Надія Савченко розповіла, що вчилась журналістиці, і просить пришвидшити слідство

Надія Савченко розповіла, що вчилась журналістиці, і просить пришвидшити слідство

7 Жовтня 2014
6601
7 Жовтня 2014
14:49

Надія Савченко розповіла, що вчилась журналістиці, і просить пришвидшити слідство

6601
Надія Савченко розповіла, що вчилась журналістиці, і просить пришвидшити слідство
Надія Савченко розповіла, що вчилась журналістиці, і просить пришвидшити слідство

Українська льотчиця Надія Савченко, яку 22 вересня етапували з СІЗО Воронежа до СІЗО №6 у Москві для проходження в Інституті імені Сербського судової психіатричної експертизи, повідомила, що прагне швидшого закінчення слідства у її справі, але наразі слідчі дії з нею не проводять. Про це вона розповіла представниці організації  «Відкрита Росія» Зої Світловій.

 

Для зустрічі Надію Савченко, яку тримають у Росії за гратами за звинуваченням у загибелі журналістів каналу «Россия 1», привели в слідчий кабінет, при розмові були присутні три співробітника СІЗО №6 «Печатнікі».  У єдиній московської в'язниці для жінок з українською громадянкою дозволили говорити тільки про умови утримання, а не про кримінальну справу.

 

Надія Савченко розповіла, що сидить одна в чотиримісній камері, у якій є холодильник і зламаний телевізор.  «Був телевізор, але чисто декорація - у нього зламана антена, і мені запропонували її самої поміняти. Але ж тут нічого не дозволяють передавати, так що антену мені ніхто не зможе передати!», - сказала українська льотчиця.

 

Вона також повідомила про дивні обмеження: так, не можна користуватись одноразовим пластмасовим посудом, не дозволяється мати дві ковдри.  «Спати тут дуже незручно. У нас в Україні в потягах і то краще. Тут незручні ліжка - матрац дуже тонкий, а під матрацом у ліжку не суцільний настил, а якісь квадратики. Прямо туди провалюєшся. Жінки з сусідньої камери пояснили мені, що треба навчитися укладатися в ці квадратики. Адвокати передали мені постільну білизну і ковдру, я хотіла казенне ковдру підкласти під матрац, але не тут-то було - ковдру у мене забрали: дві ковдри - не положено», - сказала ув'язнена.

 

Надія Савченко також заявила, що у камері встановлені відеокамери, за нею постійно стежать  і періодично примушують роздягатись для обшуку. «Коли виводять мене до адвокатів, а потім повертають в камеру, обшукують, роздягають. Це принизливо. Я, звичайно, намагаюся так встати, щоб цей момент не був видний на відеокамері. У Воронезькому СІЗО якось акуратніше, чи що, обшукували, не так мацали ...», - розповіла військовополонена.

 

Вона також не знає , чи доходять до адресатів її листи, які вона пише українською мовою. Як уже повідомлялось, у московському СІЗО Надії Савченко заборонили вести щоденник. Також не дозволяють будь-яку працю. «Чай заварюю, курю, книжки читаю нецікаві, які тут дають. Зазвичай, коли мені погано, я працюю. А тут нема чого робити. Я в Воронезькому СІЗО пропонувала їм стіни художньо розмалювати або пофарбувати - мені сказали: не положено. Вела тут щоденник, але у мене його відібрали. Обіцяли знищити, я не хочу, щоб мої особисті записи хтось чужий читав. Але взагалі-то я ні на що не скаржуся і ні про що не прошу. Мені взагалі не подобається сидіти у російській в'язниці: що в одиночці, що не в одиночці», - повідомила льотчиця.

 

Поки ув'язненій не дозволили зустрітись з українським консулом. Єдина зустріч з представником української влади відбулась ще у Воронезькому СІЗО.  Слідчі також не дозволяють Надії Савченко поговорити з сестрою по телефону, але просити про побачення з родичкою вона боїться через те, що жінку у Росії можуть затримати.

 

Льотчиця також не вірить, що на засідання Басманного районного суду в Москві зможе приїхати лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко, тому що переконана, що в Росію українських політиків зараз не пускають. Як відомо, Надія Савченко очолює передвиборчий список цієї партії на виборах до Верховної Ради.

 

13 жовтня суд у Москві розглядатиме скаргу Надії Савченко на проведення судово-психіатричної експертизи в інституті імені Сербського. Вона подала заяву, що хоче особисто бути присутньою на суді. «Я хочу, щоб суддя подивився на мене і вислухав. В колишньому рішенні суду йшлося, що мені треба провести експертизу, бо мені вже 35 років і я незаміжня, значить щось зі мною не так. Та до того ж у мене «націоналістичні погляди» ... Але чому тоді не перевірити психічне здоров'я англійської королеви, яка сказала, що вона присвятила своє життя Англії? У мене все нормально з психікою. У нас в армії кожні півроку проводять психіатричну експертизу», - сказала льотчиця.

 

Вона також розуміє, що в інститут імені Сербського не зможуть потрапити ні адвокати, ні правозахисники.  «Там буде повна ізоляція. Уявляю, що зі мною там робитимуть. Але я на їх питання відповідати не стану», - запевняє Надія Савченко.

 

Ув'язнена повідомила, що наразі з нею не проводяться слідчі дії. «Ні, слідчий ще жодного разу не приходив за ті десять днів, що я тут. Чому взагалі все так довго ?! Я помилялася, коли мене ще допитували, як свідка (в готелі "Євро" під Воронежем з 23 по 30 червня. - «Відкрита Росія»), не думала, що на мене заведуть кримінальну справу. Я розумію, що я повинна своєму народу. Але не можу зрозуміти, що я винна Росії? Одна справа - полон. Зовсім інша справа - в'язниця», - сказала українська громадянка.

 

На питання, чому ополченці передали її в Росію, Надія Савченко відповіла: «Напевно, тому що я - офіцер, почитали в інтернеті, вирішили, що я - «зірка». Але ж немає ніякого складу злочину ... Закінчуйте слідство скоріше! Мене не б'ють, все дуже ввічливі, але мені не потрібна ця ввічливість! У мене забрали моє життя і дали інше життя. Тут у в'язниці один день за п'ять йде. У мене виходить вже цілий рік».

 

Льотчиця також розказала, що чотири роки домагалась свого, аби реалізувати свою мрію літати: «Я дуже хотіла стати льотчиком, чотири роки надходила в льотне училище - не брали. Тому я провчилася на швачку-конструктора верхнього одягу, ще вчилася цілий рік на факультеті журналістики. Напевно, якби не стала льотчиком, то була б військовим кореспондентом. А зараз я - другий пілот. На Україні взагалі немає жінок - командирів корабля, але це не означає, що ми не можемо літати. Водити літак - просто, це так само, як водити машину або їздити на велосипеді».

 

Надія Савченко також відповіла на зауваження, що у Росії є багато людей, які її підтримують: «Так, я чула про це. І це добре. Я знаю, що немає поганого народу, є просто погані люди. Так само, як є і хороші».

 

Нагадаємо,  один з адвокатів української льотчиці  Микола Полозов заявив, що у московському СІЗО №6 на Надію Савченко намагаються чинити тиск.  

 

22 вересня Надію Савченко етапували з СІЗО у Воронежі (Росія) до московського СІЗО №6 для жінок «Печатнікі». 26 вересня  російський суд переніс розгляд апеляції захисту української громадянки, який не згоден на примусове психіатричне обстеження підзахисної, на 13 жовтня.  

 

Офіційний представник Слідчого комітету РФ Володимир Маркін заявив, що українській льотчиці Надії Савченко призначили психіатричну експертизу в Москві. 

  

15 вересня Воронезький обласний суд (Росія) відхилив скаргу адвокатів на продовження терміну арешту до 30 жовтня українській льотчиці Надії Савченко, яку звинувачують у загибелі російських журналістів. Раніше  адвокат Микола Полозов заявив, що російські слідчі не змогли надати доказів вини Надії Савченко у загибелі російських журналістів, через  що суд було перенесено з 12 на 15 вересня.

 

Начальник головного слідчого управління СБУ, заступник керівника центру щодо повернення заручників, генерал-майор Василь Вовк заявив, що справу української льотчиці Надії Савченко, яку Росія звинувачує у загибелі журналістів каналу «Россия 1» в зоні АТО на Донбасі,  сфальшовано: журналісти загинули, коли її вже було затримано. Адвокат Надії Савченко Марк Фейгін також наполягає, що українська льотчиця  потрапила вполон до луганських бойовиків ще до того, як загинули російські журналісти Ігор Корнелюк і Антон Волошин, у смерті яких Росія звинувачує українку. 

 

9 липня Слідчий комітет Росії (СК) пред'явив Надії Савченко обвинувачення в пособництві у вбивстві співробітників російської ВДТРК (канал «Россия 1») Ігоря Корнелюка і Антона Волошина, які перебували на території України нелегально і загинули під час обстрілу 17 червня під Луганськом.

 

 «Детектор медіа»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
6601
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду