
52% українців проти будь-яких територіальних поступок, — опитування КМІС
52% українців проти будь-яких територіальних поступок, — опитування КМІС


52% українців категорично проти будь-яких територіальних поступок (у лютому 2025 року таких було 50%). Готові прийняти певні територіальні втрати – 38% респондентів (у лютому 2025 року – 39%). Про це йдеться в опитуванні Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведеного 15 травня – 3 червня.
Фото: КМІС
Також 68% українців проти офіційного визнання окремих територій України частиною Росії. Готові прийняти окупацію окремих територій — 24% українців. Також абсолютна більшість – 78% – відкидає передачу під контроль Росії територій, які контролює Україна. Готові прийняти – лише 15% респондентів.
Соціологи КМІС зауважують, що єдиний варіант, де принаймні є простір для дискусій – де-факто визнання контролю Росії без визнання де-юре. Навіть у цьому випадку 43% готові прийняти, а категорично проти – 48%.
У КМІС дійшли висновку, що українці зберігають здорову гнучкість і навіть у контексті контролю територій готові до обговорення компромісного варіанту визнання де-факто контролю Росії без його визнання де-юре.
Крім цього, результати свідчать про те, що коли зараз українці обговорюють «територіальні поступки», то переважно вони інтерпретують їх як фактичне визнання, що Росія тимчасово контролює певні території, а Україна і світ цього не визнають.
Фото: КМІС
У всіх регіонах (тобто і на Заході, і в Центрі, і на Півдні, і на Сході) переважна більшість респондентів (64-71%) відкидає варіант з офіційним визнанням окупації. Аналогічно абсолютна більшість незалежно від регіону (76-80%) відкидає передання під контроль Росії неокупованих територій.
Також згідно з опитуванням КМІС, 82% українців категорично відкидають «мирний план» Росії та лише 10% — готові його прийняти. Ще 8% відповіли, що їм важко сказати.
Респондентам зачитували лише 6 пунктів російського «мирного плану», хоча реальний меморандум містить більшу кількість пунктів і жорстких вимог до України.
«Тобто у разі ознайомлення респондентів з повним переліком пунктів Меморандуму, скоріше за все, ми б мали ще вищий % тих, хто категорично проти», — вважають у КМІС.
Фото: КМІС
КМІС провів опитування упродовж 15 травня – 3 червня 2025 року, до якого за власною ініціативою додав запитання про готовність до територіальних поступок, а також провів експеримент, як різні інтерпретації «територіальних поступок» впливають на результати.
Методом телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки мобільних номерів у всіх регіонах підконтрольних уряду України було опитано 2004 респондентів віком від 18 років.
Формально за звичайних обставин статистична похибка вибірки обсягом 2004 респондентів не перевищує 2,9%. Похибка для вибірки обсягом близько 500 респондентів не перевищує 5,8%.
Нагадаємо, останнє опитування КМІС засвідчило, що наразі 60% українців готові терпіти війну стільки, скільки буде необхідно. Ще 6% готові терпіти один рік.
Фото: Pexels

