КМІС: 58% українців вважають, що російську мову не варто вивчати в школах

КМІС: 58% українців вважають, що російську мову не варто вивчати в школах

30 Квітня 2025
1
481
30 Квітня 2025
12:49

КМІС: 58% українців вважають, що російську мову не варто вивчати в школах

1
481
У 2023 році вивчення російської мови в школах не підтримувало 52% українців.
КМІС: 58% українців вважають, що російську мову не варто вивчати в школах
КМІС: 58% українців вважають, що російську мову не варто вивчати в школах

В Україні продовжує збільшуватися кількість тих, хто вважає, що російську мову взагалі не варто вивчати в українськомовних школах. У 2023 році їх було 52%, зараз — 58%. Водночас частка тих, хто вважає, що російську мову варто вивчати в школах, зменшилася з 42% до 38%. 

Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС). 

Після початку повномасштабного вторгнення КМІС ставив це запитання у 2023 році. Для порівняння: у 2019 році 81% українців вважали, що російську мову варто вивчати в школах. У 2023 році їх кількість скоротилася до 42%. Водночас з 8% до 52% зросла частка тих, хто виступав проти вивчення російської мови взагалі.

Фото — КМІС

Станом на лютий — березень 2025 року кількість противників викладання російської мови в українськомовних школах зросла до 58%. Водночас з 42% до 38% стало менше тих, хто підтримує вивчення цього предмета.

Згідно з результатами опитування, серед 38% респондентів, які вважають, що російську мову варто вивчати, лише 9% кажуть про вивчення на рівні української мови або принаймні вищому рівні, ніж інші іноземні мови (наприклад, англійська мова). Решта 29% вважають, що вивчати варто на рівні інших іноземних мов або навіть нижчому рівні.

У всіх регіонах України порівняно з 2019 роком стало значно більше тих, хто виступає проти вивчення російської мови. У період між 2023 і 2025 роками КМІС не бачить «відкочування». Навпаки, в окремих регіонах продовжується поширення думки про недоцільність вивчення російської мови в школах.

Фото — КМІС

Водночас із заходу на схід зростає частка тих, хто все-таки хотів би зберегти вивчення російської мови в школах. Так, на заході України 25% вважають, що російську мову варто вивчати (зниження з 32% у 2023 році), проти цього — 72% (зростання з 65% у 2023 році). 

У центрі країни вже 36% вважають, що російську мову варто вивчати в школах (у 2023 році — 42%), проти цього — 61% (у 2023 році — 53%).

На півдні ситуація з 2023 року не змінилася і зберігається майже паритетний поділ — 51% вважають, що російську мову варто вивчати (переважно на рівні інших іноземних мов або нижчому рівні), а 44% вважають, що не варто вивчати взагалі. 

На сході України порівняно з 2023 роком стало більше тих, хто проти вивчення російської мови — з 23% до 36%. При цьому вважають, що варто вивчати, 57% (у 2023 році — 61%).

Найпоширеніший аргумент українців на користь вивчення російської — те, що вона є однією з іноземних мов, а іноземні мови варто знати для розвитку, міжнародного спілкування тощо (таке пояснення дали 38% респондентів). Інше пояснення полягає в тому, що російська мова поширена в Україні / є обставини, які склалися історично (32%). Популярною також є думка, що варто знати мову ворога (14%).

.

Фото — КМІС

Київський міжнародний інститут соціології проводив дослідження у період 14 лютого — 4 березня 2025 року. Опитування здійснили методом телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки мобільних номерів. Вибірка становила 1 029 повнолітніх респондентів з підконтрольних Україні територій. Теоретична похибка вибірки не перевищувала 4,1%.

Нагадаємо, наприкінці лютого 2025 року були оприлюднені результати дослідження КМІС щодо особистого добробуту українців. Дослідження засвідчило, що більшість українців відчуває низький рівень щастя і задоволеності життям, але водночас зберігає сильне почуття сенсу у своїй діяльності.

Фото: Unsplash

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1
481
Читайте також
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Ігор
4 год. тому
Вже не знають на якій темі формувати рейтинги корумпованого Кайфовому. Україна гине на фоні потехи. Зараз Зе влаштував потеху навколо параду победабесія на Москві хоч всім зрозуміло, що під час того параду в Україні будуть сидіти тихо тихо. Раніше навіть Майдан поставили на паузу під час олімпіади у Сочі щоб не дратувати великого Путіна. Найбільш цікаво що, якщо це була справжня революція, а ні заколот то чому припинили відстоювати свою гідність з оглядкою на іншу країну? Та й під час Зе-кризи вже 4й раз Зе не посміє щось запустити навіть увечері після параду победабесія. А ось той барин - другий Недопалок подарував біглим холопам аж три дні спокою.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду