Зірки вечірок. Як українські політики викрадають чужі свята
Зірки вечірок. Як українські політики викрадають чужі свята
Можливо, вам колись доводилося зустрічати таких готей, які приходять на свята не заради привітання умовного іменинника, а з більш меркантильних цілей: поїсти, похизуватися, налагодити зв’язки. Судячи зі святкових сюжетів телеканалів, майже всі українські політики належать саме до таких людей. Вони розповідають школярам про свої перемоги, приписують собі чужі подарунки, зводять до своєї персони спільні дати. А журналісти чомусь не просто вважають це вартим новин, вони вважають вартим новин лише це й взагалі не показують безпосередніх винуватців свят.
Спробуйте здогадатися, якої визначної дати стосується ця начитка від ведучої ICTV: «Порошенко запевнив, що боротьба за звільнення політв'язня Кремля не припиняється ні на мить. Крім того, наша Держава не питатиме дозволу Путіна на інтеграцію в НАТО та ЄС. Так само Україна не питатиме в Росії, в які храми ходити. На переконання Петра Порошенка, томос - єдина православна помісна церква буде раніше, ніж будь-хто очікує. У середині країни, на думку президента, Верховна Рада має обрати новий склад ЦВК і розблокувати вибори у 127 новостворених об'єднаних територіальних громадах». Ідеться про День кіно, 8 вересня, проте єдина участь у цьому повідомленні кіношників - це ось цей фрагмент переказаної промови гаранта: «...згадав про режисера Олега Сенцова...».
А ось це – дуже чуйне привітання головнокомандувача до Дня розвідки на «Україні» 7 вересня: «Створений сучасний навчальний комплекс, який повністю відповідає стандартам НАТО. І це не випадково. Ви всі знаєте, що декілька днів тому я, як президент, вніс до парламенту...» Самим розвідникам слова не дали. «Інтер» 9 вересня розповідав про день танкіста й теж проігнорував думки бійців з приводу свята: «Президент сказал, что как главнокомандующий он гордится этим родом войск. Украинские танкисты с честью защищают нашу страну на востоке, демонстрируя при этом высокое боевое мастерство». Здається, створення ефекту причетності до військових дат непомітно увійшло до обов’язків Президента.
Хоча цим Петро Олексійович не обмежився й прийшов також на свято школярів із відповідними для дітей наслідками. Спочатку вони разом із глядачами «України» 3 вересня послухали слогани: «Ми зробили і ратифікували угоду про Асоціацію, стрімко наближаючись і повертаючи нашу країну в єдину родину європейських народів», потім дізналися про подарунки від Президента й урешті побачили, який він простий: сидить і спілкується зі школярами в одному колі. Тим, кому візуального натяку на «близькість до людей» замало, журналісти додатково від Порошенко озвучили: «Мені імпонує стиль нашого спілкування - у нас немає таких довгих виступів...»
Щойно школярі перемогли лінійки – з’явилися засідання з Президентом
Звісно, День знань привабив й інших політиків. На «Інтері» двічі проявив себе «Опозиційний блок», при чому обидва рази даруючи чужі подарунки. Наталя Королевська їздила на Схід 1 вересня, судячи з усього, в ролі посильного: «Женщины со всей Украины передали подарки этим детям». Тим не менше, чомусь саме народній депутатці єдиній дісталася честь виступати на камеру. 3 вересня на каналі з’явилося двоє нардепів «опоблоківців» із Полтавської облради, які дарували місцевій школі спортінвентар. Один із них так і каже: «Ми як вихованці, це наш як подарунок, це наша дань». Насправді ж, учні фактично самі купили собі всі ці «подарунки», точніше, їхні батьки, адже придбали їх за рахунок бюджету (тобто, податків), про що активно розповідає інший «опозиціонер»: «Сделали тоже за областные деньги [...] Выделяются у нас сейчас по перевиконанню [...] Всё это на областном бюджете».
Володимир Гройсман теж не лишився осторонь від святкувань. 8 вересня екс-міський голова їздив вітати Вінницю із 655-річчям. ICTV та «Інтер» передали фрагменти однієї заяви прем’єра, у якій той вітає не так містян, як своє успішне адмініструваня: «Початком успіху було те, що влада почала поважати своїх городян. Саме з небайдужості до проблем кожного, саме в об'єднанні наших стремлінь, ми можемо робити якісно свою справу», - передали «Факти». До речі, разом із прем’єром їздив до рідного міста й Президент, але його коментарі просочилися лише на ICTV й стосувалися вони свята іншого українського міста: «Ми зробимо все можливе і нехай нас почують луганчани, для того, щоб ми повернули святкування Дня Українського міста Луганськ». На звичайних жителів міста жоден з цих каналів уваги не звернув.
І саме останній факт найбільше доводить цілковиту піарність та безсенсовність подібних сюжетів. Українські політики вільні люди й теоретично можуть прийти на будь-яке свято, але ж це не означатиме, що подія автоматично почне обертатися навколо них. Чим слова Гройсмана про його повагу до «городян» такі важливі, щоб глядач почув їх і не почув виступ, наприклад, нинішнього мера? Яким чином Петро Порошенко потрапляє в новини на військові свята, а самі армійці - ні? Навіщо всій Україні знати, що Наталя Королевська успішно довезла дітям зібрані іншими людьми подарунки? Навіщо українцям взагалі знати про виконання чиновниками таких пересічних речей як привітання? Це обрані державні адміністратори, а не селебритіс, і вся їх цінність для новин закінчується на тому ж місті, що і їх повноваження. Тим паче, що, як ми бачимо, у більшості своїх привітань політики говорять зовсім не про умовних іменинників, а про себе.
Детальніше про ці та інші особливо яскраві сюжети тижня читайте в публікації «Новий сезон — обличчя ті ж. Моніторинг теленовин 3–9 вересня 2018 року».