5 несподіваних і показових висновків з нового дослідження «Індекс медіаграмотності українців» від ГО «Детектор медіа»

5 несподіваних і показових висновків з нового дослідження «Індекс медіаграмотності українців» від ГО «Детектор медіа»

7 Травня 2025
0
57
7 Травня 2025
12:53

5 несподіваних і показових висновків з нового дослідження «Індекс медіаграмотності українців» від ГО «Детектор медіа»

Вадим Міський
Програмний директор ГО «Детектор медіа», член Наглядової ради Суспільного мовлення
0
57
5 несподіваних і показових висновків з нового дослідження «Індекс медіаграмотності українців» від ГО «Детектор медіа»
5 несподіваних і показових висновків з нового дослідження «Індекс медіаграмотності українців» від ГО «Детектор медіа»

Платний контент — вже не табу.

30% українців за останній рік заплатили хоча б за один вид контенту. Найчастіше — за відео (25%) або музику (18%). А 17% українців навіть підтримували минулоріч медіа благодійним внеском.

Пам'ятаєте, як прийнято було все дивитися і слухати на піратських сайтах? Так ось, ця епоха поступово відходить.

Критика влади у медіа — так, але не для всіх.

44% українців підтримують публічну критику влади у медіа, проти — 17%. Цікаво, що критичні до дій влади медіаматеріали частіше підтримують чоловіки та люди старшого віку, а молодь — менш охоче. У вікових групах 18–25 і 26–35 років підтримують публічну критику влади 40% та 37% відповідно.

1
8

Ці цифри наче і не сильно змінилися з минулого року, однак, усе ж, можна трактувати їх як зниження готовності суспільства до публічного обговорення проблем — хай навіть і з урахуванням наших реалій демократії воєнного часу. Це може мати два тривожні наслідки:

1) Звуження простору свободи слова — критика влади є ключовим елементом демократичного контролю. Якщо суспільство сприймає її як недоречну, це відкриває двері для цензури й самоцензури.

2) Низький рівень критичного мислення серед молоді — якщо молоді громадяни не підтримують критичність як суспільну норму, то суспільство стає вразливішим до маніпуляцій і підміни сенсів, коли будь-яке незручне питання легко охрестити «зрадою».

Знання про штучний інтелект — ще не масові, виклик залишається гострим.

28% українців уже користуються ШІ — найчастіше в роботі чи навчанні. Але 11% взагалі ніколи не чули про нього, а ще 13% не знають, як ним користуватись. Найвищу «ШІ-грамотність» мають молоді українці 18–25 років.

Ще торік у нашому дослідженні половина українців не могла скласти якоїсь думки про те, чи може штучний інтелект генерувати неправдиву інформацію. І лише 12% тоді заявляли, що знають, як перевіряти ШІ-контент (але ми не перевіряли, чи справді це так). У 2024-му бачимо прогрес, але ШІ-грамотність лишається викликом на роки вперед.

Найбільше довіри — часткової.

Повна довіра до медіа — рідкість. Зате більшість аудиторії обирає «довіряти частково». Це тренд останніх років: все менше повної довіри — і все більше вибіркової уважності.

Разом з тим, за п'ять років дослідження чітко видно, що все менше людей покладається на «інтуїцію», коли аналізують, чи перед ними достовірна новина. Ми ж розуміємо, що «інтуїція» — це, насправді, слабке розуміння, на що саме звертати увагу. Так от, з 2020 року цей показник упав з 30+ відсотків до 18. А Найпопулярніші на сьогодні ознаки достовірності новини — це її розміщення у медіа, якому респондент довіряє та посилання на джерело. На мій погляд, явний прогрес. Ще би пересвідчитися, що довіряють саме якісним медіа, а не найбільш хайповим.

100-річчя Українського радіо, котре відзначали минулоріч у листопаді, привернуло увагу кожного четвертого українця та українки, долучився до заходів майже кожен восьмий.

Неймовірний результат! Зокрема, ювілей першого українського мовника привернув увагу кожної п'ятої молодої людини у віці 18—35 років. Найпопулярнішими формами залучення стали перегляд і прослуховування тематичних передач, участь у присвяченому події Радіодиктанті, перегляд інтерв’ю Президента з нагоди століття мовника, а також перегляд тематичного телеконцерту симфонічної музики з Національної опери. Молоді найбільше зайшов Радіодиктант, а старшому поколінню — документальні теле- і радіопрограми. Команда радійників та усього Суспільного мовлення — молодці!

Більше за посиланням.

Дякуємо за партнерство Міністерство культури та стратегічних комунікацій України, Фільтр. Національний проєкт з медіаграмотності, УКРІНФОРМ! А також за експертну підтримку дослідження – нашій Експертній раді, повний склад якої вказуємо у дослідженні.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
57
Читайте також
07.05.2025 13:39
ГО «Детектор медіа»
«Детектор медіа»
0
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду