Народні депутати проголосували за доступ журналістів до засідань парламентських комітетів
Народні депутати проголосували за доступ журналістів до засідань парламентських комітетів
У вівторок, 14 січня, Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №11321 «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення деяких гарантій діяльності медіа, журналістів та громадян на доступ до інформації». Він передбачає допуск журналістів та громадськості до засідань парламентських комітетів.
Про це повідомила Євгенія Кравчук, заступниця голови парламентського комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики. Ухвалений законопроєкт, за її словами, передбачає:
- порядки денні засідань комітетів та проєкти актів оприлюднюються не пізніше, ніж за 24 години до початку засідань комітетів;
- комітети забезпечують пряму трансляцію своїх відкритих засідань;
- відеозаписи таких трансляцій розміщуються на вебсторінках комітету на офіційному вебсайті Верховної Ради не пізніше, ніж через 24 години після завершення засідання;
- для журналістів, працівників медіа, акредитованих при Верховній Раді, додаткова акредитація для відвідування засідань комітетів не проводиться.
Крім того, відтепер до числа суб’єктів у сфері медіа та їхніх працівників крім штатних співробітників належатимуть також особи, які виконують роботу за цивільно-правовим договором з медійною організацією.
Ще законопроєкт передбачає звільнення від відповідальності журналістів не лише за дослівне відтворення публічних виступів чи повідомлень посадових осіб державних органів, місцевого самоврядування, народних депутатів, як це було раніше, а й за переказ без спотворення суті таких виступів.
Нагадаємо, у грудні 2024 року низка громадських організацій та журналістів закликала Верховну Раду до кінця року ухвалити в цілому законопроєкт №11321 і зробити засідання парламентських комітетів відкритими для журналістів та громадськості. Про це йдеться в спільній заяві, яку підписав, зокрема, й «Детектор медіа».
На думку медійників, на сьогодні не існує жодних безпекових ризиків, які завадили б підвищити прозорість засідань комітетів Верховної Ради, адже більшість засідань комітетів наразі проводиться в онлайн-режимі, а більшість комітетів уже забезпечує трансляцію своїх засідань онлайн. Крім того, за час повномасштабної війни відомі випадки публічних засідань комітетів за участі журналістів, і це в жодному з випадків не призвело до безпекових ризиків.
До того, у листопаді 2024 року, збір підписів під вимогою розширити доступ журналістів до засідань Верховної Ради та парламентських комітетів ініціював Рух «Чесно». Тоді «Чесно» рекомендував народним депутатам:
- розширити доступ журналістів до засідань парламенту і комітетів;
- удосконалити процедури акредитації з прозорими критеріями;
- забезпечити рівні умови доступу для всіх медіа, включно з регіональними та незалежними виданнями.
Як повідомлялось раніше, від початку повномасштабного вторгнення Росії до України, з 24 лютого 2022 року, журналісти не мали доступу до роботи в будівлі Верховної Ради з міркувань безпеки.
У вересні 2023 року перший віцеспікер Ради Олександр Корнієнко розповів, що Апарат Верховної Ради планує запустити процес переакредитації парламентських журналістів.
У грудні 2023-го голова Комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин повідомив, що в Апараті Верховної Ради готують переакредитацію представників медіа, що надалі сприятиме покращенню їхнього доступу до роботи в парламенті. Він зазначив, що деякі обмеження в умовах війни необхідні, утім, вони мають бути логічними та ефективними.
8 травня 2024 року голова Верховної Ради Руслан Стефанчук підписав розпорядження про допуск журналістів до парламенту. Перед тим рішення про часткове відновлення доступу журналістів до Ради було ухвалено нардепами в рамках постанови про особливості висвітлення діяльності ВРУ в умовах воєнного стану.
Проте доступ журналістів на засідання Верховної Ради залишається вкрай актуальним, переконані представники української медіаспільноти: журналісти й надалі обмежені в доступі в кулуари ВРУ та в ложі преси, натомість працюють лише у пресцентрі.
- Читайте також: «Треба ставити куленепробивне скло». Олександр Корнієнко розповів про умови допуску парламентських журналістів до ложі преси
Фото: пресслужба Апарату Верховної Ради України