Як памʼять про минулу війну формує наше розуміння цієї війни

Як памʼять про минулу війну формує наше розуміння цієї війни

4 Травня 2025
0
474
4 Травня 2025
19:02

Як памʼять про минулу війну формує наше розуміння цієї війни

Вадим Міський
Програмний директор ГО «Детектор медіа», член Наглядової ради Суспільного мовлення
0
474
Як памʼять про минулу війну формує наше розуміння цієї війни
Як памʼять про минулу війну формує наше розуміння цієї війни

Як завершиться нинішня війна — достеменно не знає ніхто. Як, наприклад, не знали мільйони мешканців Східної Європи у 1943-му, куди заведуть «визвольні» наступи Червоної армії. За розгромом нацистів прийшло цементування іншого тоталітарного режиму — і робилося це, зокрема, й руками українців у складі радянських військ. Сьогодні — боротьба за свободу, знову з болем, кров’ю, часто байдужістю світу, а також муками вибору із кількох поганих варіантів. Як памʼять про минулу війну формує наше розуміння цієї? Як вирватися з лещат чужих міфів про «вєлікую отєчєствєнную» та штампів про «пособників нацистів» й «армію визволитетів» і уникати нових подібних пасток?

Сьогодні в книгарні «Сенс» відбулася розмова з істориком Volodymyr Viatrovych — співавтором й редактором книги «Війна і міф. Невідома Друга світова», виданій у Видавництво "КСД". Книжку перевидають уже кілька разів поспіль, отже тема залишається актуальною. Раджу почитати: в ній ідеться не лише про вигадані й замовчувані історії пропаганди, а й про забуті голоси — зокрема українські. Адже світ і досі знає дуже мало про роль українців у тій війні. Ми її не розповіли у доступній формі. Не встигли, не зуміли. Але ще можемо. Тому на зустрічі йшлося і про те, що українським культурним інституціям треба вибороти своє право на сильний голос. Бо протистояти російській машині пропаганди лише на голому ентузіазмі — це як воювати рогатками проти ракет. Тут ще є багато роботи, яку починати треба із розстановки пріоритетів.

Для мене ця зустріч була особливою ще й тому, що Володимир В’ятрович допоміг у створенні книги «Українське радіо: історія буремного століття» — його порада, що стосувалася саме періоду Другої світової війни, наштовхнула на блискучу сюжетну лінію, яка заслуговує на художню екранізацію. А також дав свій відгук на текст, який незабаром побачите на обкладинці. Стежте за новинками видавництва Лабораторія

Дякую за розмову. І за черговий привід думати про майбутнє — крізь складне, суперечливе і часто болісне минуле.

Джерело фото і тексту: фейсбук-сторінка Вадима Міського

 

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
474
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду