспокоїв: привітання до всіх учасників звучали їх рідними мовами і це було відверто цікаво чути. Трохи «вибухав» я з приводу іншого, коли в реальному часі міг миттєво порівняти дійство, яке було на сцені і ТБ-картинку. «Ефір» завели на два чималеньких екрани в Палаці спорту. Знову відсутність акцентів. Знову загальні і середні плани. Після всіх виступів зустрів колег з НТКУ. В розпачі вони повідомили, що зміни у відеовирішення номерів практично не вносять, а виправляють лише грубі і нееестетичні «ляпи»! Отже, шансів навіть менше ніж 1 з 5! Глядачів у залі дещо насторожила ситуація з затримкою ходу концерту. Просто посеред номерів вилазив на сцену вікінг в чорному і... зупиняв виступ. Ні тобі «сорі», ні тобі «напівсорі» для тисяч глядачів у залі. Підфартило нідерландцю Ральфу Макенбаху. Вдруге він явно зніяковів і енергетика випарувалася... Потім знову зупинка. Але -це дрібниці. Виступ української команди був пружний та енергетичний. Чи допоможе? Можливо знадобиться підтримка зали. На фіналі планують аншлаг. Хочеться, щоб так і було, адже атмосфера події автоматично передається співакам і їх командам. Виступ Ані Лорак пройшов, скажу так, без істерії. Під час процедури голосування глядачі поступово почали розходитися. До вечора 21 листопада...
Ідучи через мряку до метро, угледів свіжовикопані ями довкола басейна-охолоджувача Палацу спорту. Пригадав нещодавнє «любовне» обстригання та ретельне формування екстер`єру кущів поруч, термінове укладання асфальту перед спорудою. Це означає ...? Правильно: VIP поруч! Завтрашній день розпочненться з... зараз розшукаю офіційну назву...таа-а-ак ...з «Церемонії висадки дерев за участю всіх країн та Прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко». Здається я знаю, хто подаватиме ексклюзивну лопату від фірми (стоп, рекламо!) або сипати унікальне добриво від компанії(стоп, кажу ж!), придбані на спеціяльних тендерних торгах. Про фантастичний сорт дерев я навіть боюся згадувати. Як і про авторський проект розташування, діаметру і глибини ям, розрахований за системою і фен і шуй. Вдале місце - коріння дерев через деякий час може пошкодити басейн і ...але коли то ще буде! А фотоспалахи та телекамери завтра!
Олександр Зирін, український незалежний телевізійний оглядач
Фото - zvesdiy.wordpress.com