Геннадій Корбан подав позов до Юрія Макарова та «Українського тижня» через згадку про його погрози Роману Ратушному
Геннадій Корбан подав позов до Юрія Макарова та «Українського тижня» через згадку про його погрози Роману Ратушному
Бізнесмен Геннадій Корбан подав позов до редакції журналу «Український тиждень» та журналіста Юрія Макарова у справі «про захист честі, гідності та ділової репутації, визнання інформації недостовірною та її спростування». Про це свідчать дані з порталу «Судова влада України».
Справу розглядатиме суддя Шевченківського районного суду Києва Ольга Юзькова.
У коментарі «Детектору медіа» Юрій Макаров розповів, що довідався про цей позов випадково через інтернет. Жодних офіційних повідомлень чи запрошень йому не надходило.
Приводом для позову Макаров вважає його публікацію в журналі «Український тиждень» від 11 вересня цього року під назвою «Будівничі», де він в одному абзаці згадав про Геннадія Корбана як забудовника та його погрози на адресу активіста, а нині полеглого військового Романа Ратушного у справі про забудову Протасового Яру в Києві.
Йдеться про цей уривок: «Моя гіпотеза полягає в тому, що внаслідок особливостей галузі на такі проєкти зважуються бізнесмени характерної вдачі й виховання. Досить згадати характерний почерк Геннадія Корбана, коли він заходився перетворити на кам’яні джунглі Протасів Яр, шматок майже незайманого київського зеленого ландшафту.
Місцевих активістів на чолі з Романом Ратушним команда високопрофесійного рейдера (що він навіть не приховував) обіцяла покарати, вбити, вивезти в ліс, затягати по судах і взагалі ускладнити життя.
Результат ми знаємо: Роман загинув на фронті смертю хоробрих, Корбан переховується за кордоном від кримінальних переслідувань, а Протасів Яр залишився неушкодженим, але це радше виняток».
У розмові з «ДМ» Макаров пояснює, що вирішив «так сміливо, без додаткових посилань» написати про Корбана з двох причин:
«Роман Ратушний — син моєї давньої подруги Світлани Поваляєвої, тож я знав його з дитинства (як люди знають дітей своїх друзів). Тому про всі ці перипетії довкола Яру, про ганебні погрози на адресу Романа я дізнавався фактично з перших уст. І саме це дало мені моральне право так висловитись.
По-друге, попередній позов Корбана про "захист честі, гідності та ділової репутації" був саме проти Романа Ратушного. Тому, можна сказати, я опинився тут в гідному товаристві і спробую гідно цю справу продовжити», — каже Макаров.
При цьому журналіст визнає, що окремі його репліки про Корбана були «не гідні досвідченого журналіста», адже посилались на його знання чи розмови, без опори на конкретний фактаж. «Скажімо, є фактом, що Корбан позбавлений українського громадянства і що він перебуває за кордоном. А от що він там "переховується від правосуддя", як я там написав, — це вже чутки.
Тому якщо ми раптом десь перетнемося з паном Корбаном за кордоном, де він перебуває, то я готовий саме за ці слова його перепросити. І заодно попрошу від нього вибачень за все те, що він зробив моїм друзям і киянам загалом», — каже Юрій Макаров.
Щодо майбутнього судового процесу він має свою позицію, буде її обстоювати, а заразом і висвітлювати її як колумніст «Українського тижня».
Нагадаємо, у 2019 році у Протасовому Яру в Києві (місці, неподалік якого мешкав Роман Ратушний) дніпровська компанія «Дайтон груп», бенефіціарами якої, за даними Hromadske, є Геннадій Корбан та Олег Левін, планували звести замість історичної зеленої зони житловий комплекс.
Тоді активіст Роман Ратушний разом з місцевими мешканцями протестували проти планів забудови. Він очолив громадську ініціативу «Захистимо Протасів Яр», влаштовував акції протесту, вело- і автопробіги, звертався до міської влади, подавав позови в суди тощо.
Ратушний розповідав Hromadske, що отримував погрози «від криміналітету в особі Корбана і його адвоката Андрія Смирнова». Пізніше поліція відкрила кримінальне провадження за статтею «погроза вбивством». Сам Корбан запевняв, що не має стосунку до забудови, а Ратушному хтось погрожував із фейкового акаунту.
Навесні 2021 року Геннадій Корбан подав до Солом'янського суду Києва позов проти Романа Ратушного, «Захистимо Протасів Яр» та «Громадського телебачення». У позові про захист честі, гідності та ділової репутації Корбан вимагав визнати недостовірною інформацією майже всі згадки про себе на сторінках організації та Ратушного. Тоді суд задовольнив позов Корбана.
На червень 2022 року був призначений апеляційний розгляд. Проте Роман Ратушний загинув на фронті 9 червня під час бою з росіянами під Ізюмом.
Апеляційний суд спершу відмовився залучити до справи батьків Романа як його правонаступників і відмовив у задоволенні скарг. Проте згодом Верховний Суд вирішив, що в цій справі допускається правонаступництво. 22 березня 2023 року Київський апеляційний суд таки став на бік адвокатів Ратушного і повністю відмовив Корбану в позові.
Паралельно в червні 2022-го Геннадій Корбан вимагав від редакції Hromadske видалити зі статті про загиблого на фронті Романа Ратушного згадки про свою причетність до незаконної забудови Протасового Яру. Редакція Hromadske повідомила, що не буде видаляти та спростовувати інформацію на вимогу Корбана.
Фото: «Особи»