Уряд планує підтримати вітчизняне кіно за рахунок податків на кінопоказ та телекомунікації
Уряд планує підтримати вітчизняне кіно за рахунок податків на кінопоказ та телекомунікації
Кабінет Міністрів запропонував отримувати кошти для розвитку національного кінематографу за рахунок щоквартального збору з демонстраторів, дистриб'юторів і прокатників фільмів у розмірі 5% від їхнього валового доходу, а також - з операторів і провайдерів телекомунікацій у розмірі 2%. Одночасно можуть звільнити від мита кіноматеріали, які ввозяться і вивозяться з території України. Про це повідомляє газета «Капітал» з посиланням на інформаційно-аналітичний бюлетень Кабміну.
За підрахунками Уряду, щорічно сума цих відрахувань до бюджету становитиме 100 млн грн.
За словами учасників ринку, зміни дозволять стягувати тільки з кінопрокатників $5 млн на рік, тоді як нині за рахунок мита на ввезення фільмів бюджет отримує всього $200-300 тис.
Як пише «Капитал», скасування мита на ввезення кіноматеріалів навряд чи є актуальним, адже надходження від нього і без того з кожним роком знижуються. Зараз кінокопії ввозять переважно на цифрових носіях, вартість яких становить в середньому $100-300, тоді як копія на кіноплівці коштує $1-2 тис. Крім того, кінопрокатники створюють власні цифрові кінолабораторії повного циклу, що дозволяє їм возити тільки одну копію і тиражувати її вже усередині країни.
«Під виглядом скасування мита чиновники кидають українському прокату кістку, а за рахунок збору віднімають ласий шматок», - сказав експерт компанії MRM Артем Вакалюк. Він додав, що відрахування з прокату існують і в країнах Європи, проте там вони набагато нижчі: у Франції розмір кінотеатрального збору - 1,1%, у Польщі - 1,5% з кінотеатрів і стільки ж з дистриб'юторів.
Провайдери критикують ініціативу ще більше. «По суті, це просто податок, оскільки не всі підприємства зв'язку мають стосунок до кінопоказу», - підкреслює директор «Тріолан» Вадим Сидоренко.
У 2012 році оператори зв'язку заробили 52,2 млрд грн, таким чином сума загальних їхніх відрахувань може становити 1 млрд грн. Таким чином Кабмін може отримати суму у десять разів більшу за очікувану, а послуги провайдерів і операторів подорожчають.
Як повідомляла «Детектор медіа», президент Одеського міжнародного кінофестивалю Вікторія Тігіпко заявила, що українське кіно врятує копродукція. «Вітчизняним кінематографістам бракує не таланту, у чому багато хто звик їх дорікати, а досвіду, знань і професійних контактів за межами України», - зазначила вона.
«Детектор медіа»
