Ситком «Голова-2» пожертвував героєм заради ідеї

Ситком «Голова-2» пожертвував героєм заради ідеї

16 Листопада 2024
1557
16 Листопада 2024
10:00

Ситком «Голова-2» пожертвував героєм заради ідеї

1557
Краще забути все, що ви побачили наприкінці першого сезону проєкту.
Ситком «Голова-2» пожертвував героєм заради ідеї
Ситком «Голова-2» пожертвував героєм заради ідеї

На Новому каналі відбулася прем’єра другого сезону ситкому «Голова». Як і в попередньому сезоні, в ньому 16 серій. Нагадаю, що в першому сезоні події відбувалися в маленькому селі Антонівка неподалік від Києва незадовго до великої війни. Головний герой, студент економічного факультету київського вишу Антон Князевич, уклав парі з ректором і переміг на виборах сільського голови. Разом із вірними друзями-однокурсниками Богданом Кравцем і Міланою Красновою він усе літо шукав способи врятувати село від занепаду. Врешті-решт команда вигадала, як забезпечити економічну самостійність Антонівці, й достукалася до сердець його жителів. Як бонус усі герої зустріли своє кохання, а Князевич ще й отримав грант на навчання у США.

  Кадр із другого сезону

У другому сезоні події відбуваються в тій же Антонівці за рік після початку повномасштабного вторгнення. Село вчиться жити у воєнних умовах, а колишні друзі та партнери Антон і Богдан раптово стають конкурентами. З особистим життям у головних героїв теж не все гладко, особливо у Князевича. Цього разу любовний трикутник виглядає куди безнадійніше, ніж це було раніше. Та й проблема, яку розв’язують головні герої, набагато серйозніша. Мова про втрату Антонівки, яку намагається поглинути сусіднє велике село Дубці. Загалом, гідний і цікавий сюжет, який зі старту зіпсувало несподіване переосмислення ключової сцени першого сезону.

 Так закінчився перший сезон

Перший сезон «Голови» завершується тим, що головний герой кидає омріяний Єльський університет і повертається додому, бо почалася велика війна. На останніх кадрах Антон заходить до сільради, де зібралися його налякані друзі. Це найзворушливіша сцена у всьому серіалі, яка за секунду здатна показати справжні дружбу, любов, вірність, сміливість, самопожертву, єдність — усе те, що ми відчували на початку повномасштабного вторгнення та що допомогло нам встояти.

У другому сезоні виявилося, що все це Антону наснилося. Насправді він повернувся лише за рік, тобто влітку 2023-го. Виразних причин, чому так сталося, ситком не називає. «Минали дні, тижні, місяць, другий. Внутрішній голос казав мені: “Антоне, їдь, ти маєш бути там, там зараз твої друзі. І ось нарешті цей голос узяв гору”», — якось розпливчато розповідає Антон.

  Колишні друзі стали майже ворогами

Думка про те, що спонукало творців «загубити» перший рік великої війни, не давала мені спокою майже до фіналу. Можливо, вони вважали за потрібне увести сюжет подалі від жахливих подій у Київській області навесні 2022-го чи взагалі від усіх страшних втрат країни того року? Або переказали таким чином повідомлення всім, хто не наважився доєднатися до спротиву на початку великої війни? Мовляв, краще пізно, ніж ніколи. В будь-якому разі мене такий поворот розчарував, адже він знецінював головного героя. Тим більше, що промарнований рік, як показав серіал, Князевич провів не за збиранням донатів чи хоча б у палких суперечках у студентських колах про «долі народів», а на дивані з ігровою приставкою та чипсами.

 Такого Князевича ви ще не бачили

З головним героєм у сиквелі взагалі коїлося щось незрозуміле. Відразу після повернення Антон почав інтригувати проти Богдана, бо той замінив його на посаді сільського голови та відмовився поступатися місцем за першою вимогою. Далі Князевич наробив купу помилок в особистому житті та назагал пустив усе своє життя під укіс, а заразом і життя всіх жителів Антонівки. Але навіть у майже безнадійних умовах дружба і єдність перемогли, бо разом це — потужна сила. Заради цієї ідеї творці, скоріш за все, і «переосмислили» героя. Той Князевич, що в першому сезоні повернувся у воєнну Україну, навряд чи зміг вплутатися в таку халепу, в яку потрапив Князевич 2.0.

 Саньок долучився до війська

Наче як компенсуючи псування «світлого образу» Антона, інші головні герої змінилися на краще. Подорослішав, наприклад, автослюсар Саньок, який долучився до війська, попри вмовляння Мілани та друзів-військових. Стали серйознішими і Бодя, і Соня — кохана Князевича з першого сезону, і Мілана. Останні, як і Саньок, теж зіткнулися з необхідністю зробити вибір, який вплине на їхнє подальше життя.

Щоправда, з другорядними героями в «Голові-2» не все так райдужно. Перший сезон вразив відсутністю стереотипів про селян і містян, які довго панували в українському серіальному виробництві. Якщо персонажі в кадрі й демонстрували якісь карикатурні риси, то лише для того, щоб потім здивувати глядача своєю багатогранністю. Натомість у другому сезоні творці без штампів не обійшлися.

 Джош — типовий американець з анекдотів

У першій же серії з’явився новий наскрізний персонаж Джош — американський документаліст з українським корінням, якого Князевич привіз зі США для відеофіксації «найважливіших моментів незламності нашого духу». Джош розмовляв українською з дратівливою «американською» вимовою з додаванням англіцизмів. Наприклад, «Айм сорі, я спав» або «Вот кайнд оф задачас?». Гумор навколо Джоша будувався переважно на тому, що він чогось не розуміє: чи то правил гри у футбол, чи то українських ідіом. Назагал він виглядав абсолютно зайвим персонажем, який ніяк не штовхає сюжет і вигаданий лише для того, щоб покинутий усіма Антон не здавався зовсім жалюгідним. Але наостанок Джош таки «вистрелив», випадково врятувавши свого нікчемного приятеля Антона від повного провалу.

Пародією виглядав і ще один «новенький» — чаклун Остап, якого представили як «амбасадора медицини в Антонівці». Він виявився тим самим «пришелепкуватим чувачком у солом’яному брилі», появи якого побоювалася моя колега Лєна Чиченіна в першому сезоні. На щастя, роль Остапа обмежилася одним епізодом.

 В Антонівці знайшовся свій чаклун

Попри всі дива з героями, у «Голови-2» є одна беззаперечна перевага перед першим сезоном. У кожній серії він згадує про наслідки російської агресії для людей і проводить ненав’язливу виховну роботу. Герої опиняються в ситуаціях, які пояснюють, чим загрожує недотримання комендантської години, чому заборонено знімати роботу ППО, навіщо під час тривоги йти до бомбосховища, як не натрапити на міну в полі тощо. Окрема подяка за епізод, присвячений народній художниці Поліні Райко. Її дім-музей в Олешках був зруйнований повінню після підриву греблі Каховської ГЕС. У серіалі художницею ненадовго стала баба Галя, щоб показати, яке вразливе народне мистецтво й особливо його творці.

  Баба Галя наслідувала народну художницю Поліну Райко

Недарма «Голова-2» здобув перемогу в конкурсі соціально вагомого контенту PITCHUA+, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Щоправда, сиквел отримав грантову підтримку на етапі постпродакшену, а зйомки відбувалися за допомогою спонсорів. Через це маємо в «Голові-2» неприхований продакт-плейсмент, чого не було в першому сезоні. Добре усвідомлюю принцип «нема грошей — нема кіно», але відверта реклама знецінює загальний зміст.

 В одязі місцевих обійшлися без продакт-плейсменту

Отже, на перший погляд може здатися, що серіал продовжив традицію робити сиквели гіршими за оригінал. Адже в ньому менше гумору, більше реклами, а герої поводяться не так, як можна було очікувати. Назагал ситком втратив легкість, яка була присутня в першому сезоні. Але насправді серіал змінився рівно так, як змінилися за останній рік його глядачі. Ми почали реально дивитися на речі, а «Голова-2» перестав бути казкою.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1557
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду