Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 9 жовтня 2023 року
«Детектор медіа» щодня відстежує головні теми, гостей та тенденції в етері марафонів «Єдині новини #UAРазом» та «FreeДом», а також окремо аналізує якість мовлення.
Телеканали: «1+1», «Інтер», «FreeДом»
У блоці «1+1» директор Центру громадських досліджень «Український меридіан» Дмитро Левусь говорив зокрема про перспективи передачі Україні Німеччиною ракет Taurus. Історія тривала, перешкод стільки, що, за словами гостя, очевидна їхня штучність. Водночас зрозуміло, що рішення залежить не від однієї людини. Перешкоди в наданні танків свого часу теж здавалися непереборними, однак їх подолали.
Журналіст Роман Цимбалюк коментував зроблену до дня народження Путіна пропозицію Кадирова скасувати в Росії президентські вибори. Російські пропагандисти тему не підхопили. Водночас «за кількістю крові день народження Путіна, безумовно, вдався», зауважив Цимбалюк. Те, що ХАМАС коїв на півдні Ізраїлю, дуже нагадує злочини росіян у Бучі та інших українських містах, відзначив журналіст, додавши, що Заходу, якщо він хоче вижити, слід не зменшувати, а збільшувати підтримку України.
Пропозицію Кадирова скасувати вибори президента коментував і російський публіцист і соціолог Ігор Яковенко. На його думку, жодних наслідків, ані юридичних, ані будь-яких інших, ця ідея не матиме.
Директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос скептично поставився до заяв Ірану про непричетність до нападу ХАМАС на Ізраїль. Сам ХАМАС не напав би, переконаний Семиволос. «Прямих доказів участі Росії ми не бачимо, але, з огляду на співпрацю Москви і Тегерана, Росія напевне була в курсі якщо не всіх моментів, то деяких», — також наголосив він. Принаймні спроба Нетаньяху налагодити спільний проєкт з Росією для стримування Ірану, вочевидь, зазнав краху, вважає Семиволос.
За висловом дипломата Руслана Осипенка, «йде Третя світова, просто іншими засобами. Персоналістські режими перейшли з оборони в атаку. Росія з Іраном підпалили Близький Схід, знаючи, що це найслабше місце США». За прогнозом Осипенка, Захід змушений буде розподіляти підтримку по всьому «фронту», увага до України зменшуватиметься, і це є частиною стратегії Кремля. Пожежу здатен погасити Китай, але про умови Сі Цзіньпін домовлятиметься з Байденом.
У блоці каналу «Інтер» директор з розвитку інформаційно-консалтингової компанії Defence Express Валерій Рябих коментував чергову спробу російських спецслужб дискредитувати Україну — мовляв, ХАМАС воює зброєю, переданою йому Україною. За словами гостя, подібні провокації здійснювалися ще до агресії 2014 року — тоді з метою дискредитувати Україну на ринку озброєнь. Звісно, ворог вдаватиметься до таких заходів, щоб посіяти сумніви у необхідності підтримки України. Але зараз не той час, щоб подібним фейкам з легкістю вірили, переконаний Рябих.
Українська телеведуча Катерина Трушик, яка зараз разом із дітьми перебуває в Ізраїлі, розповіла про обстановку в місті Хайфа, де лунали сирени повітряної тривоги через ракетну загрозу з території Лівану. За словами журналістки, ізраїльські воєнні кореспонденти порівнюють ситуацію в країні з Україною.
Про напад ХАМАС і відповідь Ізраїлю говорив і головний редактор ізраїльського порталу «Деталі» Еміль Шлеймович.
На думку Анни Красуліної, прессекретарки Світлани Тихановської, війна в Ізраїлі навряд чи відволіче увагу від України: світ ще раз побачив, як поводяться агресори, як виглядає зло. Чи вигідні події на Близькому Сході Росії? Безумовно, «вона завжди там, де можна половити рибку в мутній воді». А для світової спільноти це дзвіночок — не повинно бути втоми від війни, злу треба протидіяти.
Політичний коментатор Ігор Рейтерович стверджував, що не Ізраїль починав цю війну, але він у ній переможе. Судячи з настроїв ізраїльського суспільства, про жодні перемовини з терористами не йдеться. У Росії не приховують радості, і найстрашніше, що радіють не лише пропагандисти, але й пересічні росіяни: «рівень антисемітизму печерний».
У блоці каналу «FreeДом» на зв'язок зі студією знову виходили Ігор Семиволос, Валерій Рябих і Катерина Трушик.
Головна редакторка порталу «After Empire» Ольга Курносова припустила, що реакція на події в Ізраїлі російських медіа і пересічних росіян, зокрема зловтіха і безчинства в соцмережах, — один із доказів причетності Росії до нападу ХАМАС. Кремль поставляв ХАМАС зброю, влада Росії напевне була в курсі, що саме готується, наголосила Курносова.
Віце-президент Всеукраїнської фундації «Захист прав дітей» Олексій Лазаренко коментував обговорення в ПАРЄ викрадення росіянами українських дітей. Такого масового прецеденту викрадення дітей з метою шантажу у світових конфліктах ще не було, наголосив Лазаренко, слід апелювати до міжнародного права.
Із колишнім керівником Служби зовнішньої розвідки України Миколою Маломужем ведучі обговорювали річницю ударів СБУ по Керченському мосту. На питання, куди ж поділися так звані «червоні лінії», одну з яких росіяни з пафосом креслили саме по цьому мосту, Микола Маломуж відповів: «Ми їх перетнули, і ворог виявив свою слабкість».