70% опитаних українців не хотіли б виїжджати до іншої країни після повного відкриття кордонів, — опитування
70% опитаних українців не хотіли б виїжджати до іншої країни після повного відкриття кордонів, — опитування
70% українців не хотіли б виїжджати до іншої країни на постійне місце проживання у разі відкриття кордону для всіх категорій населення. Про це свідчать результати опитування фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова, яке провели з 29 листопада по 14 грудня 2024 року.
Про бажання виїхати сказали 20,7% респондентів, а ще 9,3% опитаних не визначилися з відповіддю.
Частка чоловіків, які хотіли б виїхати до іншої країни на постійне місце проживання у разі відкриття кордонів, серед респондентів становить 25%, а жінок — 17%.
Про бажання виїхати за кордон найчастіше повідомляли респонденти віком від 18 до 29 років (33%). Серед респондентів віком від 30 до 39 виїхати за кордон бажало б 27%, серед респондентів 40-49 років — 23%, 50-59 років — 16%, а серед респондентів, яким за 60 років — 9%.
Для тих, хто хотів би виїхати за кордон на постійне місце проживання, основними причинами для еміграції є:
- відсутність можливостей для розвитку (30,5%);
- загроза життю внаслідок ведення бойових дій (29%);
- недостатня соціальна підтримка з боку держави (29%);
- бажання возз’єднатися з рідними (26%);
- бажання вивезти рідних, що залежать від респондента (23%);
- неможливість знайти роботу відповідно до вимог респондента (21%).
В опитуванні Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва та соціологічної служби Центру Разумкова у період з 29 листопада по 14 грудня 2024 року методом face-to-face взяли участь 1518 респондентів віком від 18 років.
Соціологи опитували мешканців Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернігівської, Чернівецької областей та міста Київ. У Запорізькій, Донецькій, Харківській і Херсонській областях опитування проводили лише на територіях, що контролюються урядом України.
Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,6%. Додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією.
Нагадаємо, за результатами опитування, проведеного на замовлення Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ ООН) у січні-лютому 2024 року, кількість українських біженців, які планують повернутися додому, хоча все ще залишається великою, поступово зменшується. Тоді вона становила 65%, порівняно з 77% опитаних українських біженців у квітні-травні 2023 року, які заявляли про намір повернутися додому.
Серед внутрішньо переміщених осіб (ВПО) сподівалися повернутися до рідних міст 72% респондентів (проти 84% у 2023 році).
Згідно з дослідженням Австрійського інституту дослідження сім'ї, опублікованим у вересні 2024 року, плани на майбутнє серед українських біженців в Австрії значно змінилися: у 2024 році лише 3% опитаних планували повернутися в Україну, порівняно з 30% у 2022 році та 13% у 2023 році. Натомість 56% не планували повертатися, а 12% висловили намір зробити це у майбутньому.
Фото: EPA/UPG