Канал Коломойського на захисті банку Коломойського

Канал Коломойського на захисті банку Коломойського

3 Січня 2017
4712

Канал Коломойського на захисті банку Коломойського

4712
Як «1+1» за тиждень перейшов від спокійного висвітлення націоналізації до інформаційної війни з владою.
Канал Коломойського на захисті банку Коломойського
Канал Коломойського на захисті банку Коломойського

Підсумки моніторингу порушень журналістських стандартів у щоденних новинах центральних телеканалів, що його здійснює громадська організація «Детектор медіа», за період 19-24 грудня 2016 року.

Головними темами тижня стали: націоналізація «Приватбанку», ухвалення державного бюджету на 2017 рік, бої на Світлодарській дузі.

Як «1+1» розповідав про націоналізацію «Приватбанку»

Націоналізація «Приватбанку» 18 грудня очікувано стала однією з головних тем щоденних теленовинах тижня. І так само очікувано не обійшлося без суперечливих моментів: 5 канал та «112», наприклад, 19 грудня заявили, що нове керівництво стане відомим за два дні. Хоча про нього оголосили напередодні ввечері. «UA: Перший» удвічі занизив кількість клієнтів банку, вказавши, що їх «чверть населення України». ICTV не помітив заяви керівництва «Привату» про те, що люди знімають по два мільярди на день, і рапортував, що особливого ажіотажу біля банкоматів немає. Але, звісно, головним каналом в історії націоналізації «Приватбанку» був «1+1».

Понеділок 19 грудня «ТСН» починає пацифістично: банк хвалять (називають «народним» та пишаються мільйонами його вкладників), але й державу не критикують. Замовчують лише причину націоналізації, стверджуючи, що акціонери підтримали перехід установи в державну власність через «тиск та інформаційні атаки». Про діру в 150 мільярдів гривень — ані слова.

Проте спокій на інформаційному фронті протривав недовго, і вже в четвер 22 грудня проти уряду та НБУ посипалися звинувачення від журналістів та колишніх керівників «Привату». Били по всьому: «На думку екс-менеджменту, керівництво Нацбанку вело цілеспрямовану політику зі знищення “Приватбанку”. При цьому вони мають лише версії, навіщо це було потрібно, або заради перерозподілу власності, або ж у рамках політики НБУ, яка, на думку екс-приватівців, була спрямована не на розвиток економіки, а на зачищення ринку. Ще одна версія — особиста неприязнь очільниці НБУ до основного акціонера». У сюжеті нахвалюють місцеві сервіси («“Приват 24” — это больше, чем маркетинг»), декілька разів спростовують існування мільярдної діри (її то вважають цілком «міфічною», то пояснюють хибну логіку НБУ з її виникнення), спростовують позитивні заяви закордонних лідерів (мовляв, вони просто звикли довіряти центробанкам) і насамкінець згадують, що за роки війни в Україні вдвічі зросла частка російських банків. До чого тут проблеми «Привата» — незрозуміло, але якщо росіянам добре, то українцям явно має бути погано.

Наступного дня, в п’ятницю 23 грудня, на «1+1» вигадують нові способи покритикувати державу. Спочатку тут детально й по пунктах цитують заяву Ігоря Коломойського, головна думка якої: «“Привабтанк став жертвою свавілля НБУ», який постійно змінював вимоги до банку. Потім подають сюжет про перепитії у Кіпрському філіалі «Привату»: «[...]Працівники банку відмовилися списувати кошти з рахунків клієнтів, оскільки це суперечить приписам кіпрського “Центробанку”. Тож новий власник “Привату”, держава, примусово списала ці кошти з кореспондентського рахунку філії». Окремо розповідають, як працівникам банку погрожували ув’язненням у разі невиконання вимог влади. Коментарів самої «держави» з приводу жодної заяви немає, згадок про хоча би позицію (ми вже мовчимо про аргументи) теж. Тож в обох випадках владу виставлено таким собі монстром, який то незрозуміло чому змінює вимоги до «Привату», то силоміць списує кошти з рахунків його клієнтів і погрожує співробітникам.

Думку ж журналістів про банк добре описує цитата з новини про нове керівництво фінустанови: «“Приват” — найбільший та найкращий в Україні, тому йому потрібні були найліпші спеціалісти».

«Інтер» замовчує наслідки, а «1+1» — причини

20 грудня на «Інтері» й на «1+1» вийшли матеріали про пенсії для ветеранів міліції. Правда, в сюжеті «Подробностей» їх вимагають без жодної реакції, а в «ТСН» — реформують без жодного примусу.

 

Такими ветерани міліції виглядають на «Інтері», а такими на «1+1»

Повідомлення практично антонімічні за змістом і за формою. На «Інтері» про вимоги колишніх співробітників міліції розповідають на початку випуску у двох сюжетах — із-під стін Верховної Ради та з регіонів. І там і там тривають акції протестів. Об’єднують їх спільні вимоги — збільшити пенсії та звільнити Авакова. Від народних активістів на адресу міністра звучать найрізноманітніші звинувачення: від повної професійної некомпетентності до злочинного минулого в Італії. Жодного коментаря представників МВС у сюжеті немає (зате є Каплін). Судячи з повідомлення, на акції ніхто не відреагував, а проблеми міліціонерів «никто решать не собирается».

На «1+1» про пенсії міліціонерів говорять у кінці випуску і з у п’ять разів меншим хронометражем. Тут стверджують, що «пенсії ветеранам міліції перерахують», і запевняють, що Аваков поважає ветеранів і те, як вони ризикували своїм життям задля країни. Подають і коментар самого міністра. Зате жодним чином не згадують про мітинги в регіонах і під Верховною Радою.

Українські телеканали повідомили

п’ять різних статистик із АТО за один день

Сім центральних українських телеканалів подали 23 грудня п’ять різних статистик із АТО за один і той же період (22 грудня). Числа різняться від одного пораненого до двох загиблих.

22 грудня в зоні АТО загинуло двоє українських військовослужбовців, ще трьох було поранено. Таку інформацію озвучив речник Міноборони Андрій Лисенко.

А ось яку озвучили телеканали:

«Україна»: «Один боец ранен под Мариуполем»;

«112»: «Один український військовий загинув в Авдіївці. Його вбила куля снайпера. Ще один боєць поранений. Такі дані штабу АТО за п'ятницю»;

5 канал: «І ще двоє українських військових поранені під час боїв на Свтлодарській дузі протягом цієї п'ятниці»;

«1+1»: «Один військовослужбовець загинув ще вчора напередодні ввечері, а ось інший, про якого казали, це той, який вважався до сьогодні зниклим безвісти».

Правдиву інформацію подали тільки СТБ, «Інтер» та «UA: Перший».

«Інтер» розповів про те, як Олександр Вілкул робив іграшки

У «Подробностях» практично щотижня піарять співголову фрації «Опозиційний блок» Олександра Вілкула. 25 грудня, напередодні Нового року, й піар вирішили зробити новорічним. Сюжет розповідає про благодійний конкурс, організований фондом нардепа у Кривому Розі. Тут діти виготовляти новорічні подарунки для своїх однолітків-переселенців. Після кількох синхронів із дітьми, журналісти повертаються до політика: «А эту новогоднюю елку дети мастерили вместе с народным депутатом Олександром Вилкулом». Після цього лунає коментар нардепа, в якому той називає невідомих глядачу (і не показаних ні до, ні після) дітей: «В конкурсе принимали участие как наши земляки, я только что игрушку делал вместе с Олей и Дашей, которые из Кривого Рога, а также дети-переселенцы. Вот Илья только что принимал участие, тоже очень хороший мальчик». У кінці ж «Подробности» наголошують, що подарунки від фонду Олександра Вілкула отримали всі учасники конкурсу, хоч спочатку вони були виділені лише для переможців.

Перевагу на телеканалах отримали такі політики та політичні сили:

Петро Порошенко: про Президента за тиждень вийшло три сумнівнх сюжети: по одному на «Україні», 5-му каналі та «UA: Першому». Також на «Україні» пропіарили Марину Порошенку.

Володимир Гройсман: кількість реклами на користь глави уряду цього тижня була критично низькою — загалом два матеріали; по одному на ICTV та «Інтері».

Арсен Аваков: міністра МВС з порушенням балансу показали на «1+1».

Олег Ляшко: цього тижня вигідні лідеру Радикальної партії матеріали можна було побачити на «Україна» чотири рази. Побував він і у студії каналу.

Сергій Каплін: депутата від БПП пропіарили на «Інтері» п’ять разів. Головним чином, подаючи його коментарі на різноманітну, не завжди пов’язану з його посадою, тематику.

«Народний фронт»: реклама партії поступово набирає обертів. Цього тижня її можна було побачити чотири рази — двічі на «Україні» та по разу на ICTV й «112».

«Опозиційний блок»: цього тижня партію пропіарили шість разів. Тричі на «Інтері» та на «Україні». Його представники не лише виробляти іграшки, а ще й вітали священників та давали інтерв’ю зі зручними питаннями.

«Батьківщина»: партію Юлії Тимошенко піарили двічі: по разу на «112» та на ICTV.

Аграрна партія: традиційно політислу пропіарив ICTV. Тут же мала місце реклама депутатської групи «Воля народу».

Критика:

Арсен Аваков: «Інтер» повернувся до своєї головної діяльності й цього тижня випустив проти міністра МВС чотири матеріали.

Валерія Гонтарева: голову НБУ двічі критикували на «1+1».

Загалом експерти ГО «Детектор медіа» нарахували протягом тижня 57 сумнівних матеріалів, що на 11 менше, ніж минулого тижня. Найбільше їх було на «Україні» — 23. На «Інтері» таких повідомлень було 12, на ICTV — 8, на «1+1» — 7. «UA: Перший» випустив три сумнівних матеріали, «112» та 5 канал — по два.

Детальніше про це читайте в публікації «Пристрасті за “Приватом”. Моніторинг теленовин за 19–24 грудня 2016 року».

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
4712
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду