![Неприборкана гідра: як контент RT France залишається в інфопросторі країн ЄС попри санкції](/doc/images/news/archive/2021/238304/i75_ArticleImage_238304.webp)
Неприборкана гідра: як контент RT France залишається в інфопросторі країн ЄС попри санкції
Неприборкана гідра: як контент RT France залишається в інфопросторі країн ЄС попри санкції
![Неприборкана гідра: як контент RT France залишається в інфопросторі країн ЄС попри санкції](/doc/images/news/archive/2021/238304/ArticleImage_238304.webp)
![Неприборкана гідра: як контент RT France залишається в інфопросторі країн ЄС попри санкції Неприборкана гідра: як контент RT France залишається в інфопросторі країн ЄС попри санкції](/doc/images/news/archive/2021/238304/i75_ArticleImage_238304.webp)
Ірина Субота, менеджерка проєктів напряму «Незалежні медіа» Центру демократії та верховенства права, для «Детектора медіа»
У березні 2022 року у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії в Україну Євросоюз запровадив санкції проти державних російських пропагандистських ресурсів, таких як RT і Sputnik, і призупинив їхнє мовлення на території ЄС. Попри це, контент RT досі залишається в інформаційному просторі країн ЄС. Ми проаналізували доступність сайту RT, зокрема його франкомовної версії RT France, у Франції та Бельгії, щоб оцінити, наскільки ефективними виявилися санкції з блокування цього контенту.
У дослідженні ми фокусувалися на аналізі способів поширення контенту RT France лише через вебресурси, без аналізу поширення у соціальних мережах.
По-перше, ми перевірили доступність сайтів RT France у французькому та бельгійському інформаційних просторах.
Аналіз відбувався безпосередньо з французької та бельгійської локацій через місцеві інтернет-провайдери (без використання VPN). Це дало змогу перевірити доступність сайтів RT France у Франції та Бельгії. Уся інформація щодо технічних аспектів доступності або недоступності вебресурсів в інформаційному просторі Франції та Бельгії описана станом на листопад-грудень 2024 року.
По-друге, ми перевірили поширення ідентичних матеріалів на сторонніх франкомовних вебресурсах.
Вибірку публікацій для дослідження становили матеріали, розміщені на сайті RT France у рубриці International (пер. з фр. «Міжнародні новини») та містили у заголовку слова Ukraine, Kiev (транслітерація збережена відповідно до написання в пропагандистському ресурсі RT France), ukrainien, ukrainiens, Zelensky.
Загалом на RT France за період з 15 жовтня до 16 листопада 2024 року вийшла 71 публікація, що відповідала умовам вибірки.
Публікації у вибірці є лише одиницями для пошуку ідентичних матеріалів і виявлення частотності їхнього відтворення на інших сайтах і способів їхнього перепоширення. За мету не ставилося розрізнення цих публікацій на дезінформаційний, маніпулятивний чи правдивий контент. Завдання другої частини дослідження полягало в тому, щоб визначити, якими способами контент RT потрапляє в інформаційний простір Франції та Бельгії.
Збирання інформації відбувалося в три етапи:
І етап. З допомогою OSINT-інструменту Information Laundromat ми визначили список вебресурсів, які відтворюють подібний контент через введення URL-адрес попередньо складеної вибірки матеріалів, опублікованих на RT France.
ІІ етап. Ми відібрали найчастіше повторювані ресурси, щоб прибрати лише поодинокі випадки повторів контенту RT France на деяких ресурсах, і сфокусуватися на тих, що переопубліковують матеріали RT на постійній основі.
ІІІ етап. Додатково ми провели пошук через Google або через внутрішні пошуковики сайтів, що потрапили у відібраний список найчастіше повторюваних вебресурсів. Це дозволило виявити матеріали, які могли бути пропущені під час попереднього пошуку, й забезпечити повніший аналіз поширення контенту RT France на сторонніх франкомовних вебресурсах.
Для отримання технічних показників виявлених доменів (як-от реєстраційні дані, їхній трафік) ми додатково використовували ресурси Whois та SimilarWeb.
RT France від початку мовлення до санкцій ЄС
RT France, що є частиною міжнародної мережі RT, підконтрольної російському уряду, розпочало своє мовлення у Франції у грудні 2017 року. Приміщення каналу було розташоване в Булонь-Біянкур (Франція). На початку команда складалася зі 150 пропагандистів і мала стартовий бюджет у 20 мільйонів євро. Шефредакторкою RT France стала Ксенія Федорова.
RT France протягом своєї роботи у Франції зазнавало критики з боку Емманюеля Макрона, перебувало під наглядом французької розвідки та під спостереженням CSA (Вища рада з питань аудіовізуальних медіа). Наприклад, у 2018 році Вища рада з питань аудіовізуальних медіа надіслала RT France попередження після репортажу про Сирію, що, за словами регуляторного органу, містив «недоліки в чесності, точності інформації та різноманітності точок зору».
Раніше у 2017 році Емманюель Макрон також засудив поширення чуток і наклепницьких заяв про нього з боку сайтів Sputnik та RT під час президентської кампанії у Франції.
На пресконференції у Версалі з Володимиром Путіним у 2017 році Емманюель Макрон, коментуючи питання щодо RT, сказав, що «коли медіа поширюють наклепницьку неправду, вони більше не є журналістами, це органи впливу». RT та Sputnik під час кампанії на президентських виборах у Франції, за словами Макрона, «не вели себе як медіа та журналісти, вони вели себе як органи впливу та брехливої пропаганди».
Попри критику, канал продовжував свою роботу у Франції.
Упровадження санкцій ЄС та їх обхід
2 березня 2022 року у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії в Україну Євросоюз запровадив санкції проти державних російських пропагандистських ресурсів RT і Sputnik та призупинив їхнє мовлення в ЄС. Санкції стали частиною зусиль ЄС, спрямованих на боротьбу з дезінформацією та пропагандою, яку використовує Росія для виправдання війни проти України та впливу на громадську думку в ЄС. Санкції поширюються на всі засоби передачі та поширення інформації, такі як: кабельне, супутникове, інтернет-телебачення, платформи, вебсайти та додатки.
Французька філія російського пропагандистського телеканалу RT France звернулася до суду з вимогою скасувати санкції та спробувала за прискореною процедурою домогтися відтермінування їхнього застосування. Проте RT France отримала відмову в суді ЄС загальної юрисдикції.
І хоч мовлення телеканалу в ЄС було заборонене, RT France продовжував виробляти контент у своєму французькому офісі й транслювати його на країни, де канал не забороняли, зокрема на франкомовні країни Африки.
У січні 2023 року завдяки дев'ятому пакету санкцій ЄС проти Росії, затвердженому у грудні 2022-го, Франція заморозила кошти RT France. Після чого RT France припинив свою роботу у французькому офісі, канал продовжує мовлення з Москви.
Скриншот твіту Ксенії Федорової щодо припинення діяльності внаслідок дев'ятого пакету санкцій ЄС.
А в квітні 2023 року Господарський суд у Франції офіційно визнав банкрутство франкомовного відділу RT France.
Попри це канал RT France неодноразово заявляв про «цензуру» з боку ЄС і активно використовував обхідні механізми для збереження свого впливу в інформаційному просторі Європи.
Наприклад, у 2022 році Institute for Strategic Dialogue дослідив, як контент RT досягає аудиторії ЄС після запровадження санкцій. Тоді результати дослідження виявили чотири типи вебсайтів, що дозволяли контенту RT потрапляти в інформаційний простір країн ЄС:
- Альтернативні домени та субдомени для RT. Ці сайти мали різні URL-адреси, які перенаправляли на офіційні IP-адреси RT, а також два додаткові субдомени з подібними характеристиками.
- Дзеркальні сайти RT. Це ідентична копія сайту, розміщена за іншою URL-адресою. Таким чином, виявлені дзеркальні сайти були ідентичними RT, але розміщені на серверах, які не можна безпосередньо пов’язати з RT.
- Сайти-копії. Вебсайти, які повністю копіюють статті з RT.
- Сайти-агрегатори. Сайти, які публікують лише частину статті RT (як-от заголовок, лід або перші кілька абзаців), а далі перенаправляють трафік на офіційні сайти RT через посилання на оригінальну статтю.
Крім того, у 2023 році Комітет Дідро в дослідженні «La (non) mise en œuvre des sanctions européennes contre les chaines de television et entreprises de medias russes» (пер. з фр. «(Не)імплементація європейських санкцій проти російських телеканалів та медіакомпаній») виявили 52 сайти, які адмініструє ANO TV Novosti, до якого також входить RT France. 39 із них були доступні у Франції без використання VPN. Попри це, за даними Комітету, частка відвідувань сайтів RT французькою мовою у період з травня по липень 2023 року була мінімальною і становила лише 0,6% загального трафіку ANO TV Novosti (3,7 мільйона відвідувань порівняно з 314,1 мільйона для англійської версії, 57,6 мільйона для арабської, 36,2 мільйона для іспанської та 16,8 мільйона для німецької).
Чому RT France важливий для російської пропаганди
Французька мова є однією з найбільш поширених у світі, що робить її стратегічно важливою для інформаційного впливу. Згідно зі звітом «La langue française dans le monde» (пер. з фр. «Французька мова у світі»), у 2022 році кількість франкофонів у світі оцінюється у 321 мільйон осіб, що дозволяє французькій мові залишатися у групі п'яти найпоширеніших мов планети (після англійської, китайської, хінді й іспанської).
Російський уряд через пропагандистські канали, зокрема RT France, активно впливає на франкомовну аудиторію, використовуючи французьку мову як інструмент доступу до важливих регіонів. Зокрема, це франкомовна Європа (Франція, Бельгія, Швейцарія, Люксембург, Монако), країни Африки, де французька мова має офіційний статус (Нігер, Республіка Конго, Камерун, Руанда й інші), а також Квебек у Канаді, франкомовні громади Близького Сходу та Латинської Америки.
Джерело: звіт «La langue française dans le monde» (пер. з фр. «Французька мова у світі»)
Після ліквідації RT France у квітні 2023 року, за даними Комітету Дідро, найбільшу частку відвідувань сайтів RT France серед визначених країн склали Франція (20,8 %), Канада (18,9 %), Швеція (5,8 %), Швейцарія (5,5 %) і США (3,9 %). Водночас значна частина трафіку (44,4 %) залишається невизначеною, що, ймовірно, пов’язано з використанням VPN.
Джерело: звіт Комітету Дідро «La (non) mise en œuvre des sanctions européennes contre les chaines de television et entreprises de médias russes»
Попри це, хоча RT France і почав більше орієнтуватися на африканські країни, проте зберігає фокус на висвітленні французьких подій.
Результати дослідження: доступність сайтів RT France у французькому та бельгійському інформаційних просторах
Офіційний сайт RT France
Франція, Париж. Коли ми ввели запит «RT» у пошукову систему Google, то не отримали жодного результату з безпосереднім лінком на сайт.
Доступність вебресурсу RT (Франція, Париж)
Натомість після спроби ввести лінк на офіційну сторінку RT France (francais.rt.com) у пошукову графу, результат доступності варіювався в залежності від інтернет-провайдерів — одні блокували перехід, з інших ми вільно потрапили на сторінки з офіційними доменами RT, зокрема і RT France.
Скриншот francais.rt.com (Франція, Париж)
Скриншот francais.rt.com (Франція, Париж)
Бельгія, Брюссель. А ось у Бельгії, коли ми ввели запит «RT» в пошукову систему Google, то вже п’ятим результатом пошуку отримали лінк на RT France. Проте відзначимо, що запропонована сторінка мала інший домен (fra.mobileapiru.com/en-direct), а не офіційний (про це докладніше описано в наступному підрозділі).
Доступність вебресурсу RT (Бельгія, Брюссель)
Після введення офіційного домену RT France (francais.rt.com) у пошукову графу, ми так само отримали вільний доступ до сайту. Такий же результат ми отримали і з кількох інших доступних інтернет-провайдерів в Бельгії, що дозволяють безперешкодно потрапити на офіційні вебресурси RT. Так само можна перейти безперешкодно за офіційним лінком RT (rt.com).
Скриншот francais.rt.com (Бельгія, Брюссель)
Перевірка цих доступних доменів через ресурс Whois вказує на те, що це справді офіційні сторінки RT, які досі залишаються доступними у Бельгії, попри санкції.
До речі, проблему доступності RT в Бельгії вже порушували в лютому 2024 року журналісти Radio Free Europe / Radio Liberty, які змогли отримати доступ до сайту без VPN прямо з будівлі Ради Європейського Союзу в Брюсселі.
Тож результати дослідження (хоч вони й базуються на обмеженій кількості даних) показали значну різницю в доступності сайту RT France між Францією та Бельгією і різними інтернет-провайдерами в межах цих країн. Таке варіювання доступності до вебресурсу RT France вказує на можливі недоліки в реалізації санкцій на державному рівні та на рівні виконання їх інтернет-провайдерами.
У той же час відсутність офіційних сторінок RT у видачі результатів пошукової системи Google свідчить про обмеження доступу до пропагандистського ресурсу через виконання санкцій ЄС. Оскільки Google має локалізовані версії пошукової системи для кожної країни, які враховують місцеві правила контенту.
Альтернативні домени та дзеркальні сайти RT France
Для обходу обмежень на доступ до офіційних вебресурсів RT російська пропаганда також може використовувати альтернативні та дзеркальні сайти. Різниця між ними полягає у тому, що альтернативний домен — це окрема вебадреса (домен), яка веде на той самий сайт, що й основний, а дзеркальний сайт — це ідентична копія оригінального, яка дозволяє користувачам отримувати доступ до того ж контенту, навіть якщо основний сайт недоступний або залокований. Часто саме дзеркальні сайти використовуються для обходу цензури або блокувань, коли доступ до основного ресурсу в певній країні обмежено.
Як зазначають Reporters sans frontières (RSF), достатньо ввести в Google або іншій пошуковій системі фразу «RT en français», і дзеркальний сайт російського пропагандистського каналу французькою мовою з’явиться серед перших результатів пошуку.
Коли ми ввели в пошуковик «RT en français» (лише RT у наших спробах не спрацьовувало), то справді отримали можливість вільно потрапити на ресурс франкомовної сторінки RT тільки під іншими доменами, відмінними від офіційного (хоча через деякі інтернет-провайдери цього не вдалося зробити). Така ситуація актуальна як для французького, так і для бельгійського інформаційного простору.
Крім того, ми знайшли кілька доменів з ідентичними сторінками RT France. Кожен із цих доменів ми перевірили через сервіс Whois.
Домени RT en français
Основний сайт RT має домен rt.com, зареєстрований ще в 1991 році через реєстратора Regional Network Information Center, JSC dba RU-CENTER. Уся інформація про сервери (зокрема, ens-k.rttv.ru і ns1.rttv.ru) вказує на те, що це офіційний домен, який належить власникам RT і використовується як основна платформа.
Піддомен fr.rt.com є частиною цього ж основного домену. Він має ту саму інфраструктуру й ті самі сервери, що й головний сайт. Це підтверджує його статус як офіційного піддомена, створеного для організації контенту французькою мовою.
Однак інші сайти, такі як fra.mobileapiru.com і rtenfrance.tv, мають суттєві відмінності. Хоча вони зареєстровані через того ж реєстратора (Regional Network Information Center, JSC dba RU-CENTER), їхні сервери належать іншій інфраструктурі — cdnmgf.megafon.ru. Це свідчить, що ці домени, хоч і можуть бути пов’язані з RT, створені для іншої мети, наприклад, забезпечення резервного доступу до контенту. Такі сайти найімовірніше є дзеркалами, які відображають інформацію з основного ресурсу.
Домен xynovas.online, зареєстрований у жовтні 2024 року через реєстратора Hosting Ukraine LLC, має ще більш виражену відокремленість. Його сервери (ns11.inhostedns.com тощо) жодним чином не пов’язані з інфраструктурою RT. Це свідчить про те, що цей сайт створено третіми сторонами, ймовірно, як незалежне дзеркало для обходу блокувань або інших обмежень доступу.
Таким чином, можна чітко визначити, що rt.com і його піддомен fr.rt.com є офіційними ресурсами RT. У той час як fra.mobileapiru.com і rtenfrance.tv — це дзеркальні сайти, можливо, створені самою компанією для додаткового доступу, а xynovas.online — це дзеркало, яке не має прямого зв’язку з RT і створене третіми сторонами.
Крім того, ми перевірили відвідуваність цих доменів за кількістю та країнами станом на грудень 2024 року за допомогою ресурсу SimilarWeb.
Офіційний домен RT France демонструє значний рівень відвідуваності загалом, що логічно, зважаючи на його доступність в країнах поза межами ЄС. Хоч основна частина аудиторії зосереджується у Франції (27,56%), Канаді (16,80%) та Мексиці (11,99%).
Показник відвідуваності дзеркальних сайтів, як-от, fra.mobileapiru.com має другу позицію за відвідуваністю після офіційного домену. І зосереджений він на Франції, де перебуває 94,56% аудиторії. Інші країни, такі як Канада (3,37%), Алжир (1,38%) і Таїланд (0,49%), мають незначну частку, що вказує на низьку географічну диверсифікацію сайту, однак показує його глобальну доступність.
rtenfrance.tv має набагато меншу кількість відвідувань від попредніх двох. Проте цей ресурс також переважно орієнтований на франкомовну аудиторію, з 86,60% відвідувань із Франції, хоч 13,40% відвідувачів приходять з Іспанії.
Натомість інформацію про піддомен fr.rt.com, що є частиною основного домену rt.com не вдалося отримати з ресурусу SimilarWeb. Домен xynovas.online, що був зареєстрований лише у жовтні 2024 року, у грудні мав абсолютно незначні показники і весь трафік був сфокусований у Південній Африці.
Тож офіційний сайт RT France досі має найбільшу аудиторію через відсутність обмежувальних заходів за межами ЄС. Проте основна аудиторія усіх доменів зосереджена на франкомовних країнах, зокрема Франції та Канаді.
Результати дослідження: поширення ідентичних матеріалів RT France на сторонніх вебресурсах
Ми виявили кілька сайтів, які найактивніше перепоширюють контент RT France та доступні через пошуковик у Google. Ми виокремили таке співвідношення між кількістю публікацій із нашої вибірки (71 публікація) та частотою перепоширень на цих ресурсах:
Не всі виявлені ресурси під час нашого дослідження отримали прямі докази належності до російських пропагандистських або проросійських мереж.
Основна мета нашого дослідження — показати способи, якими контенту RT France вдається залишатися в інформаційному просторі ЄС. Зокрема, ми розглядали серед таких способів не лише автоматичне відтворення контенту RT на різних ресурсах (як-от сайти-агрегатори) або поширення цих публікацій через російські / проросійські мережі, а й про використання цього пропагандистського ресурсу як джерела інформації загалом іншими незалежними від Росії ресурсами.
Приклади ідентичних публікацій RT France (1)
Приклади ідентичних публікацій RT France (2)
Pravda France, Pravda FR і Pravda Macron
Сайти Pravda France, Pravda FR та Pravda Macron входять до структурованої та скоординованої російської мережі «Portal Kombat», про виявлення якої у 2024 році повідомили у французькому урядовому агентстві Viginum, що відповідає за захист від іноземних онлайн-загроз.
За даними Viginum, російська мережа «Portal Kombat» має 193 сайти. Більшість із них були створені багато років тому і не працювали, а понад 50 були створені вже з 2022 року.
Вебсайти цієї мережі, як зазначають у звіті Viginum, самі не генерують новин, а призначені для поширення оманливого контенту. Зокрема, сайти Pravda FR, Pravda France, Pravda Macron, за нашими спостереженнями, це суцільне перепоширення матеріалів із російських пропагандистських джерел «Украина.ру», «Коммерсант», Newsfront, Lenta.ru і, звісно, RT.
Приклади ідентичних публікацій RT France на сайтах мережі «Portal Kombat»
Крім того, під час нашого дослідження ми виявили по кілька доменів сайтів Pravda FR / Pravda France — francais.news-pravda.com, france.news-pravda.com, fr.news-pravda.com, pravda-fr.com та macron.news-pravda.com. Вони служать для охоплення ширшої аудиторії та потенційного оминання обмежень із доступом.
Приклади перепоширень ідентичних публікацій RT France через мережу «Portal Kombat»
Аналіз доменів francais.news-pravda.com, fr.news-pravda.com, france.news-pravda.com, pravda-fr.com та macron.news-pravda.com через сервіс Whois виявляє кілька важливих аспектів, що можуть свідчити про певні особливості і цілі цих ресурсів.
Таблиця 4. Домени Pravda France, Pravda FR та Pravda Macron, дані Whois
Спершу варто звернути увагу, що одразу чотири URL-адреси — francais.news-pravda.com, fr.news-pravda.com, france.news-pravda.com, macron.news-pravda.com мають однакові реєстраційні дані. Це може свідчити про те, що хоча адреси виглядають різними на перший погляд, насправді вони можуть бути частинами однієї й тієї ж інфраструктури або мережі, де зміни в контенті відбуваються на рівні піддоменів (зокрема, тут вони є піддоменами головного домену news-pravda.com), а реєстрація залишається однаковою. Це дозволяє адміністратору зберігати єдину структуру домену і управляти ним централізовано.
Тут важливо ще відзначити, що в оновленому дослідженні Viginum станом на квітень 2024 зафіксований домен pravda-fr[.]com, зареєстрований 24 червня 2023 року. У нашому дослідженні ми також відзначаємо цей домен (PRAVDA-FR.COM — дата створення збігається зі звітом Viginum). Проте ми виявили і новий домен — 4 інші адреси належать домену NEWS-PRAVDA.COM, зареєстрованому 23 травня 2024 року, що вказує на нове створення.
Також реєстрація доменів здійснена через російську компанію Registrar of Domain Names REG.RU LLC, що є характерною ознакою для ресурсів, пов’язаних із Росією або проросійськими пропагандистськими кампаніями. Такий реєстратор часто використовується для створення сайтів із приховуванням даних про власників. Дійсно, у даних Whois усі контактні відомості власників доменів приховані через сервіс захисту конфіденційності REG.RU, що також є типово для ресурсів, які намагаються приховати свою реальну ідентичність або місце розташування.
Ще одним важливим моментом є використання Cloudflare для хостингу DNS-серверів (ara.ns.cloudflare.com та bryce.ns.cloudflare.com). Це популярна технологія для приховування реального місця розташування серверів та захисту від атак, а також для обходу блокувань, що робить такі сайти більш стійкими до блокування або санкцій. Це підтверджує, що сайти є частиною більш широкої стратегії з мінімізації ризиків та забезпечення стабільної роботи навіть у разі зовнішнього тиску.
Таким чином, реєстраційні дані цих доменів вказують на те, що вони мають ознаки типової інфраструктури для російських дезінформаційних кампаній.
Аналіз адрес сайтів через SimilarWeb допоміг визначити основні URL-адреси та їхні так би мовити запасні. Загалом усі вебресурси спрямовані на європейську аудиторію. Зокрема, ті домени, що мають найбільшу кількість відвідувань у грудні (136,847 та 194,465) мають основну аудиторію у Франції (понад 90% від усієї аудиторії).
Таблиця 5. Відвідуваність доменів Pravda France, Pravda FR та Pravda Macron за кількістю та країнами, дані SimilarWeb
Тож одним зі способів для поширення пропагандистського контенту, такого як RT France, стають додаткові російські мережі, подібні до «Portal Kombat». Ці мережі містять численні сайти, які працюють під різними доменами, що дозволяє обходити міжнародні обмеження. Завдяки цьому Росія забезпечує постійний потік маніпуляційної інформації, яка підтримує її політичні та стратегічні інтереси.
Сайти-агрегатори
Сайти-агрегатори новин — це онлайн-платформи, які автоматично збирають новинний контент із різних джерел, таких як вебсайти новин, блоги, соціальні мережі й інші ресурси. Вони також стають ще одним способом для поширення контенту RT France.
Одним із таких прикладів у франкомовному інформаційному просторі є Newsnet.fr. За даними Whois, домен newsnet.fr зареєстровано у Франції 8 червня 2018 року через реєстратора OVH і він досі залишається активним. Основною аудиторією, відповідно до інформації SimilarWeb, є Франція (хоча відвідуваність цього сайту незначна, у грудні вона становила 646). Проте, на відміну від Франції, при спробі відкрити цей ресурс у Бельгії виникали проблеми з доступністю.
Приклади ідентичних публікацій RT France на сайті Newsnet.fr
Крім того, на рівні контенту, який перепоширює цей вебресурс, відзначимо його проросійський дискурс. Наприклад, докладніший аналіз показує перепоширення не лише підсанкційного в ЄС російського пропагандистського ресурсу RT, але й лінки на інші ресурси, що належать до мережі таких, які мають проросійську й антизахідну спрямованість.
Список ресурсів, із яких збирають публікації на сайті Newsnet.fr
Наприклад, Strategic Culture Foundation (SCF), контент якого активно перепоширює Newsnet.fr, за даними Міністерства фінансів США, є одним із ключових елементів російської дезінформаційної кампанії, спрямованої на підрив демократичних процесів у США. Ця організація була визначена як інструмент російської зовнішньої розвідки. Міністерство фінансів США запровадило санкції проти SCF на підставі Указу 13848, що передбачає заходи проти іноземного втручання у вибори в США. В межах цих санкцій її активи були заморожені, а американцям заборонено проводити фінансові операції з цією організацією.
Ще один приклад такого сайту-агрегатора — France News. Це вебсайт, який є частиною мережі новин Shafaqna News Network. На рівні контенту, за даними звіту Alliance for Securing Democracy, Shafaqna News Network активно поширює матеріали з RT і ТАСС, часто використовуючи технології RSS-каналів для збирання новин. Мережа охоплює понад 65 країн, забезпечуючи багатомовний контент, зокрема французькою, арабською, урду та російською мовами. Хоча сайт заявляє про незалежність від політичних впливів, дослідження показують, що він активно підтримує російську пропаганду.
За даними SimilarWeb, основну аудиторію цього ресурсу у грудні 2024 року становила Франція (94,35%), інша незначна частка припадала на Італію (5,65%).
Скриншот ідентичних публікацій RT France на сайті France News
Скриншот ідентичних публікацій RT France на сайті France News
Хоча основне завдання сайтів-агрегаторів полягає у зборі та відтворенні контенту з різних джерел, вони також стають додатковим каналом для поширення контенту RT в інформаційний простір ЄС. Це дозволяє обходити офіційні обмеження, розширюючи аудиторію і зберігаючи вплив на громадську думку в регіоні.
Франкомовні вебсайти з фокусом на країни Африки
Під час аналізу ми виявили ще кілька сайтів, що часто поширюють контент RT France. Наприклад, Ebene Media (місце реєстрації: Рейк`явік), Sosedo News (місце реєстрації: місто Котону в Бенін), Sahafa lyoum (місце реєстрації: Франція) та Echosmedias (місце реєстрації: Малі).
Проте об’єднує ці ресурси те, що здебільшого їхнім основним тематичним та аудиторним фокусом є спрямованість на країни Африки. Це з одного боку дає змогу франкомовному контенту RT впливати не лише на європейську аудиторію (але варто відзначити, що доступні ці сайти також і в інформаційних просторах Франції та Бельгії), але також бути допоміжним інструментом для поширення контенту RT далеко за межами Європейського Союзу для франкомовних країн.
Перепоширення ідентичних публікацій RT France на франкомовних вебсайтах з фокусом на країни Африки
Проте безпосередній вплив ці сайти можуть становити і на саме населення Франції. Адже, за даними Національного інституту статистики і економічних досліджень Франції (INSEE), у 2023 році у Франції проживає 7,3 мільйона іммігрантів, що становить 10,7 % від загальної кількості населення. Крім того, у 2023 році 47,7 % іммігрантів, які проживають у Франції, народилися в Африці (найпоширенішими країнами Африки народження іммігрантів є Алжир, Марокко, Туніс). Таким чином, тематика цих вебресурсів може бути цікавою і для населення Франції.
У той же час, за даними SimilarWeb, основна аудиторія Echosmedias походить із Франції, а ось аудиторія Sahafa lyoum розподілена між країнами Близького Сходу, Північної Африки та США (Марокко 34,21 %, Саудівська Аравія 16,26 %, Об'єднані Арабські Емірати 7,86 %, Індія 6,53 %, Сполучені Штати 6,49 %). Дані щодо аудиторії Ebene Media та Sosedo News не вдалося отримати.
За даними дослідження DRF Lab, вебсайт Ebene Media TV найчастіше публікує публікації про Францію, Росію, Україну і Захід. Небагато статей на вебсайті є оригінальними, здебільшого це статті, скопійовані з різних джерел новин французькою мовою, включаючи російські державні пропагандистські медіа (як-от, RT France, Sputnik Afrique). І відповідно ті, що містять проросійську та антифранцузьку риторику.
DFRLab атрибутувала Ebene Media камерунській компанії CSS Engineering, яка створила десяток новинних вебсайтів і часто використовує привласнення вмісту, неавтентичну поведінку та дипфейки для монетизації дезінформації.
Джерело: DRF Lab. Ebene Media TV публікує скопійовані статті з RT, Footmercato, Slate та Sputnik
Під час нашого дослідження доступ до цього ресурсу був не надто стабільним. Зокрема, у Франції виникали проблеми з доступом (хоч у результатах Google індексувався при пошуку ідентичних публікацій з RT France), проте у Бельгії ресурс вільно відкривався. Схожу ситуацію описували і в звіті DRF Lab, що на момент написання їхнього звіту (липень, 2024) домашня сторінка ebene-media.com не працювала, хоча посилання на розділ новин вебсайту все ще було доступним.
Приклади ідентичних публікацій RT France на сайті Ebene Media
У наступних ресурсів ми не виявили прямого стосунку до російських мереж, проте аналіз їхнього контенту також показує постійне перепоширення контенту RT France через свої вебсторінки.
Наприклад, ресурс Sosedo News, як ми виявили під час аналізу публікацій, не лише перепоширює матеріали RT France на постійній основі, а й має ідентичний час появи матеріалів на обох ресурсах.
Приклади ідентичних публікацій RT France на сайті Sosedo News
За даними в описі сайту, Sosedo News — це «інформаційна платформа про Бенін і світ». За даними Whois, місце реєстрації — місто Котону в Беніні, країні в Західній Африці.
Контент RT France також постійно перепоширюють ресурси Sahafa lyoum та Echosmedias.
Sahafa lyoum — новинний агрегатор, який збирає та публікує новини з різних джерел, зокрема з RT та Sputnik. Сайт насамперед орієнтований на теми, що стосуються країн Середнього Сходу та Північної Африки (зокрема Алжир, Єгипет, ОАЕ, Ірак, Ліван, Лівія, Марокко, Саудівська Аравія, Сирія та інші). Дані SimilarWeb підтверджують спрямованість цього медіа не лише тематично на країни Близького Сходу та Північної Африки, а й аудиторно.
Список джерел інформації Sahafa lyoum
Перепоширення контенту RT France на ресурсі Sahafa lyoum
Echosmedias — це медіаплатформа, яка в основному зосереджується на новинах та аналітиці з африканських країн. За пошуком на сайті «Source : RT en français» видає чимало републікацій контенту RT.
За даними Whois, місце реєстрації — Малі, країні в Західній Африці. Хоч SimilarWeb визначає аудиторію цього ресурсу з Франції.
Перепоширення контенту RT France на ресурсі Echosmedias
Тож хоч у цих ресурсах ми не можемо визначити прямий зв'язок із російськими мережами, перепоширення контенту на таких платформах створює додатковий майданчик для поширення російської пропаганди, що дозволяє досягати ширшої аудиторії. Це підвищує можливості для впливу на громадську думку в різних регіонах.
Висновки та рекомендації
Результати нашого дослідження вкотре підтверджують, що контент RT France, попри офіційну заборону та санкції ЄС, продовжує проникати в європейський інформаційний простір через використання альтернативних механізмів, зокрема дзеркальних сайтів, альтернативних доменів та агрегаторів новин. Це свідчить про адаптацію російської пропаганди до нових умов і розвиток інфраструктури для підтримки дезінформаційних кампаній, спрямованих на вплив на громадську думку в Європі та за її межами.
Продовження таких інформаційних операцій становить загрозу для інформаційної безпеки ЄС і вимагає рішучих і скоординованих дій.
Кроки, що були здійснені в межах низки описаних кейсів у цьому матеріалі, вже продемонстрували свою ефективність, тож можуть і надалі бути корисними для боротьби з поширенням пропаганди РФ у межах ЄС:
- запровадження санкцій щодо медіаресурсів, які активно поширюють дезінформацію, стане ефективним інструментом боротьби з маніпуляціями в інформаційному просторі, як це було зроблено у випадку з санкціями 2022 року щодо RT та інших російських медіа;
- систематичне розширення санкцій, спрямованих на медіаресурси, що активно підтримують або поширюють дезінформацію, а також маніпулюють громадською думкою. Це є важливим кроком для забезпечення стабільності інформаційного середовища в ЄС, як показує приклад заморожування фінансування та активів RT France, що обмежило їхню роботу і призвело до закриття офісу у Франції.
Надалі ефективна протидія повинна включати вдосконалення як технічних механізмів блокування заборонених ресурсів, так і виявлення та ліквідацію нових мереж поширення дезінформації. Зокрема, це включає:
- вдосконалення механізмів моніторингу та забезпечення дотримання санкцій, зокрема щодо блокування доступу до пропагандистських ресурсів інтернет-провайдерами на національному рівні;
- розвиток технологічних засобів і методологій для виявлення дезінформаційних мереж. Використання інструментів для виявлення взаємозв'язків між акаунтами, сайтами та доменами, що повторно публікують або транслюють пропагандистські матеріали, дозволить виявити і ліквідувати такі мережі на ранньому етапі;
- ліквідацію альтернативних шляхів поширення контенту підсанкційних ресурсів;
- громадянам ЄС уважно аналізувати інформацію, перевіряти її джерела та факти за допомогою надійних ресурсів. Споживати інформацію з надійних і перевірених джерел для протистояння спробам маніпуляцій з боку іноземних зловмисників.
Ці заходи мають на меті не лише посилення інформаційної безпеки, а й створення стійкості європейського суспільства до ворожих інформаційних впливів, що є важливим для захисту демократичних процесів і зміцнення інформаційного середовища в ЄС.
![](https://detector.media/doc/images/visitors/noava.png)
![](/content/2/image/fon_donate.jpg)