Серіал «Остання війна» має розвінчати міф про «велику російську культуру», — Мирослава Барчук

Серіал «Остання війна» має розвінчати міф про «велику російську культуру», — Мирослава Барчук

18 Лютого 2025
258
18 Лютого 2025
18:28

Серіал «Остання війна» має розвінчати міф про «велику російську культуру», — Мирослава Барчук

258
Документальний серіал «Остання війна» вже переглянули понад 2 мільйони глядачів.
Серіал «Остання війна» має розвінчати міф про «велику російську культуру», — Мирослава Барчук
Серіал «Остання війна» має розвінчати міф про «велику російську культуру», — Мирослава Барчук

Документальний серіал «Остання війна» має стати майданчиком для викриття російського культурного колоніалізму, де гуманітарна політика перетворюється на зброю імперських амбіцій.

Про це розповіла авторка проєкту, журналістка, документалістка й телеведуча Мирослава Барчук в інтерв'ю Укрінформу.

Журналістка наголосила, що цей проєкт адресований насамперед західній аудиторії і вже перекладається кількома мовами. Водночас він працює і з внутрішньою аудиторією, покликаний розвіяти міфи про «велику російську культуру» й розповідає про шляхи поширення цих уявлень по всьому світу.

«Сьогодні росіяни-релоканти роблять себе потерпілими та страждальцями. І їх уже сприймають на рівні з українцями — жертвами цієї війни. Саме тому, я думаю, нам потрібно говорити про те, що ми переживаємо. І також розповідати, як діяли росіяни і що відбувалось із нашою культурою», — зазначила вона.

Барчук підкреслила, що успіх серіалу вимірюється відгуками як в Україні, так і за її межами.

Авторка проєкту наголосила, що Росія давно працює над такою стратегією, де гуманітарний експорт перетворився на театральну виставу, де культура служить лише прикриттям для агресивних імперських стратегій.

На її думку, серіал має викликати жваві дискусії серед західних інтелектуалів та українців, адже тільки відкритий діалог дасть змогу розвіяти «гіпноз російського колоніалізму».

«Росіяни застосовують таку справді диявольську штуку: присвоюють постколоніальний дискурс і маніпулюють ним. Росія своєї імперськості не визнає і не осмислює, ця імперськість для багатьох здається невидимою, перебуває у сліпій зоні. Підлість російської імперії у цьому питанні безпрецедентна. Це їхня така особливість — підміняти значення», — підкреслила експертка.

За її словами, подібний підхід дає змогу відвертати увагу від реальних політичних дій, перетворюючи культурний обмін на своєрідний ребрендинг російського імперського наративу.

Окрім того журналістка розповіла, що вже готується останній епізод документального серіалу «Остання війна», який стане кульмінацією розкриття української ролі у створенні та, зрештою, занепаді Російської імперії.

Сценарій останнього епізоду вже написаний, і зараз триває активна робота з режисером над новим етапом циклу.

«Цей епізод буде про те, як українці на чолі із Феофаном Прокоповичем у XVIII столітті поїхали до Московії і допомогли створити Російську імперію, адже вважали, що це буде їхня імперія», — зазначила Барчук.

На її думку, саме український інтелектуальний внесок став основою, на якій згодом було збудовано потужну, але внутрішньо нестійку систему.

«Ця історія буде про те, що ми створили цю імперію, нами вона і захлинеться. Я впевнена у цьому», — сказала авторка проєкту. 

Серіал, який зібрав понад два мільйони глядачів на різних платформах, відкриє нові горизонти для дискусій про роль України в історичних процесах, що досі впливають на сучасну політичну реальність.

Фільм підготовлено Суспільним, і його можна переглянути у вільному доступі в ютубі.

Нагадаємо, що раніше вийшли два епізоди проєкту — «Анатомія рашизму» та  «Какая разніца». 

В «Анатомії рашизму» автори за участі українських та західних істориків, філософів, культурних та політичних діячів аналізують, як довго триває російсько-українська війна, які її корені й за що вона точиться.

В епізоді «Какая разніца» йдеться про нескладені іспити й набиті ґулі перших постколоніальних десятиліть України. Він побудований на інтерв’ю із західними та українськими інтелектуалами. Своїми роздумами на означену тему поділились Оксана Забужко, Пітер Померанцев, Френсіс Фукуяма, Олеся Островська, Тарас Лютий, Вахтанг Кебуладзе, Володимир Ярмоленко та інші.

«Остання війна» — це цикл документальних фільмів. Кожен фільм — окрема розмова, у якій російсько-українську війну розглядають як опуклий багатогранник — кожна грань відкривається в різних епізодах циклу. Назва циклу — алюзія на слова Івана Франка: «Це ж остання війна! Це до бою Чоловіцтво зі звірством стає, Це поборює воля неволю, “Царство Боже” на землю зійде».

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
258
Читайте також
20.12.2023 11:00
Андрій Кокотюха
для «Детектора медіа»
2 557
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Ігор
3 год. тому
Так, ніби і не існувало до неонаці української мови культури історії. Все почалось з приходом нащадків тих, хто слугував нацистам. Хоча, саме завдяки тому, що спершу царська, а потім радянська влада фінансували зберігали розвивали вивчали - мова культура і традиції дійшли до нас. З 1991 саме юдейська гебельсовщіна і руандівщіна занурила нас у агресію і розбрат між слов'янами. Все для того, щоб відвернути увагу від розпилу України. Зараз Кривавик і його кубло вже і США поливають брудом і жодної відповідальності на себе. Як вони збираються йти до врегулювання гарячої фази юдейської кризи, а потім територіальні суперечки, якщо постійно сіють цей розбрат між слов'янами? В США правильно кажуть - ворог всередині. В Мюнхені Вейнс торохи повторив біблійну подію, - це коли Ісус в храмі перевертав прилавки юдейських торгашів. Змін, ми хочемо змін! Треба було, якщо не з 1991, то зараз, заборонити будь-які згадки про Росію та що там. На кілька десятків років. Жити, ніби її не існує поруч. Щоб заспокоїти цей спровокований юдеями розбрат і надати наступним поколінням вирішити спокійно всі суперечки. А провокаторів карати, наприклад штрафувати ЗМІ, або накладати санкції.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду