Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 30 вересня 2023 року
«Детектор медіа» щодня відстежує головні теми, гостей та тенденції в етері марафонів «Єдині новини #UAРазом» та «FreeДом», а також окремо аналізує якість мовлення.
Телеканали: ICTV/СТБ, «1+1», «FreeДом»
У блоці ICTV/СТБ експертка з питань ядерної енергетики і ядерної безпеки Ольга Кошарна, коментуючи входження України до Ради керуючих МАГАТЕ, висловила сподівання, що Україна використає цей майданчик для роз’яснення міжнародній спільноті необхідності звільнення Запорізької ЗАЕС від російських окупантів. Добровільно вони із ЗАЕС не підуть, а відповідну резолюцію МАГАТЕ назвали юридично нікчемною, тож надія лише на ЗСУ, зазначила гостя. Вона також висловила побоювання за безпеку і життя своїх джерел інформації на станції, які «давно не виходили на зв'язок».
Голова Інституту американістики Владислав Фарапонов зауважив, що такі документи, як переданий Україні Сполученими Штатами список реформ, необхідних для продовження підтримки, не складаються в однобічному порядку. «Упевнений, що українська сторона знала і, можливо, брала участь у складенні такого списку, тобто він не став сюрпризом», — наголосив гість. За його словами, цей перелік містить те, що США цінують і хотіли б бачити у своїх партнерів. Зокрема вони хочуть мати більше впевненості у тому, що в Україні працюватиме система стримувань і противаг.
У блоці «1+1» начальник пресслужби Східного угруповання військ Ілля Євлаш, розповідаючи про хід бойових дій, повідомив, що найгарячішим нині напрямком є Бахмутський, де наші захисники щодня вибивають до дивізіона (12-16 штук) ворожих артилерійських систем.
Російський політолог, експерт із країн Центральної і Східної Європи, член антивоєнного антипутінського комітету Іван Преображенський спрогнозував зокрема, що в Словаччині внаслідок парламентських виборів може скластися ситуація, схожа на Угорську: підтримку отримають популісти, які списують існуючі проблеми на біженців із України, і виступають проти допомоги Україні у стримуванні російської агресії.
За словами російського педагога Діми Зіцера, в Росії набуває обертів перехід школярів на сімейне навчання, яке є наразі єдиним способом врятувати російських дітей від зомбування в школах — поки що російський закон про освіту це дозволяє.
Оперна артистка і блогерка Марія Максакова розповіла, яку роль у кар’єрі прессекретаря Путіна Дмитра Пєскова нібито грали його численні шлюби, зокрема з фігуристкою Тетяною Навкою.
У блоці каналу «FreeДом» можливі наслідки виборів у Словаччині коментувала завідувачка катедрою міжнародних відносин Одеського національного університету імені Мечникова Ольга Брусиловська. За її прогнозом, переможця не буде або ж «переможців буде багато». Навіть якщо проросійська партія експрем’єра Роберта Фіцо Smer-SD набере більше голосів, ніж «Прогресивна Словаччина», коаліцію з двох партій Фіцо створити не вдасться. Прем’єр Угорщини Орбан показав приклад, як можна шантажувати Євросоюз і мати на цьому певні дивіденди, але Фіцо — не Орбан, Фіцо можна переконати не робити різких рухів, вважає Брусиловська.
Воєнно-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко припустив, що спільні проєкти, які обговорювалися на форумі оборонних стратегій в Києві, реалізовуватимуться після війни, адже зараз будівництво під загрозою.
На думку аналітикині Київської школи економіки Юлії Павицької, до 12-го пакету антиросійських санкцій Євросоюзу не увійде повне торгове ембарго з Росією. З іншого боку, воно й не вирішило б проблем, адже Росія знаходить лазівки для обходу обмежень, які вже існують.