Чорновіл, радіо і Верховна Рада: 35 років рішенню, яке дало змогу почути народження нової демократії

Чорновіл, радіо і Верховна Рада: 35 років рішенню, яке дало змогу почути народження нової демократії

16 Травня 2025
0
385
16 Травня 2025
17:00

Чорновіл, радіо і Верховна Рада: 35 років рішенню, яке дало змогу почути народження нової демократії

Вадим Міський
Програмний директор ГО «Детектор медіа», член Наглядової ради Суспільного мовлення
0
385
35 років тому новообраний парламент Радянської України вийшов у радіоефір — і країна вперше почула, як у реальному часі народжується нова демократія.
Чорновіл, радіо і Верховна Рада: 35 років рішенню, яке дало змогу почути народження нової демократії
Чорновіл, радіо і Верховна Рада: 35 років рішенню, яке дало змогу почути народження нової демократії

«Шановні народні депутати! Шановні радіослухачі!» — ці слова 35 років тому почали лунати з зали засідань Верховної Ради. З цього моменту парламент став не лише політичною, а й медійною трибуною нового часу.

Учора ми святкували День вишиванки й спостерігали за Євробаченням, але в цей день маємо згадати ще одну, менш гламурну, зате безперечно доленосну подію. Саме 15 травня 1990 року розпочало роботу 12-те скликання Верховної Ради УРСР — та сама Рада, яка за кілька місяців проголосить суверенітет, а згодом і Незалежність України. Цей парламент був обраний на перших демократичних виборах, його склад оновився на 90%, засідання стали регулярними, а прямі радіоефіри з сесійної зали відкрили вікно у нову добу — влада нарешті перестала бути кулуарною.

Саме Українське радіо дало людям змогу чути, як народжується демократія — наживо, з усіма емоційними баталіями, полум’яними промовами та доленосними рішеннями.

  • Хто стояв за тим, щоб транслювати наживо парламентські засідання?
  • Хто протидіяв такій ідеї і як?
  • Чому В’ячеслав Чорновіл був у цьому питанні невідступним?
  • Як Українське радіо стало чи не найпотужнішим засобом підтримки політичного плюралізму в новопосталій незалежній державі?

Відповіді на ці запитання ви знайдете в книзі «Українське радіо: історія буремного століття». А зараз ми публікуємо уривок з глави «Шановні народні депутати! Шановні радіослухачі!»: чому Чорновіл боровся за радіотрансляції з Верховної Ради та хто цьому протидіяв

Найпершу пряму трансляцію з парламентської зали Українське радіо провело 15 травня 1990 року, ще до проголошення Україною Незалежності. Перше засідання новообраної Верховної Ради — тоді ще Верховної Ради УРСР 12-го скликання — викликало справді всенародну цікавість.

Україна рухалася до самостійності. Дуже популярний у попередні роки загальнодемократичний порядок денний, до якого українці уважно прислухалися у трансляціях із Москви першого з’їзду обраних 1989 року народних депутатів СРСР, стрімко мінявся на національно-державницький. Українці перемкнули свою увагу з телетрансляцій московського з’їзду народних депутатів СРСР на радіотрансляції засідань Верховної Ради й не прогадали: тут було ще цікавіше. А допомогло їм у цьому Українське радіо.

Зі стенограми першого засідання тодішньої новообраної Верховної Ради бачимо, якою гострою була дискусія про трансляцію засідань, що показувала запит на гласність і прозорість у роботі державних органів у нових політичних умовах. У промовах депутати Дмитро Павличко, Віталій Карпенко та В’ячеслав Чорновіл закликали транслювати дискусії з зали засідань, аби забезпечити людям доступ до інформації. Карпенко наголошував, що це крок до демократії, і пропонував транслювати записи засідань щодня з 19:00, тоді як Чорновіл запропонував вести пряму трансляцію. Дмитро Павличко наголошував, що потрібна «не ввечері препарована, редагована трансляція, а сесія має звучати живим ефіром щоденно!».

Сесійна зала Верховної Ради. У ніші над президією — статуя Леніна, над головою в якого герб СРСР. Над «урядовою» ложою значно менший за розмірами герб УРСР Джерело: Focus.ua

Голова Держтелерадіо Микола Охмакевич розповідав про технічні труднощі, зокрема проблеми з записом звуку з зали, і запропонував трансляцію на Радіо Промінь вести від початку сесії зранку, а на телебаченні показувати запис увечері. Проте він же застерігав: «Одні сесії на всіх каналах — це перебір. Подумаймо й про глядача!». Зрештою, рішення про радіотрансляцію ухвалила більшість депутатів, після чого зала вибухнула оплесками. А на телебаченні вирішили показувати запис увечері, після 18:00, із перервами на інший контент.

В’ячеслав Чорновіл у день початку роботи новообраної Верховної Ради був скептично налаштований до здатності парламенту ухвалювати рішення на користь України. Однак початок радіотрансляції засідань уважав зрушенням надзвичайної ваги: «Перші години роботи мене задовольняють. Ми ухвалили рішення про постійну трансляцію Верховної Ради по радіо. Корисні для України рішення тут ухвалити буде складно, якщо взагалі можливо. Але радіотрансляції для нас — це колосальна перемога, бо тепер український народ почує, кого він обрав до парламенту», — згадує слова Чорновола його колега по парламенту Ярослав Кендзьор. Завдяки Українському радіо голоси опозиціонерів до комуністичної влади чула вся Україна.

У 90-х роках минулого століття український парламент мав надзвичайно великі повноваження. Фактично всі доленосні проблеми країни обговорювали, розв'язували й ухвалювали в прямому ефірі. Трансляції засідань Верховної Ради чулися звідусіль: із сільських хат, заводських цехів, владних кабінетів. «Тоді по Хрещатику можна було йти і бачити людей із приймачами біля вуха, слухали, що відбувається у Верховній Раді», — згадує радіоведуча Галина Бабій атмосферу на вулицях Києва під час трансляцій парламентських засідань, на яких вирішували долю незалежної України.

«Шановні народні депутати! Шановні радіослухачі!» — таким був цілком звичний початок будь-якої промови в парламенті у перші десятиліття незалежності. Найбільш яскраві народні депутати України стали популярнішими за артистів, справжніми зірками радіоефіру. Їх знали, обговорювали, а найбільш вдалі їхні вислови — широко цитували. Саме Українське радіо транслювало в ефір молодого прем’єра Леоніда Кучму, який обурювався тим, що парламент із президентом самі не знають, яку країну хочуть побудувати, а від нього щось вимагають. Також на радіохвилях уперше пролунали пізніше культові фрази спікера Івана Плюща: «Депутате Заєць! Не стрибайте по залу! Ви ж не в лісі», «Депутате Хмара, не висіть над головою!», «Увімкніть мікрохвон у задньому проході!», «Вони хочуть впихнути невпихуєме. Ну то чого ж його пхати, як воно не лізе» та багато інших.

 Іван Плющ (ліворуч) і майбутній президент України Леонід Кравчук у президії Верховної Ради — чи то ВР УРСР, чи то вже ВР незалежної України. 1990-91 року. Фото: Укрінформ

«Радіо кінця 80-х — початку 90-х років минулого століття виконувало функцію засобу просвіти, освіти, національного відродження. Тоді була така хвиля національного відродження в Україні, яка привела до утворення української державності. І це можна було бачити на багатьох прикладах. Наприклад, радіо працювало як засіб передачі політичної інформації», — говорить Іван Заєць, народний депутат Верховної Ради України І, ІІ, III, IV та VI скликань, у коментарі проєкту «Життя в ефірі».

У редакції Українського радіо для трансляцій Верховної Ради був свій набір «тривожних кнопок» на випадок непередбачуваних ситуацій. Одна з найвідоміших заготовок звучала так: «У сесійній залі розпочалася бійка. Ми продовжимо трансляцію найближчим часом». Коли депутати починали сваритися або навіть битися, це пояснення лунало в ефірі. Такі моменти ставали майже передбачуваними, наче частина парламентського шоу. У студії тоді працювали парламентський оглядач Віталій Науменко й старша редакторка політичного мовлення Ніна Гончарук.

15 травня 1990 року. Перше засідання Верховної Ради УРСР дванадцятого скликання. Джерело: «Голос України».

Інша курйозна ситуація часто ставалася, коли депутати в емоціях починали лаятися. Якщо матюки проривалися в прямий ефір, ведучому доводилося просити вибачення перед слухачами за нецензурні висловлювання депутатів, зберігаючи серйозний тон. Водночас у редакції панувала атмосфера стриманого сміху.

1999 року політичний конфлікт між Верховною Радою та президентом Леонідом Кучмою досяг свого піку, і п’ятого травня прямі трансляції припинилися. [...]

Хто і чому зупинив трансляції в момент політичної кризи? До чого тут Кучма та «Канівська четвірка»? А також, як боролися депутати за відновлення трансляцій — усе це у продовженні глави, у книзі.

Нагадаю, що спеціальна ціна на передзамовлення книжки діє лише до офіційного релізу видання наприкінці травня, знижка доступна при купівлі на сайті видавництва «Лабораторія». Серед усіх, хто оформить передзамовлення, п’ятеро щасливців отримають у подарунок один із колекційних призів — платівку, марку чи пам’ятні монети.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
385
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду