
Дані дозиметрів спростовують інформацію телеграм-каналів про радіаційне забруднення у Вишневому, — StopFake
Дані дозиметрів спростовують інформацію телеграм-каналів про радіаційне забруднення у Вишневому, — StopFake


Дані дозиметрів спростовують інформацію з низки проросійських телеграм-каналів про нібито радіаційне забруднення у місті Вишневе після російської атаки 6 липня. Про це пише StopFake.
У ніч проти 6 липня Росія завдала удару по Вишневому під Києвом. Була значно пошкоджена житлова забудова, атака спричинила повторні детонації. Після цього в соцмережах з’явилася інформація про те, що росіяни вдарили по складу з боєприпасами зі збідненим ураном.
Першим про це написав екснардеп Ігор Мосійчук, проти якого торік РНБО запровадила санкції. За його словами, через вибухи касетних боєприпасів і снарядів з ураном місцевим мешканцям заборонили виходити на вулицю та відчиняти вікна. Цю інформацію підхопили проросійські медіа й телеграм-канали. Зокрема, вони писали про те, що мешканці «дихають ураном».


Однак Київська ОВА за підсумками цілодобового моніторингу 6 липня повідомила, що рівень гамма-випромінювання в регіоні відповідав природному фону. Натомість у Вишневій громаді фіксувалося підвищене забруднення атмосферного повітря СО₂ та дрібним пилом унаслідок пожеж.
За даними дозиметра Департаменту екології та природних ресурсів Київської ОВА SaveEcoBot, станом на 6 липня показники були у звичних межах. Удень 8 липня на території Вишневого радіаційний фон також у межах норми — 0,09 мкЗв/год. Середній природній рівень в Україні — 0,08–0,30 мкЗв/год.

SaveEcoBot
Як пише StopFake, радіоактивність збідненого урану приблизно на 40% нижча, ніж у природного урану, і в ньому немає продуктів ядерного поділу, що забруднили Чорнобильську зону. За оцінками МАГАТЕ та ВООЗ, основним ризиком збідненого урану є хімічна токсичність при вдиханні пилу безпосередньо в місці влучання бронебійного снаряда в ціль.
Нагадаємо, внаслідок атаки Росії на Вишневе загинули девʼять людей, ще майже 30 постраждали. Премʼєр-міністерка Юлія Свириденко заявила, що у місті найбільші пошкодження житлової забудови від початку повномасштабної війни — 13 гектарів. Як повідомив начальник Київської ОВА Микола Калашник, у Вишневому зруйнований 91 приватний будинок, 47 потребують капітального ремонту та 115 мають незначні пошкодження. Повідомлялося про тимчасову евакуацію 600 людей.
Речник Генштабу ЗСУ Дмитро Лиховій у коментарі агенції Інтерфакс-Україна сказав, що обʼєкт, на якому сталися вибухи у Вишневому, не підпорядковується ЗСУ. Чинним залишається розпорядження головнокомандувача ЗСУ, що забороняє розміщувати склади боєприпасів та інші подібні обʼєкти поруч із цивільною забудовою.
Фото: Микола Калашник / телеграм














