
Media Development Foundation представив дослідження про стан українських регіональних медіа у 2024 році
Media Development Foundation представив дослідження про стан українських регіональних медіа у 2024 році


На третій рік повномасштабного російського вторгнення в українських регіональних медіа посилився дефіцит кадрів через продовження мобілізації та вигорання команд від життя у війні, а фінансова нестабільність створює непевність щодо майбутнього незалежних редакцій. Про це свідчать результати щорічного дослідження Media Development Foundation (MDF).
Висновки зробили на основі 60 анкет, які заповнили незалежні локальні медіа з різних регіонів України, а також 11 глибинних інтерв’ю. Аналітики також зібрали інтерпретації даних від чотирьох експертів з менеджменту, контенту та дистрибуції в медіа, а також щодо HR-процесів.
За даними опитування, понад половина редакцій (60%) оцінила 2024 рік як доволі складний. 25% редакцій сказали, що він приніс більше труднощів, ніж попередній рік, а для 12% медіа 2024-ий видався значно складнішим та стресовішим. Ще 23% медіа вказали, що рік був однаково складним. Серед основних труднощів — дефіцит кадрів, нестача коштів, психологічне навантаження, блекаути та обстріли.
Водночас близько 40% опитаних медіа вказали, що 2024 рік став дещо легшим, хоча деякі виклики все ще залишалися.
Протягом 10 місяців 2024 року опитані медіа подали в середньому 11 грантових заявок, що на 2 більше, ніж попереднього року. Як зауважили в MDF, хоч заявок стали писати загалом більше, середня кількість отриманих грантів не змінилася. Частка донорського фінансування у більшості медіа — від 80 до 99%. 41% опитаних редакцій також сподівалися на розвиток читацької підтримки, однак на практиці ця модель монетизації не зростала у 2024 році.
Загалом середній річний бюджет медіа становив 3,2 млн грн, тоді як середній показник 2023 року сягав 2,9 млн грн (медіана на тому ж рівні — 2 млн грн). Дослідники пояснили це зростання частково інфляцією, а також продовженням підтримки грантодавців минулого року.
Основною статтею витрат залишаються зарплати (від 60 до 90% бюджету), а найменшою — витрати на маркетинг (до 10%).
У 2024 році регіональні медіа також сильніше відчули наслідки мобілізації. 55% опитаних не мали досвіду збереження робочого місця за працівниками, які долучилися до Сил оборони, зокрема й через повністю жіночий колектив. Загалом протягом 2024 року з 60 опитаних медіа пішов 131 працівник. Натомість прийшло 144 працівники.
Найзатребуванішими в медіа залишаються журналісти (57%), а також менеджери з продажів (52%), SEO-спеціалісти (47%), SMM-фахівці (42%) та відеографи (38%).
Психоемоційний стан команд 62% медіа оцінили як середній, тоді як 26% заявили про низький або дуже низький рівень. Лише 12% опитаних повідомили про позитивний психоемоційний стан своїх команд.
Детальніше ознайомитися з дослідженням MDF можна за посиланням.
Нагадаємо, MDF опитує медіа в такому форматі восьмий рік поспіль. Дослідження діяльності й трансформації локальних медіа як організацій є ключовим фокусом дослідницького відділу організації. Звіт показує основні тенденції у медіасфері, допомагає простежити динаміку змін та надає рекомендації всім гравцям ринку для ефективнішої співпраці.
Останнє щорічне дослідження показало, що ключові виклики для локальних редакцій в умовах воєнного стану залишаються сталими протягом двох останніх років. Зокрема це криза кадрів, важкий психологічний стан та дефіцит коштів.
У жовтні 2024 року MDF опублікував дослідження «Донорська дилема». Аналітики з'ясували, що для багатьох українських медіа 2025 рік може стати переломним через скорочення донорського фінансування. Тому вони потребують переходу до нової моделі фінансової підтримки, заснованої на довгостроковому інституційному фінансуванні та стратегічному розвитку.
Фото: MDF
