World Press Photo тимчасово скасувала визнання авторства світлини «Жах війни»

World Press Photo тимчасово скасувала визнання авторства світлини «Жах війни»

16 Травня 2025
0
26177
16 Травня 2025
13:57

World Press Photo тимчасово скасувала визнання авторства світлини «Жах війни»

0
26177
Організація провела власне розслідування після прем’єри документального фільму «The Stringer» у січні, в якому йдеться, що автором фото може бути водій NBC Нґуєн Тань Нґе, а не в’єтнамський фотограф Нік Ут.
World Press Photo тимчасово скасувала визнання авторства світлини «Жах війни»
World Press Photo тимчасово скасувала визнання авторства світлини «Жах війни»

Організація World Press Photo тимчасово скасувала визнання авторства фотографії «Жах війни», яка також відома як «Дівчинка й напалм» («Napalm Girl»), повідомило видання The Guardian.

На знімку дев’ятирічна Фан Ті Кім Фук оголеною втікає від напалмового бомбардування в селі Чанґ-Банґ у Південному В’єтнамі.

З моменту публікації світлини в червні 1972 року стверджувалося, що автором є в’єтнамський фотограф, який працював в агентстві Associated Press (AP) у Сайгоні, Нік Ут. У 1973 році фотографія здобула премію World Press Photo та принесла Уту міжнародне визнання.

Натомість новий документальний фільм «The Stringer» режисера Бао Нґуєна, представлений на кінофестивалі Sundance у січні, поставив авторство під сумнів. У стрічці йдеться, що автором може бути водій NBC Нґуєн Тань Нґе, який також продавав знімки AP на фрилансерській основі. За версією фільму, він зробив світлину, але не отримав належного визнання, бо не був офіційним співробітником AP.

Після прем’єри фільму у World Press Photo провели власне розслідування. У звіті, оприлюдненому 16 травня, йдеться, що за результатами аналізу локації, відстані й камери, якою було зроблено знімок, фотографи Нґуєн Тань Нґе або Хуань Конґ Фук могли мати кращу позицію для знімання, ніж Нік Ут.

Водночас скасування визнання стосується лише імені автора, а сама світлина й нагорода все ще чинні. 

«Спираючись на результати аналізу й наші цінності — точність, достовірність і різноманіття, — ми робимо висновки щодо авторства. Але важливо наголосити: сама фотографія не ставиться під сумнів, і на ній безумовно зафіксовано реальний історичний момент, відлуння якого досі відчувають В’єтнам, США й увесь світ», — сказала виконавча директорка World Press Photo Жумана Ель Зейн Хурі.

Організація вважає історію «спірною» та припускає, що ім’я справжнього автора знімка ніколи не буде остаточно підтверджено. Скасування визнання авторства буде чинним, поки не буде доведено протилежне, повідомили в організації.

АP теж вдруге за чотири місяці провело внутрішнє розслідування та заявило, що не знайшло підстав для зміни авторства. У 96-сторінковому звіті йдеться, що фото, ймовірно, зробив Нік Ут і немає доказів, що автором світлини був Нґе. Медіа зазначило, що через плин часу, відсутність ключових свідчень, обмежені технологічні спроможності й смерть деяких учасників подій неможливо остаточно зʼясувати правду.

«Ми не залишили жодної деталі поза увагою і діяли з великою повагою до всіх сторін. Нам байдуже, чи зміниться авторство, але воно має спиратися на факти. Водночас немає жодного остаточного доказу, що Нік Ут не зробив цей знімок», — сказав віцепрезидент AP з питань глобального виробництва новин Дерл Маккрадден.

У стрічці «The Stringer» свідчили брат Нґе, який, за його словами, передав плівку в AP, донька Нґе — Джані, редактор фото АР у Сайгоні Карл Робінсон, який вперше звернувся до авторів фільму, та кілька його колишніх колег. Окрім цього, участь взяли судові експерти з французької ГО Index, які, проаналізувавши інші знімки Ута того дня, заявили, що «дуже малоймовірно», що саме йому належить фото.

AP провело власне технічне дослідження, взявши додаткові інтерв’ю, проаналізувавши камери, негативи й 3D-модель місцевості. У медіа зазначили, що «суперечності є з обох боків», але прийняття версії Нґе означає «взяти кілька речей на віру». Зокрема, що єдиний випадок, коли Нґе продав фото західному агентству, збігся в часі зі створенням світлини.

Нґуєн Тхань Нґе, який з’явився на прем’єрі стрічки на Sundance, підтвердив висвітлену у фільмі версію. Нік Ут натомість наполягає, що автором є він, і заявив AP, що ця ситуація «дуже важка для нього і завдала йому великого болю».

На світлині від 8 червня 1972 року — південнов’єтнамські військові йдуть слідом за наляканими дітьми, серед яких — дев’ятирічна Кім Фук (у центрі)

Фото:  Nick Ut / Associated Press

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
26177
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду