Верховна Рада ухвалила законопроєкт про підпорядкування НАБУ та САП генпрокурору

Верховна Рада ухвалила законопроєкт про підпорядкування НАБУ та САП генпрокурору

22 Липня 2025
1
857
22 Липня 2025
19:49

Верховна Рада ухвалила законопроєкт про підпорядкування НАБУ та САП генпрокурору

1
857
Спікер парламенту Руслан Стефанчук вже підписав ухвалений закон. Його направили на підпис президенту України.
Верховна Рада ухвалила законопроєкт про підпорядкування НАБУ та САП генпрокурору
Верховна Рада ухвалила законопроєкт про підпорядкування НАБУ та САП генпрокурору

Верховна Рада 22 липня ухвалила в другому читанні законопроєкт №12414 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних із зникненням осіб безвісти за особливих обставин в умовах воєнного стану» з правками, згідно з якими Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) стають залежними від рішень генерального прокурора. 

Про це свідчить картка законопроєкту на сайті парламенту.

За відповідний законопроєкт з правками проголосували 263 депутати:

  • «Слуга народу» — 185;
  • «ЄС» — 3 (свої голоси за законопроєкт віддали Ніна Южаніна, Сергій Алєксєєв, Мустафа Джемілєв);
  • «Батьківщина» — 15;
  • «Платформа за життя та мир» — 18;
  • «Голос» — 1(«за» проголосувала Таміла Ташева);
  • «Відновлення України» — 9;
  • «За майбутнє» — 10;
  • «Довіра» — 17.

Перелік з поіменним голосуванням доступний на сайті Верховної Ради.

Спікер парламенту Руслан Стефанчук вже підписав ухвалений закон. Його направили на підпис президенту України. 

Керівники НАБУ та САП під час брифінгу закликали президента Володимира Зеленського не підписувати законопроєкт №12414, оскільки ухвалені зміни призведуть до знищення незалежності їхніх інституцій.

Водночас, за даними кількох джерел нардепа Ярослава Железняка, президент нібито вже його підписав. Про це також з посиланням на джерела написав нардеп Олексій Гончаренко.

Нагадаємо, перед голосуванням у НАБУ та САП закликали народних обранців утриматися від підтримки цього законопроєкту, оскільки він фактично підпорядкує діяльність САП та НАБУ генеральному прокурору.

У відомствах пояснили, що згідно із законопроєктом, генпрокурор отримує доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору, може давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ і, в разі їх невиконання, змінювати підслідність, передаючи справу іншим органам, може закрити розслідування на вимогу сторони захисту, сам вирішує спори про підслідність, а також самостійно підписує підозри топпосадовцям.

Крім того, керівник САП втрачає право входити до групи прокурорів — це вирішує тільки генпрокурор.

Напередодні, 21 липня, у НАБУ повідомили, що в їхніх співробітників без ухвал суду відбуваються слідчі дії, які проводять працівники СБУ та Офісу Генерального прокурора.

Згодом СБУ повідомила, що одного з керівників міжрегіональних управлінь детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова викрито на веденні бізнесу з Росією.

Офіс генпрокурора також заявив про викриття чинного нардепа від ОПЗЖ Федора Христенка та повідомлення йому про підозру у держзраді. За даними правоохоронців, він працював на напрямку посилення російського впливу на НАБУ.

У САП також повідомили про перевірки з боку СБУ  щодо дотримання законодавства про державну таємницю.

Невдовзі після цього посли держав «Групи семи» опублікували заяву, в якій висловили стурбованість слідчими діями СБУ щодо НАБУ. Посли зазначили, що уважно стежать за розслідуванням щодо кількох співробітників НАБУ за підозрою в злочинах та мають намір обговорити ці події з керівництвом уряду.

Євросоюз також зі стурбованістю відреагував на дії щодо НАБУ та САП і, що ЄС надає свою фінансову підтримку за умови прогресу в галузі демократичного врядування.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1
857
Читайте також
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Ігор
6 год. тому
Це вже диктаторські закони хунти Зетлера? А як там ЄС та США, стурбовані? А Васька-жыд - слухає та їсть. Безхребетні владу не зможуть застосувати - народжені плазувати не літають? Вже і Свириденко відзначилась висловом про "відсутність" корупції, продемонструвавши справжнє обличчя режиму - кожен наступний - гірше за попереднього. Тут би безхребетним одразу зробити висновок і змістити її, щоб біди не було. Як одразу, треба було робити висновок і зміщувати Зетлера у 2019, щоб Зе-біди не було з Зе-розпилом та Зе-конфліктом. Та де там, народжені плазувати перед обрізаними - не полетять і Зеушеску не позбудуться. Карма! А нас то за що?
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду