Українізований несмак: яким був новорічний концерт від «95 кварталу»

Українізований несмак: яким був новорічний концерт від «95 кварталу»

5 Січня 2025
14517
5 Січня 2025
10:00

Українізований несмак: яким був новорічний концерт від «95 кварталу»

14517
Замість «сіськадовська» тепер «ЗакарпУття», а самі українці — алкоголіки, корупціонери та невдахи.
Українізований несмак: яким був новорічний концерт від «95 кварталу»
Українізований несмак: яким був новорічний концерт від «95 кварталу»

Українці — тупенькі алкоголіки, безсовісні корупціонери, а ще використовують одне одного. Принаймні таке враження складається після перегляду новорічного шоу «95-го кварталу».

Справедливости заради, позитиви також були. Ну, по-перше, шоу українізоване. Так, так, знаю, що це вже давно. Але для мене, людини, яка не дивилася їхні концерти років п’ять щонайменше, контраст усе ж помітний і вагомий. Тепер там лише українська мова й українські пісні, а російською тільки скетчі про росіян із дисклеймером «вони не гідні розмовляти солов’їною» (хочеться запитати: а ви, кварталівці, теж раніше були негідні?). По-друге, цього разу не було «сіськадовська», глузувань з українців в окупації чи принижень військових. Але було дещо інше.

Алкоголь — наше все

Одразу скажу, що «Квартал», на відміну від «Дизель-шоу», не рекламував алкогольний бренд. Але він чудово рекламував сам алкоголізм, а українців показав такими, що напиваються до чортиків. Наприклад, батько з сином у новорічну ніч напилися так, що серйозно сприйняли дзвінок від шахраїв, які кажуть батькові: «Ваш син потрапив в аварію, треба гроші на операцію».

Скриншот зі скетчу про п’яних батька й сина

В іншому скетчі дуже п’яний українець, який орендував квартиру для святкування, викликав наступного дня сервіс прибирання. А працівник клінінгової компанії теж прийшов п’яний як чіп. На думку кварталівців, це дуже смішно, особливо вибиті вхідні двері до квартири й люди, які цього не помічають і продовжують дзвонити у дзвінок чи намагатися відкривати двері ключем. Ще смішніший жарт — квартиранти притягли у квартиру сміттєвий бак, бо їм «було впадло кожен раз сміття виносити на вулицю».

Скриншот зі скетчу, де п’яний працівник клінінгу справляє нужду прямо у квартирі

Мабуть, дуже смішно, що працівник клінінгу хоче сходити в туалет прямо у квартирі й на спробу квартиранта заперечити відповідає: «Не сси, все приберу. Я ж клінінг».

Ну і коли глядач уже за драматургією очікує, що зараз прийде власниця квартири та буде скандалити через весь цей жах, вона приходить, але теж дуже п’яна. Настільки, що ледь стоїть на ногах. Очевидно, в уяві кварталівців українці святкують Новий рік лише так і ніяк інакше. Дивно, бо в мене в парку вже зранку 1 січня купа людей бігала й займалася на вуличних тренажерах.

 Скриншот зі скетчу про дуже п’яного квартиранта і не менш п’яну власницю квартири.

Взагалі тема випивки червоною ниткою простягається крізь весь ефір. Навіть якщо номер і не про це, все одно для героїв алкоголь — як бонус. Наприклад, у номері, де дівчина просить дядька побути з її песиком, він погодився за умови, що вона йому купить пиво, коньяк, піцу й шашлик. У номері, де жінка прийшла в палату до чоловіка, що травмувався під час катання на сноуборді, вона дивиться на нього, всього забинтованого, і без жодного співчуття глузує з нього. А тоді демонстративно відкриває і п’є коньяк восьмирічної витримки, який йому колись подарували і який він беріг для особливих моментів.

Українці — безпринципні, підлі та корисливі

Зрештою ця жінка, яка глузує із травмованого чоловіка, ніби демонстрація всіх найгірших людських рис — відсутність емпатії, знущання зі слабшого, заздрість, мстивість.

 Скриншот зі скетчу, де жінка знущається зі свого травмованого чоловіка

Описуючи свого чоловіка, жінка каже: «Про який спорт можна говорити, якщо ти в дурня грав і бубновим тузом порізався? Ти руку зламав, коли в доміно “риба” кричав, причому просто кричав і навіть по столу не вдарив. Ти навіть повістку отримав, коли просто форточку відкривав». Ну звісно, отримати повістку для кварталівців — справжня невдача і вони не соромляться про це жартувати. Як на мене, цей жарт нівелює всі подяки Силам оборони, які прозвучали на самому початку концерту.

 

 Скриншот зі скетчу, де подружжя читає свій торішній список бажань

Пара з іншого номеру, яка під Новий рік вирішила перевірити, як виконалися їхні бажання з минулого року, — стереотипні не сильно розумні, дріб’язкові, не надто успішні вкраїнчики. На мою думку, нічим не відрізняються від того образу «хохла», який превалював у всіх номерах «Кварталу» до повномасштабного вторгнення.

Сексизм, ейджизм і толерування корупції

Ну і куди ж у номерах «Кварталу» без дискримінації чи то за статевою, чи то за віковою ознакою. Тут вам, наприклад, скетч про ялинковий базар, на якому ялинки представлені як проститутки, і пропонують себе фразочками «чоловіче, трохи новорічного настрою не бажаєте?» та характерними звабливими жестами.

 Скриншот зі скетчу про ялинковий базар

Після торішнього скандалу з номером про дівчину «сіськадовська» я сподівалася, що кварталівці більше такого не робитимуть. Але ж ні, одна з ялинок, та що білявка, була з «ЗакарпУття» — знову глузування та зневага до певного регіону. До речі, та сама ялинка з «ЗакарпУття» похвалилася тим, що на її бабусі свого часу москаля повісили. Погодьтеся, що це круті метаморфози для ще нещодавно зросійщеного «Кварталу».

А ще в цьому номері є натяк на корупцію та беззаконня у владі на найнижчому рівні. Чоловік із мерії приїхав купити ялинку, щоб установити в парку замість тієї, яку на дачу для мера зрубали. І все б нічого, якби на кожному кроці впродовж усього понад тригодинного концерту постійно не повторювалась оця нормалізація корупції.

Наприклад, номер про колядника. Хлопчик переписав тексти колядок так, що у них з’явився компромат на героїв, і таким чином він видурює з них гроші, а потім ще й виявляється, що всі ці гроші також незадекларовані. І хоч у кінці стає зрозумілим, що герої — батьки колядника, а хлопчика вони натренували на ці колядки, щоб він із ними пішов до сусідів-прокурорів, мені все одно сумно. Сумно, бо всі сміялися з цього так, ніби бути корупціонерами й здирниками — це мало не наша національна традиція.

Глузування з ворогів

От де кварталівці могли на повну розійтися і це не викликає такого обурення, так це у номерах про окупантів. Мені навіть сподобався номер-пародія на Марію Захарову, речницю російського МЗС.

 Скриншот із пародії на Марію Захарову

Кварталівці висміяли той випадок, коли їй зателефонували прямо під час брифінгу й заборонили коментувати удар балістикою по Україні.

 Скриншот зі скетчу про російську сім’ю

Ще був номер про російську стереотипну сім’ю у стилі «Нашої Раші». Дуже бідні, на столі в Новий рік порожньо, одягнені у куфайки, але вірять Путіну попри все. Ну і звісно, вони — гомофоби, скрєпоносці та шовіністи. Гумор тут такий собі й жарти передбачувані, та й оце знецінення ворога всіх дістало. Часи «Ваньки-Встаньки» минули ще у 2022 році, хіба ні? Але, правду кажучи, цей номер бодай не викликає відрази, бо він про ворогів і їх не шкода.

 Скриншот зі скетчу про розмову Володимира Золкіна і полоненого північнокорейця

І, звісно, не зміг «Квартал» не поглузувати про північнокорейських солдатів, які воюють проти України. Я прямо була впевнена, що номер на цю тему буде, і він таки був. Фабула така: журналіст Володимир Золкін проводить інтерв’ю з полоненим північнокорейцем. Північнокореєць — одягнений у перуку Юрій Ткач. Весь скетч побудований на тому, яке те нещастя наївне, налякане і голодне — тільки Юрій Ткач голодним не виглядає. Золкін нагодував полоненого консервами для собак (ха-ха, військовополонених в Україні годують кормом для тварин) — і тому було навіть дуже смачно. Далі такий діалог:

— Що вам пообіцяли за участь у війні?

— Товарищ Ким нам обещал «Орбит» за мужество.

— Може, орден?

— Нет, «Орбит».

— Жувальну гумку?

— Старая просто совсем несладкая уже.

Або ще ось:

— Так, який ваш найсильніший підрозділ?

— Тот, который поел. Поэтому мы пока без элитных подразделений.

Може, самим кварталівцям це все здається дуже смішним?

Не все так погано

Ну, по-перше, хочеться похвалити музичні паузи. Крім запрошених українських артистів, виступів яких немає у фінальному випуску концерту на ютубі, були ще музичні вставки, які заповнили самі кварталівці. На початку і в кінці концерту — усім колективом, і ще кілька пісень виконали чарівні й голосисті співачки з «Жіночого кварталу» Віра Кекелія, Марта Адамчук, Еліна Мбані та Лалі Ергемлідзе. Особливо хочеться відзначити кавер на пісню Fragile Стінга у виконанні Лалі Ергемлідзе. Пісня була присвячена сім’ям військових, які через війну не можуть святкувати Новий рік разом.

По-друге, варто віддати кварталівцям належне. Було кілька номерів, які можна назвати навіть непоганими. Принаймні вони якісь добріші. Наприклад, номер про продавчиню, яка в новорічний вечір уже майже закрила магазин і тут прийшов дідусь зі списком продуктів.

 Скриншот зі скетчу у магазині

Може, комусь здається, що номер трохи ейджистьский, але, як на мене, то не зовсім, бо тут не стільки глузують із віку, а з певної ситуації, яка, думаю, траплялась у всіх продавців і продавчинь у продуктових магазинах: їм потрібно бігти до родини в новорічний вечір, а в останній момент приходить дідусь зі списком, який навіть не може прочитати.

 Скриншот із пародії на героїв фільму «Леон»

Ще один номер, який видався непоганим, — пародія на фільм «Леон». Вірніше, сиквел фільму через 30 років. Леон виховав Матильду, як рідну, вона тепер доросла, але дуже ледача й несамостійна — і він уже їй натякає, що пора з’їжджати. Скажу чесно, я навіть сміялася.

Старого Леона чудово втілив Станіслав Боклан, а 40-річну Матильду — Ірина Гатун, яка, до речі, торік і зіграла ту саму жінку «сіськадовська». Тепер вона стала повноцінною зіркою «Кварталу» й, по суті, зайняла місце Олени Кравець. Принаймні у новорічному концерті вона була чи не в половині скетчів.

 Скриншот зі скетчу про батька-зека, який прийшов до виховательки

Ще один номер із нею — скетч про виховательку в дитсадка, до якої прийшов батько одного з її вихованців. Батько — колишній зек, і обурений, що його сину на новорічному святі дали виконувати роль Півника. Ох, ці веселі святкові жарти про «півників» на зоні!

  Скриншот зі скетчу про Зеленського, Байдена і Трампа

Останній номер, про який хотілося б сказати, — це скетч про новорічне звернення Зеленського, до якого долучилися Байден і Трамп. По-перше, гарно спародіювали: Юрій Великий — викапаний Володимир Зеленський, Євген Кошовий непогано втілив Джо Байдена, а Юрій Ткач — чудово спародіював дещо ексцентричну поведінку Дональда Трампа на публіці. По-друге, навіть кварталівці жартують про узалежненість Зеленського від Єрмака (так-так, трохи жартів про ОП, і одразу ж, для балансу, — жарт про рівень IQ Кличка). По-третє, сам скетч смішний. Принаймні на тлі всього того, чим наповнений концерт.

Зеленський: «Дорогі українці, минає старий, дуже старий 2024 рік» і «на порозі вже чекає нас новий, хоча до цього був старий, новий старий, екстраординарний, непередбачуваний, коротше, фіг зна який рік».

Дональд Трамп: «Я прийшов, щоб вирішити всі ваші проблеми за 24 години. Але не треба мені дорікати, що я не зміг виконати головну свою обіцянку — закінчити війну за 24 години. Я не обіцяв закінчити війну за 24 години поспіль. Значить, годинку — сьогодні, дві годинки — через місяць, три годинки — в березні, і я закінчу цю війну». Власне, після цього скетчу почалося справжнє привітання Володимира Зеленського, а потім кварталівці почали знову жартувати — про алкоголь, алкоголь і ще трошки про алкоголь.

Тож новорічний «Єдиний Квартал» — це така собі суміш. Є і непогані моменти, та все ж переважають ознаки того самого старого зросійщеного «Кварталу», який хоч і перекладений українською, але з тими ж  характерними тупими жартами про українців, які складно назвати самоіронією, скоріше справжнім приниженням. Кварталівці цілком можуть бути смішними, якщо врешті збагнуть, що не варто глузувати з назв регіонів і міст, сміятися з топонімів та української мови, принижувати якусь конкретну стать, навішуючи на неї заїжджені махрові стереотипи, нормалізувати й гіперболізувати найгірше, що є у нас у суспільстві. Але, очевидно, що поки вони не вигадали, про що жартувати, якщо все це відкинути.

Скриншоти відео: Студія Квартал 95 Online/ютуб

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
14517
Читайте також
04.01.2025 10:00
Олександр Морський
для «Детектора медіа»
123 522
03.01.2025 10:00
Олег Джолос
для «Детектора медіа»
2 033
07.01.2024 12:00
Борис Бахтєєв
для «Детектора медіа»
19 612
05.01.2024 09:00
Олег Джолос
для «Детектора медіа»
1 752
Коментарі
8
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
NONAME
5 год. тому
Почитав я і за Квартал, і за Мамахохотала... Детекторівці мене не розчаровують своєю пропагандою (Квартал - погано, Дизель- погано, Мамахохотала - погано, Держкіно - це погано, замовлення державою фільмів та серіалів - це погано, іномовлення російською - це погано, більшість продукту, що виробляється медіахолдингами - гівно). А в сюспільного мовника ( в якого чи через гроші, навіть грантові, чи/або через рейтинги тричі не вдались експерименти з гумористикою) "а в остальном, прекрасная маркиза, всё хорошо, всё хорошо". Пора закінчувати з цими суспільними мовниками та грантовим фінансуванням медіа, бо до добра це не доведе, та й не потрібне воно українцям.
Пєтя
20 год. тому
Квартал — рагулі. Нічого нового
Rapunzel
1 дн. тому
Чудовий огляд, цікавий і збалансований. Дякую!
Бубен Шухрича
1 дн. тому
C...c...c... З праски щось сичило, ледве прорізався шепіт впотайки. С..с..сорос..с..сня. Так точно ж! Потужний флешбек пронісся крізь мозок. Клята соросня! Ось хто купив цей встратий детектор. І кум же казав позавчора в генделику - все клятий сорос купує. Банкротить, падлюка, а потім сам у себе викуповує. А на різницю скуповує отіх розумників в окулярах. Шелупонь газетну. Уууххх - Гриць в розпачі рвонув розтягнуту майку. Скотиняяяки! Вий звіра лунав по району депресивного міста втомленої країни. Навіть притихли гомонливі горобці. Мовчки палило реальність біле сонце да шось традиційно сичала стара радянська праска...
у кого більш переглядів?
1 дн. тому
"Мені навіть сподобався номер-пародія на Марію Захарову" - написала авторка, - контрольна закупівля провалена, як у поліцейських і податківців гетьманцева в онліфанс (добрий смайл). Не дивлюсь квартал і не знав би про що там якби не стаття. Нічого незвичного. Молодь мало вживає алкоголь, а про це не знають сценаристи коміків тому і добре. Редактор авторці мав би поставити пиво за "врятування репутації Детектор медіа, коли прихильники Дизель шоу запідозрили в кварталівсті видання", але це ж алгкоголь. Поцьомати - гомофобія, чи скорівду - то приниження жінок, теж не підходить напевно, уже заплутався якщо чесно, тож просто "дякую" мабуть може сміливо сказати не боячись. Хоча шоу новорічні уже не свіжі - що їх обговорювати.
Олег
1 дн. тому
Детектор медіа це інтернет видання
Олег
1 дн. тому
Одного мене цікавить питання - а що таке детектор медіа і де він взявся
ПеПо
1 дн. тому
Бездарний висер невідомої графоманки
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду