Інформаційна безпека під ракурсом кадрових змін

18 Вересня 2006
19991
18 Вересня 2006
12:21

Інформаційна безпека під ракурсом кадрових змін

19991
Чи здатен представник Партії регіонів зрозуміти національні інтереси як справді самодостатні? А якщо і зрозуміє, то чи дозволять однопартійці плюс Президент їх захищати?
Інформаційна безпека під ракурсом кадрових змін

Не вірте, якщо вам кажуть, що Віктор Ющенко – непослідовний політик. Он з якою послідовністю він і його команда блокували всі реальні зміни в інформаційній сфері і розв‘язання нагальних проблем інформаційної безпеки України, просто-таки дивуєшся. Починаючи з того, що на посаді голови Держкомтелерадіо аж до останніх днів залишався надійний кадр часів Кучми-Медведчука Іван Чиж, а «помаранчевою» владою не було зроблено жодного кроку у напрямку створення суспільного мовлення, і закінчуючи відсутністю у владних колах інтересу (і грошей) щодо здійснення повного академічного видання творів Василя Стуса. Я вже не кажу про те, що реальний інформаційний простір є яким завгодно, але не українським. І справа тут навіть не у мові, а у тому, з чим має справу аудиторія і хто, образно кажучи, «замовляє музику».

 

Перегляньмо телепрограми чи завітаймо на найбільший в країні книжковий ринок Петрівку. І те, з чим має справу в інформаційній сфері пересічний український громадянин постане перед вами у всій своїй красі. Від нескінченних серіалів, де начебто про «наше» життя, а насправді – про російське (згадайте, хто забув, класичний «День народження буржуя», коли головний герой здійснює проїзд авто з київського Подолу до площі Слави, де його чемно спиняє міліціонер у російській, звісна річ, формі), і аж до дуже наукових досліджень, коли розвідки про Нестора Махна і Симона Петлюру виходять під рубрикою «Русский бунт» і саме в такому оформленні (я вже не кажу про зміст: з назви махновського війська – Революційна повстанська армія України – дивовижним чином зникло останнє слово, і це найменша «дрібничка» подібних книг) продаються у нас. Ясна річ, намагатися вибудувати якусь «інформаційну стіну» на кордоні з Росією – це нонсенс, але ж ідеться про постійні і грубі порушення статті 7 Закону «Про основи національної безпеки України», яка серед головних реальних та потенційних загроз національним інтересам і національній безпеці України називає «намагання маніпулювати суспільною свідомістю, зокрема, шляхом поширення недостовірної, неповної або упередженої інформації». А чим є ці всі стоси книг, паки газет на взірець «Известия в Украине» та тьма телесеріалів, в тому числі і з претензією на «документально-публіцистичний» жанр, як не порушенням згаданого закону і свідченням відсутності визначеної ним же державної політики в інформаційній царині національної безпеки?

 

Бо ж коли люди на рівні підсвідомості не знають, в якій державі вони живуть, про що далі можна говорити?

 

«Інформаційна безпека суспільства, держави характеризується ступенем їх захищеності, та, як наслідок, стійкістю головних сфер життєдіяльності у відношенні до небезпечних інформаційних впливів. Інформаційна безпека визначається здатністю нейтралізувати такі впливи. Загальноприйнятим є таке визначення інформаційної безпеки, як стан захищеності життєво важливих інтересів громадян, суспільства та держави в інформаційній сфері». Так пише професор Василь Шамрай і відзначає головні потенційні загрози в інформаційній сфері, як-от: незбалансованість державної політики та відсутність інформаційної інфраструктури в інформаційній сфері; повільне входження України до світового інформаційного ринку, відсутність у міжнародного співтовариства об‘єктивного уявлення про Україну; інформаційна експансія з боку інших країн; відтік інформації, що містить державну таємницю, а також конфіденційної інформації, що є власністю держави. Всі ці потенційні загрози наразі стали реальністю у зв‘язку з відомою всім (без)діяльністю чинного президента та його команди. І якщо у часи Леоніда Кучми робилися бодай непослідовні кроки для захисту та розвитку інформаційної сфери (хоча вони й не мали під собою якихось високих міркувань, ішлося про обстоювання інтересів не держави, а її лідерів), то тепер навіть таких жестів немає.

 

А ось яке визначення прозвучало ще 1998 року на «круглому столі», ініційованому Комісію з питань інформаційної безпеки: «Під інформаційною безпекою людини, суспільства, держави розуміється такий стан їхньої інформаційної озброєності (мається на увазі духовної, інтелектуальної, морально-етичної, політичної), за якої ніякі інформаційні впливи на них неспроможні викликати деструктивні думки і дії, що призводять до негативних відхилень на шляху стійкого прогресивного розвитку названих суб‘єктів». Як і всі визначення, воно неповне, у чомусь неоковирне, але достатньо показове. Чи робить президентська команда щось для реалізації засад інформаційної безпеки, визначених ще за «першого» Кучми? Вона навіть «круглих столів» для обміну думками з цього приводу не проводить!

 

А тим часом ми живемо у реальному світі, поруч не просто із колишньою метрополією, а з такою державою, яка стрімко набуває неототалітарних рис і в якій інституційна ротація владної еліти просто-таки неможлива, в якій на меті поставлена «ліберальна» експансія з використанням економічних, політичних та культурних чинників. А ще у цьому реальному світі точиться запекла боротьба між кількома проектами глобалізації, в основному не надто привабливими для нас – від ринково-фундаменталістського до ісламсько-фашистського. Кожен із цих проектів має відповідний інформаційний супровід, і всі вони вкупі, якщо держава не реагує на жоден, становлять чергову загрозу національній безпеці – хоча б тим, що можуть через свій вплив на окремі сегменти населення вщент розколоти суспільство.

 

А тепер я процитую ще один документ. В.В. Путін, через півроку після того, як став президентом, підписав Доктрину інформаційної безпеки Росії. Це дуже цікавий документ – в тому числі і для того, щоб повчитися у росіян розумінню і захисту власних інтересів. Отже: «Під інформаційною безпекою РФ розуміється стан захищеності її національних інтересів в інформаційній сфері, визначених сукупністю збалансованих інтересів особистості, суспільства і держави.

 

Інтереси особистості в інформаційній сфері полягають в реалізації конституційних прав людини і громадянина на доступ до інформації, на використання інформації в інтересах здійснення не забороненої законом діяльності, фізичного, духовного й інтелектуального розвитку, а також у захисті інформації, яка забезпечує особисту безпеку.

 

Інтереси суспільства в інформаційній полягають у забезпеченні інтересів особистості у цій сфері, зміцненні демократії, створенні правової соціальної держави, досягненні і підтриманні суспільної злагоди, в духовному оновленні Росії.

 

Інтереси держави в інформаційній сфері полягають у створенні умов для гармонічного розвитку російської інформаційної інфраструктури, для реалізації конституційних прав і свобод людини і громадянина в області отримання інформації і користування нею задля забезпечення непорушності конституційного ладу, суверенітету і територіальної цілісності Росії, політичної, економічної і соціальної стабільності, в безумовному забезпеченні законності і правопорядку, розвитку рівноправної і взаємовигідної міжнародної співпраці».

 

Я перепрошую за завелику цитату, але помістіть у текст не тільки стабільність, а і динаміку, європейськість, мовний чинник, національну ідентичність, ще деякі речі – і він годитиметься для України. Звісно, якщо ним керуватися, а не покласти на полицю, як Закон «Про основи національної безпеки України» й інші подібні документи.

 

Чи може щось зробити реальне на інформаційному полі новий голова Держкомтелерадіо Едуард Прутнік? І в інтерв'ю «Детектор медіа», і в парламенті він говорив чимало правильних слів. Але чи не говорять ці слова впродовж 15 років майже всі високопосадовці? Чи здатен представник Партії регіонів зрозуміти національні інтереси як справді самодостатні? А якщо і зрозуміє, то чи дозволять однопартійці плюс Президент їх захищати?

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
заступник головного редактора журналу «Сучасність», для «Детектор медіа»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
19991
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду