
73% гостей в ефірах телемарафону в першому кварталі 2025 року — депутати від «Слуги народу»
73% гостей в ефірах телемарафону в першому кварталі 2025 року — депутати від «Слуги народу»


Протягом кварталу в ефірі телемарафону переважне представництво мали народні депутати від владної фракції партії «Слуга народу» — 159 ефірів на всіх каналах-учасниках телемарафону, що становить майже 73% від усіх «депутатських» ефірів.
Про це свідчить моніторинг «Детектора медіа» за 31 березня, 1 і 4 квітня 2025 року.
«Утім у "командну скарбничку" владної фракції можна додавати й формально позафракційних, але делегованих “Слугою народу” спікера ВР Руслана Стефанчука (один ефір на "Раді") та віцеспікера Олександра Корнієнка (8 ефірів на "Раді", "1+1" і "Ми — Україна"). Відтак частка провладних депутатських гостьових зростає до 168 ефірів, а це майже 77%», — ідеться в моніторингу.
Друге місце в телемарафоні тримає фракція «Батьківщини» — 21 ефір, або ж більш як 9,5% (а з урахуванням одного ефіру формально позафракційної, делегованої «Батьківщиною» віцеспікерки Олени Кондратюк — відповідно 22 ефіри й 10%).
Окрім того, свої квоти в телемарафоні мають депутатські групи «За майбутнє» та «Довіра» (по 9 ефірів, або ж по 4%). Усі 8 ефірів від реально позафракційних мала Оксана Савчук, причому всі 8 — на телеканалі «Рада».
«Представниць фракції "Голосу" протягом кварталу можна було побачити в телемарафоні лише 4 рази, це менш як 2%. Представників же найчисельнішої та найбільш критично налаштованої до влади фракції "Європейської солідарності" у гостьових студіях телемарафону побачити вам не вдасться, бо їх туди не запрошують», — повідомляється в моніторингу.
На Першому каналі Суспільного протягом першого кварталу парламентські фракції та групи були представлені в ефірах так:
Найчастіше в ефірі каналу були представники владної фракції партії «Слуга народу» — 126 разів. Утім ще 6 разів депутатів-«слуг» запрошували, але вони з різних причин не долучалися до дискусійних студій.
«Переважна частина "депутатських" ефірів на каналі є дискусійними, де в пару до представників владної фракції запрошують представників однієї або й двох опозиційних фракцій. І тут у каналу є певний дисбаланс — більш ніж половина представників опозиції в студіях каналу є представниками "Європейської солідарності" (83), представників "Голосу" запрошували протягом кварталу 48 разів, представників "Батьківщини" — 37»,— розповідається в моніторингу.
Детальніше про висвітлення основних тем тижня в телемарафоні «Єдині новини» й ефірі Першого каналу Суспільного за 31 березня, 1 і 4 квітня 2025 року, прояви політичного піару, російські наративи, токсичних медійних персонажів та порушення основних стандартів інформаційної журналістики читайте в моніторингу «Детектора медіа» за посиланням.
Нагадаємо, згідно з моніторингом «Детектора медіа» за 30 грудня 2024 — 1 січня 2025 року, двом радникам керівника Офісу президента — Михайлу Подоляку і Сергію Лещенку — приділили ефіру більше, ніж будь-кому з народних обранців. Подоляк сумарно був у марафоні 41 хвилину, а Лещенко — 32 хвилини.
Як засвідчив моніторинг за квітень — червень 2024 року, з 20 травня, після виходу з телемарафону Суспільного, народні депутати від «Європейської солідарності» більше не з’являлись у випусках «Єдиних новин». У серпні і вересні представників «Голосу» запрошували лише по одному разу, «Європейська солідарність» не була представлена взагалі.
- Читайте також: Мономарафон. Гостьова цензура «Єдиних новин»
У свою чергу, Європейська комісія розкритикувала спільний телемарафон «Єдині новини» і заявила, що Україна має працювати над відновленням плюралістичного медіаландшафту. Про це йдеться в комюніке Єврокомісії у зв’язку з презентацією доповіді щодо розширення блоку. Брюссель висловив занепокоєння щодо фінансування телемарафону з держбюджету і його об’єктивності.
Раніше Держдеп США оприлюднив звіт про дотримання прав людини в Україні у 2023 році, де було зазначено, що створення спільного телемарафону «Єдині новини», до виробництва якого не допустили низку «афілійованих з опозиційними партіями» каналів (5 канал, Прямий, «Еспресо»), забезпечує владі «безпрецедентний рівень контролю за теленовинами у праймтайм».
У жовтні голова Комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин повідомив, що Держаудитслужба (ДАСУ) має зауваження до національного телемарафону та назвала його діяльність «умовно ефективною».
Архівне фото: «1+1 медіа»
