КМІС: 90% українців хочуть бачити Україну в складі ЄС, а 84% — в складі НАТО
КМІС: 90% українців хочуть бачити Україну в складі ЄС, а 84% — в складі НАТО
За даними КМІС, 90% українців хочуть бачити Україну в складі ЄС, а 84% хочуть бачити Україну в складі НАТО. Такими є результати опитування, яке проводили у травні 2024 року на замовлення NDI (Національний демократичний інститут).
У разі проведення референдуму щодо вступу до ЄС 68% серед усіх українців готові прийти на виборчі дільниці й віддати голос «за». У разі проведення референдуму щодо НАТО — також 68%. Відповідно до цього, 9% і 10% проголосували б проти. Такими є результати опитування за вересень 2024 року.
КМІС повідомляє, що у випадку ЄС є орієнтовно 22%, а у випадку НАТО — 16% тих, хто загалом бачить Україну в цих союзах, але з певних причин не хоче активно демонструвати цю позицію на референдумі.
У грудні 2024 року українців запитували про довіру до Європейського Союзу і НАТО. Так, ЄС довіряють 46% опитаних (не довіряють — 19%), а НАТО — 43% (не довіряють — 25%). У дослідженні зауважують, що є багато українців, які не довіряють або мають сумніви щодо ЄС та/або НАТО, але при цьому все одно бачать Україну в цих союзах.
«У всіх регіонах більшість хочуть бачити Україну в складні ЄС і НАТО, а також більшість готові це підтвердити голосуванням на референдумі. Тобто попри певні відмінності коректніше говорити про наявність консенсусу щодо руху до ЄС і НАТО», — наголосили у Київському міжнародному інституті соціології.
Пріоритет ЄС чи НАТО
Більше українців хочуть насамперед бачити Україну в НАТО (46%), ніж у ЄС (22%). Хоча членство в обох союзах є важливим для більшості населення, проте пріоритет — у НАТО, йдеться у дослідженні.
КМІС звертає увагу на те, що за останній рік стало більше тих, хто говорить, що не треба мати за пріоритет членство в жодному союзі (12% у жовтні 2023 року і 22% у грудні 2024 року). Водночас стало менше тих, хто говорить про членство в НАТО (54% у жовтні 2023 і 46% зараз).
Ставлення до США
Згідно з опитуванням, довіряють США — 40% українців, не довіряють – 23%. Ще 36% респондентів мають невизначене ставлення. У регіональному вимірі найвищий рівень довіри до США є на заході України (47%), найнижчий — на сході України (38%).
У публікації використані трьох опитувань за 2024 рік. Усі — проведені методом телефонних інтерв’ю і репрезентують доросле населення підконтрольних Уряду України територій.
Нагадаємо, що нещодавно КМІС опублікував дослідження про довіру до українських медіа. Згідно з його результатами, кількість опитаних, які довіряють українським медіа, склала 27% від загального числа респондентів. Про недовіру повідомили 42% учасників дослідження (решта 32% мають невизначене ставлення).
Фото: DPSU.GOV.UA