Книзі року BBC — 20 років. Декілька цікавих історій, пов'язаних із премією

Книзі року BBC — 20 років. Декілька цікавих історій, пов'язаних із премією

12 Грудня 2024
408
12 Грудня 2024
20:17

Книзі року BBC — 20 років. Декілька цікавих історій, пов'язаних із премією

Олена Павлова
художниця, письменниця, кураторка культурних проєктів
408
«Книжкові премії — як вітаміни для літератури». Книга року ВВС завжди була одним із впливових вітамінів для української літератури, у деякі роки тотального культурного авітамінозу це дуже рятувало.
Книзі року BBC — 20 років. Декілька цікавих історій, пов'язаних із премією
Книзі року BBC — 20 років. Декілька цікавих історій, пов'язаних із премією

Сьогодні — 20 років книжковій премії Книга року BBC. З 2008-го я не пропускала жодної церемонії нагородження. Зазвичай писала звідти репортажі, а потім це стало ритуалом, без якого неможливий грудень.

Перший мій текст був для сайту «ЛітАкцент», потім — журналу «Країна». Це були одні з найцікавіших подій для висвітлення, бо зазвичай збиралися головні письменники, літературознавці, інтелектуали. П’ятірки фіналістів — зазвичай знакові для української літератури книжки, які можна радити, бо це знак якості.

Не забуду фразу Віри Агеєвої, яку вона сказала в коментарі для одного з моїх репортажів (це вона цитувала Жадана): Книжкові премії — як вітаміни для літератури. Що більше та різноманітніше їх є, то здоровіший літпроцес.

Вважаю, Книга Року ВВС завжди була одним із впливових вітамінів для української літератури. У деякі роки тотального культурного авітамінозу це дуже рятувало.

З цікавих історій — маю чим поділитися. На Форумі видавців у Львові якось проводили «Що? Де? Коли?» на тему Книги Року ВВС. Я зібрала команду і ми перемогли. Називалися ми «Польові дослідники», звісно. Але знаково, що саме в цій команді кілька років тому познайомилися Денис Мандзюк і Остап Українець, а сьогодні в мене на полиці — «Готелі старого Львова», нова книжка Дениса, яку видав Остап. Це про connecting people. За перемогу нам тоді подарували глазуровані пряники у формі книжок-лауреатів. Мені дістався «Ворошиловград» Жадана, і я того ж дня взяла автограф у Сергія Вікторовича на прянику.

Зазвичай я не заздрю журі — бо їм доводиться обирати одного. Вгадувати переможця не завжди вдавалося, переважно короткі списки — це інтрига. В тому й унікальність мистецтва — не можна мірятися, змагатися, бо що неповторнішим є авторський голос, то краще. Номінація «Есеїстика» — це взагалі свято, бо там 5 із 5 сильних авторів.

Запам’ятався захват, із яким безпомильно вгадала, що переможе книжка Kateryna Kalytko «Земля загублених». Це відчуття, коли прочитав до премії всіх фіналістів і маєш власну аргументовану думку — ні з чим не порівняти. Так само було з «Доцею» Тамара Горіха Зерня — і тоді дуже імпонувало, що премію дали дебютному роману письменниці, яку ми раніше не знали. Це — про справедливість і надію, що цінують не лише бренди відомих авторів, а самі тексти — і якщо напишеш сильний роман, його не можливо буде оминути увагою.

Алкототалізатор — це окрема історія. «Якщо ти любиш красне письменство вітчизни — доведи це не словом, а ділом. Постав бухло на свого кандидата! Адміністрація Народного Алкототалізатора не має нічого спільного з конкурсом "Книга року ВВС", але має намір сприяти цим добрим людям», — йдеться у статуті тоталізатора. Міцні напої на переможця конкурсу «Книга року ВВС» ставили у мережі Facebook.

Його створили шанувальники премії 2011-го. Засновником та ідейним лідером був письменник Михайло Бриних, він же діяв під псевдо Доктор Падлюччо. Тоталізатор був антирежимний, народний і контркультурний. Ставки робили відомі митці, інтелектуали, найзубатіші літкритики та громадські діячі — сама сметанка.

Найяскравіше пройшов Народний алкототалізатор «Книга року ВВС» 2012-го, коли всі ставили на переможців пляшки чогось міцненького. Тоді я теж передбачила переможця — «Танго смерті» Винничука, і ми з Larysa Denysenko були переможницями тоталізатора. Я принесла пляшку горіхівки — горілки, настояної на горіхових перетинках, абсолютний крафт, зробила сама, за чудодійним рецептом баби Галі, ліку від усіх хвороб і піднімає імунітет. Пляшку обмотала джутовими нитками й етикетку оформила каліграфією тушшю та пером. Подарувала її Винничуку на афтепаті, звідки написала один із найкращих своїх репортажів. Заголовком було — «Протягом року в нас буде така революція, як у Сирії», і Винничук передбачає, що проллється кров. Стаття вийшла у грудні 2012 року, і через рік таки пролилася кров на Майдані.

Сьогодні на  BBC News Ukrainian вийшла стаття про 20 років премії — це історія. Дам посилання у коментарях. Вдячна команді улюбленого медіа за якість та системну підтримку української культури.

Олена Павлова, художниця, письменниця, кураторка культурних проєктів

Текст публікується з дозволу авторки, оригінал за посиланням

Фото: «BBC Україна»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
408
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду