Зеленському довіряють більше половини українців, але недовіра зростала протягом 2024 року, — КМІС
Зеленському довіряють більше половини українців, але недовіра зростала протягом 2024 року, — КМІС
Київський міжнародний інститут соціології оприлюднив результати власного опитування респондентів щодо довіри Президенту України, яке було проведено 2–17 грудня 2024 року. За цим опитуванням станом на грудень 2024 року 52% українців довіряли президенту Зеленському, не довіряли — 39%. Водночас 9% відповіли, що не можуть визначитися зі своїм ставленням. Такі дані опубліковані на сайті КМІС.
«У кінці 2023 року 77% довіряли президенту, але до лютого 2024 року довіра знизилася до 64%, а до травня 2024 року — до 59% (водночас частка тих, хто не довіряє, зросла за вказаний період з 22% до 36%). До жовтня 2024 року ситуація стабілізувалася, проте між жовтнем і груднем 2024 рівень довіри знов почав знижуватися, хоча за рахунок не стільки тих, хто не довіряє, а тих, хто має невизначене ставлення до Президента (тобто між жовтнем і груднем зросла насамперед невизначеність, а не недовіра)», — йдеться в повідомленні.
«У питанні довіри Президенту ми як соціологи бачимо “спокусу” з боку ряду публічних осіб вдаватися до нещадної і безкомпромісної критики (особливо від тих, хто або “відчуває” наближення виборів (навіть якщо це об’єктивно не так), а також від окремих громадських активістів чи журналістів, які більше переймаються своєю “нішею”, ніж бажанням прогресу країни).
Зі свого боку ми нагадуємо, що в умовах повномасштабної війни Президент є не тільки “одним із політиків”, які діють у країні, але і уособленням критично важливої суспільної інституції. Розхитування довіри В. Зеленському дійсно знижує його майбутній потенціал і вагу як публічної особи, але також і завдає критичних ударів інституції Президента, що може призводити до втрати керованості. Навряд чи варто додатково пояснювати, які лиха можуть трапитися у разі делегітимізації та розпаду керованості інституції Президента та влади загалом», — ідеться в коментарі до результатів дослідження виконавчого директора КМІС Антона Грушецького.
Дослідження було проведено методом телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів у всіх регіонах України (підконтрольна уряду України територія). Було опитано 2000 респондентів 18 років і старше, які на момент опитування проживали на території України. До вибірки не включалися жителі ТОТ (водночас частина респондентів — це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.