Журналіст проти прес-служби Президента

22 Вересня 2006
4912
22 Вересня 2006
09:38

Журналіст проти прес-служби Президента

4912
Кореспондент «Экономических известий» розповів «ТК» про конфлікт із прес-службою глави держави. Коментують Ірина Геращенко, Лариса Мудрак та інші.
Журналіст проти прес-служби Президента

21 вересня на адресу «Детектор медіа» надійшов текст звернення журналіста газети «Экономические известия» Олексія Бобровникова, в якому містилось звинувачення на адресу голови і працівників прес-служби Президента України у перешкоджанні його професійній діяльності. Це не могло не викликати в нас занепокоєння, особливо у світлі численних порушень прав журналістів представниками органів влади, тож «ТК», перебуваючи, безперечно, поза конфліктом, вирішила розслідувати вчорашній інцидент. Отже, версія Олексія Бобровникова в авторському викладі:

 

Мисс Рэчет, включите телевизор!

 

Вчера глава пресс-службы Президента Ирина Геращенко запретила журналисту «Экономических известий» задать президенту вопрос о НАТО.

 

Вчера я пришел в Секретариат Президента, чтобы сделать свою работу. Я – репортер. Моя работа – понять тренд, выловить новость, сделать репортаж. Журналист ждет от пресс-секретаря двух вещей: 1. Доступа к ньюзмейкеру. 2. Права задать вопрос.

 

Вместо этого в секретариате президента мне устроили шоу.

 

Его название –

«я хозяйка,

вы – никто».

 

Если что-то не понятно - смотрите пункт первый.

 

Пресс-секретарь президента Украины Ирина Геращенко вчера попыталась помешать Виктору Ющенко ответить на вопрос журналиста.

 

Я не шучу.

 

После того, как госпожа Геращенко объявила брифинг Президента закрытым, я подошел к Президенту и задал ему вопрос о том, когда Украина присоединится к плану действий по членству в НАТО. Однако глава пресс-службы, решив позаботиться о графике Президента, сделала все от нее зависящее, чтобы тот не смог ответить.

 

Меня оттеснили в сторону сотрудники пресс-службы. Я ценю героизм этих пресс-офицеров. Президента, конечно, нужно закрывать грудью. Но нужно ли прятать его от меня?

 

Здесь я коротко приведу диктофонную расшифровку этого эпизода.

 

Ирина Геращенко (обращаясь к журналистам): «Дякую вам за увагу».

Алексей Бобровников (подходя к президенту, который в этот момент готовился подняться со стула) «Віктор Андрійович, коли ми можем приєднатись до плану дій по членству в НАТО?»

Ирина Геращенко (обращаясь ко мне): «Прес-конференція закінчена»

Виктор Ющенко: «Це (приєднання до ПДЧ – авт.) питання поточного моменту».

Алексей Бобровников: «Поточного моменту? Цього року ви, можливо, готуєте відповідний пакет документів…»

Сотрудник секретариата: (отталкивая меня грудью) «Дякую вам дуже… Президент… дякую вам дуже».

Алексей Бобровников: «Вибачте, будь ласка, я хочу задати питання Президенту.»

Лариса Мудрак, сотрудник пресс-службы (загораживая доступ к Президенту): «Є правила поводження на прес-конференції».

Алексей Бобровников: «Ви заважаєте моїй професійній діяльності»

Лариса Мудрак: «Ви порушуєте правила. Ви порушуєте всі правила»

Сотрудник секретариата: (продолжая отталкивать меня) «Як заввіділу, я…»

Алексей Бобровников (пытаясь освободится): «Позвольте, я подойду к Президенту… Виктор Андреевич, у вас склалася фантастична ситуація, коли прес-служба заважає задати питання Президенту. Я такого ще не бачив в житті

(после этого Виктор Ющенко, сурово посмотрев на меня, произнес, что я, видимо, мало видел в жизни. А затем, все же, продолжил отвечать).

 

После этого эпизода Лариса Мудрак почему-то заявила, что подаст на меня в суд. Я не очень понял, за что. Но на всякий случай диктофонную запись сохраню. Честно говоря, мне показалась странной такая реакция пресс-службы. Ведь все то время, пока сотрудники секретариата отталкивали меня грудью, Президент продолжал спокойно общаться с журналистом другого издания. К тому же я ведь не спросил у Президента что-то идиотское до умопомрачения, вроде, «ел ли он сегодня на обед картошку». Я задал осмысленный вопрос и хотел получить на него осмысленный ответ. Виктор Ющенко дал мне его. Но ему удалось это сделать с трудом.

 

После этого Ирина Геращенко устроила мне двадцатиминутную лекцию о том, что я нарушил правила поведения в секретариате президента и отныне доступ туда мне закрыт. Ирина Геращенко в этот вечер общалась в режиме репродуктора, т.е. моих возражений она попросту не слышала. Она пригласила меня к себе в кабинет для беседы, а когда я попытался прервать ее выступление – вызвала охрану, чтобы выдворить меня.

 

Сегодня госпожа Геращенко будет обвинять меня в том, что я непорядочный журналист, плохо воспитан и ношу мятую рубашку, не соблюдая дресс-код. Именно на основании этих обвинений пресс-служба Президента пытается заблокировать мой доступ в секретариат. Один пункт обвинений госпожи Геращенко соответствуют действительности. Я действительно никогда не глажу свои рубашки. Также я очень редко бреюсь и не люблю носить галстуки. Но я не уверен, что этот фактор может влиять на качество работы репортера. Кроме того, у меня всегда хорошо начищены туфли и я пользуюсь одеколоном Hugo Boss.

 

Что же касается утверждения госпожи Геращенко, что я «не порядочный журналист» – это утверждение я готов оспорить в суде любой инстанции. Потому что у госпожи Геращенко, так же как НИ У ОДНОГО ЧЕЛОВЕКА В МИРЕ нет ни единого доказательства моей профессиональной непорядочности.

 

Я никогда не брал взяток, не писал заказных статей ни под собственным именем, ни под вымышленными псевдонимами. Если найдется хоть один человек, который докажет обратное, я готов подарить Ирине Геращенко свой диктофон и уехать жить к пингвинам. Я говорю это серьезно, потому что горжусь профессией, которую считаю делом своей жизни.

 

Госпожа Геращенко обвиняет меня также в том, что якобы я, после одного из брифингов пытался проникнуть в секретариат президента и договариваться об интервью с его сотрудниками, пользуясь брендом газеты «Коммерсант». Это тоже выдумка. Я действительно работал в газете Коммерсант, участвуя в запуске этого проекта в Украине в роли начальника отдела экономики и финансов. Но я никогда не представлялся сотрудником этой газеты, после того, как покинул проект, решив заняться политической журналистикой. К тому же у меня сохранилась диктофонная запись того самого брифинга, на который ссылается госпожа Геращенко. Там я совершенно отчетливо представляюсь корреспондентом газеты «Экономические известия», где имею удовольствие работать в данный момент.

 

Вся эта история напомнила мне эпизод из романа Кена Кизи «Полет над гнездом кукушки», с Ириной Геращенко в роли сестры Рэчет, и журналистами в роли пациентов. Напомню, там медсестра, жестко отстаивая выполнение в палате графика, запретила пациентам смотреть чемпионат по бейсболу. И хотя она сказала, что разрешит трансляцию, если большинство из них проголосуют «за», тем не менее, не выполнила свое обещание, сославшись на формальную причину - «время для голосования истекло».

 

Я прошу комитет Верховной Рады по свободе слова, а также комиссию по журналистской этике со всей пристрастностью рассмотреть эпизод в секретариате и вынести свой вердикт. Оставлять без внимания этот случай, по моему убеждению – опасно. Потому что завтра в такой же ситуации может оказаться любой репортер, который попытается немножечко подкорректировать график Президента для того, чтобы получить ясный ответ на значимый для общества вопрос.

 

Алексей Бобровников

 

 

«Детектор медіа» звернулась по коментар до прес-служби Президента. Прокоментувати інцидент, що відбувся на брифінгу 20 вересня, погодились Ірина Геращенко і Лариса Мудрак, згадувані в тексті Олексія Бобровникова.

 

Ірина Геращенко, голова прес-служби Президента України:

Наше заочне знайомство з цим журналістом почалося з дуже неприємної історії.   Тиждень тому  співробітники прес-служби повідомили мене, що після чергового брифінгу в Секретаріаті Президента до них звернувся журн.  газети "Комерсант", який дав  свої візитки і попросив сприяти у підготовці серії інтерв’ю з радниками Президента України. Звичайно, я  дала доручення допомогти.    А потім  абсолютно випадково дізналася, що цей журналіст давно не працює у зазначеному виданні.   За кілька днів у газеті «Коммерсант» навіть з’явилась публікація, що то був, як з’ясувалося, не перший випадок такої  некоректної поведінки деяких колишніх співробітників видання. 

    

Не думаю, що знайомство  будь з ким   варто починати з брехні, це не робить честі журналісту.

   

Прес-служба  має організувати   зручні  умови для роботи як журналістів, запрошених на будь-який захід за участю Президента, так і  Глави держави чи    представників його  Секретаріату під час спілкування з пресою.  При цьому прес-служба зобов’язана забезпечувати рівні  умови для всіх засобів масової інформації, акредитованих на захід.

 

20 вересня засідання РНБО  тривало на 2 години довше запланованого.   Всі  чекали підсумкового брифінгу, на який вийшов Президент України. Всі поспішали, адже мали привезти матеріали до випусків новин чи встигнути надиктувати текст в газети.  В той час, коли у залі прес-центру на Президента чекало близько 40 представників ЗМІ,  біля дверей до  Глави держави підійшов юнак, не представився,   схопив  Президента  за рукав,   чим дуже здивував охорону, яка змушена була робити йому зауваження.    Я попросила  колегу  представитися, бути коректним ,  згадати   й про професійну етику, бо  брифінгу чекають його колеги  і зрозуміти, що зараз просто немає часу для особистого спілкування. 

 

Під час короткого спілкування  з пресою  - а саме цей формат і передбачає будь-який брифінг - президент поінформував журналістів про підсумки засідання РНБО, а також відповів на кілька запитань. В тому числі й  про свою позицію щодо НАТО  ( до речі, це питання прозвучало першим). Серед журналістів, що  задали питання, була й кореспондент "Экономических известий" пані Зайцева.

  

Очевидно, що кожен захід має свій початок і кінець і не може  тривати до останнього запитання. Тим більше, коли  всі найгостріші питання прозвучали, коли журналісти нервують, аби встигнути зробити сюжет. Отже, брифінг закінчився, про що я повідомила пресі.  Але Олексій знову почав емоційно вимагати  відповіді на питання.  Звичайно, працівники прес-служби закликали колегу поважати час Президента,   враховувати його графік.   Але він був налаштований на скандал.

 

  Я переконана, що свобода слова не має нічого спільного з анархією, а виконання журналістом своїх професійних обов’язків не повинно межувати з хамством.  Я запросила Олексія до себе в кабінет, щоб  поговорити,   як  він бачить співпрацю  далі. Адже і  в прес-служби, і в   охорони, і в служби протоколу  були запитання щодо   некоректної поведінки  колеги.  Думаю, що такі випадки демонстративної неповаги до    своїх колег-журналістів, до прес-служби, врешті-решт, до осіб, у яких ти намагаєшся взяти інтерв’ю   зверхність у спілкуванні з охороною , дійсно є приводом для серйозної внутрішньої дискусії у журналістському середовищі.    Відродження довіри між владою і пресою - це рух  в напрямку  одне до одного, а не поведінка слона в посудній лавці. 

 

  Врешті-решт, крапку в цій історії поставив головний редактор "Экономических известий". В телефонній розмові він приніс вибачення за неправдиву інформацію, яку надавав  про себе журналіст   та за його  некоректну поведінку . За що я дуже вдячна  колезі.  

 

 

Лариса Мудрак, перший заступник голови прес-служби Президента України:

Історія взаємин будь-якої  установи, прес-служби  та журналістів вибудовується не одномоментно – це тривалий процес. Є правила поведінки, які передбачають формат роботи, зручний для всіх. Бобровников сам пише про те, що йому захотілось поставити питання тоді, коли брифінг уже закінчився. Професійному журналісту не варто говорити про те, що  можна  коригувати графік Глави держави для того, щоб  поспілкуватися з Президентом у вільному режимі.      

 

Вчора брифінг закінчився близько 21 години, і  ВСІ акредитовані журналісти довго чекали, щоб  почути позицію Президента.  Запитання щодо найгостріших тем дня, в тому числі й щодо НАТО  були поставлені, до того ж, Президент зробив ґрунтовне вступне слово щодо засідання РНБОУ та інших тем брифінгу. Тому я думаю, що панові Бобровникову треба вчитись працювати колегіально. В журналістиці здорова конкуренція - це дуже важливо, це шлях до успіху, але іноді не менш важливо в першу чергу вміти працювати  саме колегіально, враховуючи настрої залу, колег. 

 Я не вважаю, що ми маємо виправдовуватись за те, що виконуємо свої професійні обов’язки.   

 

Моя особиста думка полягає в тому, що деякі молоді журналісти завдяки такій розв’язній, скандальній поведінці намагаються  заробляти   собі імена. У шоу-бізнесі та світському житті популярність здобуваються саме таким чином. Але я б не радила панові Бобровникову діяти так на майданчику, де працюють дуже професійні журналісти,  які   в першу чергу цінують в колегах  професіоналізм  і добрий гумор, а не епатаж.

 

 

Факти, наведені Іриною Геращенко, підтверджують інші джерела. Так, у матеріалі «Журналисты легкого поведения» з підзаголовком «Сотрудники  «Экономических известий» спекулируют своими бывшими связями с «Коммерсантом», що вийшов у газеты «Коммерсант-Украина» 19 вересня, йдеться про випадок, описаний Іриною Геращенко в коментарі «Детектор медіа»:

 

«В минувшую пятницу во время очередного брифинга в секретариате президента корреспондент газеты ЭИ Алексей Бобровников сообщил сотрудникам президентской пресс-службы, что является корреспондентом Ъ, освещающим деятельность Виктора Ющенко, и попросил включить его в так называемый "президентский пул". Кроме того, он высказал пожелание взять интервью у советника президента Игоря Колиушко, в чем также попросил содействия сотрудников секретариата от имени Ъ.

 

Собеседница господина Бобровникова решила проверить, действительно ли он работает в Ъ, несмотря на то, что сотрудник ЭИ предъявил визитную карточку, на которой было указано, что он является сотрудником Ъ (с июня 2005 года по февраль 2006 года Алексей Бобровников занимал должность заведующего отделом экономики и финансов газеты "Коммерсантъ", после чего был уволен по собственному желанию.–Ъ). Для этого сотрудница секретариата президента связалась со своим руководством, находившимся в тот момент в Баку (о визите Виктора Ющенко в Азербайджан см. Ъ от 8 и 11 сентября). После короткого разговора выяснилось, что никаких изменений в "президентском пуле" не произошло, а специальный корреспондент Ъ Сергей Сидоренко находится в составе украинской делегации и продолжает выполнять свои обязанности. Сам Алексей Бобровников в беседе с Ъ вчера сообщил, что информация о его разговоре в секретариате президента не соответствует действительности, хотя он действительно работает в газете ЭИ, где занимается освещением деятельности Виктора Ющенко, испытывая, по собственному признанию, трудности в общении с сотрудниками секретариата президента.»

 

 

Кореспондент ТСН («1+1») Артем Шевченко, що також був присутній на брифінгу, розповів «ТК» своє бачення подій:

 

Артем Шевченко, «1+1»:

На мою думку, це звичайне робоче непорозуміння, які часто виникають, коли регламент прес-конференції чи брифінгу закінчився, а не всі журналісти встигли поставити свої запитання.

 

Так трапилося і цього разу. Поява перед журналістами Президента України Віктора Ющенка після засідання РНБО стала певною несподіванкою, оскільки всі очікували Володимира Горбуліна. Тому регламент прес-конференції ніхто не оголошував. Ющенко протягом 30 хвилин встиг відповісти на запитання трьох журналістів, після чого прес-секретар президента Ірина Геращенко оголосила, що прес-конференцію завершено. До Президента підійшов Олексій Бобровников і задав йому запитання. Ірина Геращенко і Лариса Мудрак наполягали на тому, що офіційна частина скінчилася, і всі, хто не отримав відповіді на свої запитання, зможуть їх задати в п’ятницю. Але Олексій сприйняв це як наступ на його журналістські права. Не думаю, що це наступ на свободу слова, оскільки я також не зміг задати своє запитання щодо ситуації в Криму. Але оскільки Президент і так багато розповідав про Крим, я не став наполягати.

 

До речі, Віктор Ющенко розвязав конфлікт на місці, дуже демократично погодившись відповісти на запитання Бобровникова.

 

Думку, подібну до Артемової, висловила й Наталя Дмитриченко, журналістка телеканалу «ТОНІС», що також перебувала на місці подій:

– Як на мене, це не мегаконфлікт. Такі ситуації зазвичай виникають на зустрічах з високопосадовцями. Їх можна назвати обмеженим доступом преси, коли протягом брифінгу двоє-троє журналістів встигають поставити запитання, а решта залишаються незадоволеними. Не думаю, що суперечка між Олексієм Бобровниковим і прес-службою Президента є наступом на свободу слова. Скоріше професійний конфлікт.

 

Насамкінець, «ТК» звернулась до редакції «Экономических известий» по підтвердження слів Ірини Геращенко щодо вибачення головного редактора газети за дії журналіста. Ми зясували, що призначений нещодавно головним редактором Георгій Осипов зараз перебуває у Москві й повернеться лише в понеділок. Ситуацію прокоментував його заступник.

 

Заступник головного редактора газети «Экономические известия» Андрій Зайцев:

Сейчас идет служебное разбирательство по поводу конфликтной ситуации, которая сложилась 20 сентября на пресс-конференции после заседания СНБУ. Наш главный редактор сейчас в Москве, приедет 25 сентября, тогда мы сможем принять какое-то решение по Алексею Бобровникову. Мне известно, что у главного редактора состоялся телефонный разговор с пресс-службой Президента, но о чем он говорил, я не знаю.

 

 

На фото – Ірина Геращенко, голова прес-служби Президента України.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
4912
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду