Комісар Ради Європи: Україна, як жертва агресії, повинна бути постійно представлена за столом переговорів

Комісар Ради Європи: Україна, як жертва агресії, повинна бути постійно представлена за столом переговорів

10 Липня 2025
0
5
10 Липня 2025
16:55

Комісар Ради Європи: Україна, як жертва агресії, повинна бути постійно представлена за столом переговорів

0
5
О’Флаерті також висловив занепокоєння щодо інформації про випадки залякування й переслідувань, які могли бути здійснені щодо журналістів,
Комісар Ради Європи: Україна, як жертва агресії, повинна бути постійно представлена за столом переговорів
Комісар Ради Європи: Україна, як жертва агресії, повинна бути постійно представлена за столом переговорів

Комісар Ради Європи з прав людини Майкл О’Флаерті оприлюднив меморандум щодо ключових правозахисних елементів, які мають стати частиною мирного процесу в Україні. Документ підготовлено за підсумками його візиту до країни у березні 2025 року.

Комісар, попри невизначені перспективи завершення війни, наголошує: справедливий, тривалий і ефективний мир можливий лише за умови, що він базуватиметься на міжнародних стандартах прав людини. У меморандумі поєднано підходи правозахисників і фахівців з миробудування, сформульовано рекомендації щодо створення «дорожньої карти» миру, відновлення і реконструкції України.

О’Флаерті вважає, що притягнення до відповідальності винних у серйозних порушеннях міжнародного права має бути невід’ємною частиною будь-яких мирних переговорів. Він вітає створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України та закликає країни використовувати механізми універсальної юрисдикції, а також підтримувати зусилля українських слідчих.

Також комісар підтримує діяльність Реєстру збитків, завданих агресією РФ проти України, та створення комісії з розгляду претензій. Він підкреслює: усі жертви російської агресії з 2014 року мають право на репарації.

У меморандумі описано систематичні тортури українських військовополонених та цивільних, незаконне утримання тисяч громадян, а також незаконну депортацію українських дітей до РФ, Білорусі та на окуповані території. Комісар наголошує: мирні переговори мають включати вимогу звільнення полонених, повернення депортованих дітей і пошуку зниклих безвісти.

Повернення ВПО та біженців, за словами О’Флаерті, повинне відбуватись добровільно, інформовано і з гідністю. Тим, хто не може чи не хоче повертатись, має бути забезпечено право на інтеграцію. Українська влада повинна чітко визначити відповідальну інституцію за захист прав переселенців.

Комісар наголошує: правозахисні аспекти життя громадян України на окупованих територіях повинні стати частиною мирного порядку денного. Він закликав надати незалежним моніторам безперешкодний доступ до цих регіонів, а також визначити відповідальні органи влади в Україні для роботи з питаннями мешканців окупованих територій.

О’Флаерті також висловив занепокоєння щодо інформації про випадки залякування й переслідувань, які могли бути здійснені щодо журналістів, юристів, представників громадянського суспільства, політиків та інших активних громадян, що відкрито критикують дії влади. Він вважає за необхідне не лише ретельно розслідувати такі випадки, а й звернути увагу на використання мобілізації як інструменту тиску, що може підірвати свободу слова та послабити інститути громадянського суспільства.

У процесі повоєнної відбудови, за словами комісара, пріоритет слід надавати потребам найбільш постраждалих груп населення — переселенців, жінок, дітей, людей похилого віку та ветеранів. Також він закликав поєднати зобов’язання України перед ЄС у сфері прав людини з мирними домовленостями.

Комісар наголошує: Україна, як жертва агресії, повинна бути постійно представлена за столом переговорів. Участь жінок, громадських організацій та самих постраждалих від війни — необхідна для досягнення справедливого і сталого миру.

Майкл О’Флаерті підтвердив готовність підтримувати інтеграцію прав людини в мирний процес у межах свого мандата. Захист прав людини в умовах війни залишається його головним пріоритетом.

Фото: coe.int

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
5
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду