
Пітер Помарацев отримав премію Капусцінського за книжку «Як виграти інформаційну війну»
Пітер Помарацев отримав премію Капусцінського за книжку «Як виграти інформаційну війну»


Британський журналіст і політичний оглядач Пітер Помаранцев став лавреатом 17-ї премії імені Ришарда Капусцінського за книгу «Як виграти інформаційну війну. Пропагандист, який перехитрив Гітлера». Про це він розповів на своїй фейсбук-сторінці.
Головним героєм книжки є Сефтон Делмер — журналіст, який під час Другої світової війни керував британськими радіостанціями, що транслювали пропагандистські передачі для громадян Німеччини.
Під час церемонії вручення премії у Варшаві (Польща) Померанцев сказав, що герой його книги переосмислив уявлення про пропаганду.
«Свобода та добро не завжди йдуть пліч-о-пліч. Сьогодні ми справді не знаємо, що робити зі зростаючою пропагандою. Ми перебуваємо на тому етапі, коли на сцену має вийти хтось на кшталт Делмера», — зауважив журналіст.
Голова журі Людвіка Влодек у похвальній записці сказала, що Пітер Померанцев неодноразово наголошує, що справжня пропаганда полягає не в переконанні, а в тому, щоб викликати почуття приналежності.
«Це книга, яка порушує найактуальніші проблеми нашого часу. Вона написана, щоб змусити нас замислитися. Мудра, але не перевантажена фактами; жахлива, але й сповнена надії», — сказала у похвальній записці голова журі Людвіка Влодек.
Сам Помаранцев у своїй промові розповів, що нещодавно повернувся з Києва, і висловив думку, що російсько-українська війна визначить майбутнє на покоління.
«Це наша війна. Що я маю на увазі, кажучи "наша війна" як британський автор? Росія воює не лише з Україною, а й з усім світом за допомогою саботажу та дезінформації. Польща є особливо важливою ціллю. Моя книга показує, як виграти війну за допомогою інформації. Делмер обʼєднав геніїв у різних галузях, щоб перемогти нацистську пропаганду. Якщо ми хочемо зробити те саме з російською пропагандою, ми маємо об’єднати сили понад кордонами наших країн», — сказав він.
Фіналістів цьогорічної премії імені Ришарда Капусцінського оголосили в березні. Крім книжки Помаранцева, до фіналу потрапили такі праці:
- Poznań kolonialny. Rodzinna historia z Tanzanią w tle («Колоніальна Познань. Родинна історія на тлі Танзанії»), Каспер Байон;
- Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów («Не кінець, не початок. Повоєнні вибори польських євреїв»), Анна Біконт;
- Nasz mały sekret («Наш маленький секрет»), Емілі Каррінгтон;
- Cisza nad stepem. Kazachstan i pamięć o Rosji («Тиша над степом. Казахстан і пам’ять про Росію»), Йоанна Чечотт.
Премію імені Ришарда Капусцінського заснувала у 2010 році Варшавська міська рада. Нею відзначають репортажі, які порушують важливі проблеми сучасності, спонукають до роздумів і поглиблюють знання про інші культури.
Лавреат премії отримає 120 тисяч злотих (приблизно 1,4 мільйона гривень), а перекладач — 25 тисяч злотих (приблизно 301 тисяча гривень). Фіналісти отримають по 15 тисяч злотих (приблизно 181 тисяча гривень), а їхні перекладачі — по 8 тисяч злотих (приблизно 97 тисяч гривень).
Нагадаємо, британський журналіст і письменник українського походження Пітер Померанцев спеціалізується на вивченні зв’язків між пропагандою, культурою та суспільством. Його попередні книги «Нічого правдивого й усе можливе. Сходження до сучасної Росії» (2014) та «Це не пропаганда. Подорож на війну проти реальності» (2019) також були видані в Україні.
Книжка «Як виграти інформаційну війну. Пропагандист, який перехитрив Гітлера» вийшла в березні 2024 року. В Україні її роком пізніше видало видавництво Meridian Czernowitz в перекладі Юлії Любки.
Читайте також:
Фото: Пітер Помаранцев / фейсбук











